Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 04/11/2022)

Ако се прашувате каде да се најде најдобрите музеи во Европа, имаме решение! Што и да е уметност, национално, или природно историја, музеите од нашата листа нема да успеат да ви amaze.

Што е повеќе, може да се постигне сите овие дестинации со воз ако сте во потрага за прифатлива средство за патување. Дозволете ни да се одблизу на најдобрите музеи во Европа и каде да ги најдете:

 

музејот Лувр, Париз, Франција

Лувр може да биде една од најпознатите музеи во Европа и светот. Тоа е најголем, зафаќа површина од 72,735 метри на квадрат. Оваа фантастична Музејот е дом на повеќе од 35,000 предмети и е едно од обележјата на Париз. Мора да го посетите, ако патуваат во Париз со воз!

Брисел во Париз возови

Лондон до Париз возови

Олимпик Марсеј во Париз возови

Амстердам до Париз возови

 

 

Венарија Реале, Торино, Италија

Името на оваа палата доаѓа од латинскиот Кралското ловот е, што значи "кралски лов". Во 17 и 18 век, тоа беше основа за лов на експедиции Чарлс Дјук Емануел II. Сега палата плени модерна посетителите со своите барокен стил убавина. Вие не можете да го пропуштите, ако се најдете во Торино.

Милан во Торино возови

Езерото Комо во Торино возови

Џенова во Торино возови

Парма во Торино возови

 

Музејот на тек, Антверпен, Белгија

The Museum by the Stream in Antwerp is one of the Best Museums in Europe

 

Музејот на MAS тек или е најголемиот музеј во Антверпен. Ако сте во потрага по панорамски поглед, има слободен пристап до покривот на музејот. Во комплексот на MAS, исто така, има ресторан и едно кафуле под него. Музејот е прекрасна и вреди да се посети, ако се во Антверпен.

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

 

Библиска, Амстердам, Холандија

Уште еден музеј во Холандија, на Библиски музеј се наоѓа во Амстердам. Тој е еден од најдобрите музеи во Европа, ако сакате да дознаете нешто повеќе за Библијата. Посетата на Бијбелс ни помага да го разбереме значењето и влијанието на Библијата врз холандското општество. Тоа е несомнено уникатен музеј, добро прилагодени за оние кои сакаат верски историја.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

Уметничкоисторискиот музеј, Виена, Австрија

Kunsthistorisches Museum in Vienna Austria

Уметничкоисторискиот музеј е најпознатиот музеј на уметноста во Австрија, исто така познат како Музејот на ликовни уметности. Некои од неговите најпознати прикажува вклучуваат дела на Рембрант, Микеланџело, Рафаел, и Рубенс. Тоа беше неверојатно за loversубителите на уметноста со прекрасна уметност уште од нејзиното отворање во 1891. секој посетите Виена со воз треба да се договорат за да го видат Музејот Кунстисториш.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Децата Музејот MACHmit, Берлин, Германија

За патниците со деца, тоа не се било подобро од MACHmit деца музеј Германија. Ако се најдете во Берлин, бидете сигурни да се провери од MACHmit и различни на атракции. Тие се погодни за возрасни, како и, со многу возбудливи активности, како што лабораторија уметност, печатење работилница, и качување лавиринт.

Бремен во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Skansen музеј под отворено небо, Стокхолм, Шведска

Skansen музеј под отворено небо е прв од ваков вид во Шведска. Тоа беше отворен во 1891 и се зголеми за да биде најпознатиот музеј во Стокхолм. Прекрасен поглед од Royal Djurgarden е бонус за посета на Скансен. И за оние кои сакаат да видат Скандинавија мајчин животни, има зоолошка градина што ги прикажува.

 

 

Најдобрите музеи во Европа се чека за вас. Ако не сте подготвени да се оди, книга вашиот билети за воз сега и уживајте во возењето!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-museums-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml и можете да го промените / es да / де / или тоа и на повеќе јазици.