Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Од спектакуларен антички театар под theвездите до неверојатни и елегантни сали, овие 12 најдобрите музички места во светот се идеални ако навистина сакате да ги доживеете најдобрите концерти досега. Шангај, Берлин, Лондон, и Италија се само неколку од најдобрите места за уживање во вашиот следен музички концерт во живо.

 

1. Најдобри музички места во светот: Ројал Алберт Хол Во Лондон

Отворена од една од најпознатите кралици во светот, Кралицата Викторија, Ројал Алберт Хол во Лондон, е една од најпознатите музички места во светот. Како што ќе стапнете, веднаш ќе се согласите дека тоа е навистина кралско. Од декор до атмосфера кога светлата се изгаснати, концерт тука ќе ви даде гуска.

Бидејќи 1871 fansубители на музиката од сите стилови, присуствува на Кралскиот Алберт Хол за 365 денови. Значи, без разлика дали сте џез, карпа, или classicalубител на класична музика, музички концерт во живо во Ројал Алберт Хол е искуство што не сакате да го пропуштите кога сте во Лондон. Ројал Алберт Хол е во Јужен Кенсингтон, и е лесно достапен со цевка.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Royal Albert Hall Music Avenue In London

 

2. Арената О2 во Лондон

Второто најдобро место за музика во нашата 12 најдобри музички места во светот е О2 арената во Лондон. Тој е еден од најголемите музички места во живо во Европа, и светот, со простор за А. 20,000 публика. Згора на тоа, во 2008 дури ја надмина продажбата на билети во Медисон Сквер Гарден.

принц, Cirque Du Soleil, Алиша Кис, и наградите Брит, се само неколку од музичките настани во кои можете да уживате во арената О2. Needе треба да патувате надвор од центарот на Лондон, до Гринич, но за најдобро музичко искуство, тотално вреди да се расправаме.

 

The Beautiful O2 Arena In London

 

3. Најдобри музички места во светот: Musikverein Во Виена, Австрија

Изработено како совршена музичка кутија, олицетворение на елеганцијата, на Винер Мусикверајн, или музичко здружение, е крајно место за класична музика во Европа. Дом на виенската филхармонија, музичката сала е дизајнирана во класиката Европски стил на храмови, со Фреско од Аполо на таванот.

364 денови во годината, loversубители на музика од целиот свет, патување во Виена за волшебно и незаборавно музичко искуство. Благодарение на архитектурата, акустика, музика, локација, и атмосфера, Musikverein е на врвот на 12 најдобри музички места во светот.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Musikverein In Vienna, Austria is the most impressive Music Venues In The World

 

4. Арена во Верона Во Италија

На 12 најдобрите музички места во светот едноставно мора да ја имаат најдобрата локација за епска оперска изведба. Арената во Верона е изградена во 1 век, и уште денес ќе го најдете како стои мирно, и домаќин на обожаватели од целиот свет.

Арената Верона е камен амфитеатар на отворено, а нејзините wallsидови ќе ви раскажуваат приказни за гладијатори и ќе ги шепотат зборовите на поп-бендовите. Елиптичната форма ја става арената во Верона како едно од најдобрите места во Италија за концерт во живо. Акустиката, местото за осветлување во текот на ноќта, го прави еден од најпосебните музички места во Европа.

Римини до Верона со воз

Рим до Верона со воз

Фиренца до Верона со воз

Венеција до Верона со воз

 

Verona Arena outdoor Music Venue In Italy

 

5. Национален центар за изведувачки уметности во Пекинг, Кина

Во форма на јајце, модерна уметност парче, националниот центар за изведувачки уметности е една од најимпресивните згради во Пекинг. Покрај уникатната форма на центарот, околу него има вештачко езеро.

Националниот центар за изведувачки уметности е најдоброто место за уживање во опери и концерти во живо во Кина. Сепак, ако претпочитате традиционална кинеска музичка изведба, тогаш концертната сала е идеално место.

 

National Center for the Performing Arts In Beijing, China

 

6. Најдобри музички места во светот: Арена на Ним во Франција

Најстариот римски амфитеатар може да биде домаќин на извонреден број на 24,000 loversубители на музика. Ова неверојатно место за музика привлекува илјадници посетители секоја година, на некои од најзачудувачките музички настани во Франција.

Од современ кик-поп до Ханс Цимер, музички настани во живо во Арената на Ним се незаборавно. Со litидовите осветлени во шарени светла ноќе, звучните системи вклучени – Концерт тука е навистина електрифициран.

Париз до Ним со воз

Монпелје до Ним со воз

Марсеј до Ним со воз

Убаво е до Ним со воз

 

Nimes Special Music Festivals Venue In France

 

7. Шумски грини во Берлин

Се наоѓа во Олимпискиот парк во партиски град Берлин, Валдбуне е амфитеатар на отворено. Peем од бисери, филхармонијата во Берлин, и Тејлор Свифт се само неколкумина уметници кои одржуваат концерти во огромното музичко место.

Валдбухне најпрво е изграден за Олимписките игри во 1934, но оттогаш стана една од 12 најдобри музички места во Германија, и светот. Вие би можеле да бидете една од среќните 20,000 луѓе кои присуствуваат на музички перформанс во живо, опкружен со шуми. Овој фантастичен музички центар е домаќин на многу епски концерти низ годините, за да можете да бидете дел од музичката историја на следниот голем музички настан во Германија.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Waldbuhne In Berlin Music Concert Venue

 

8. Јујинтанг во Шангај, Кина

Нашите 12 Списокот за најдобри музички места нема да биде комплетен со врвниот музички клуб во Кина. Јујинтанг во Шангај не е толку голем како другите музички места во светот, но тоа е едно од најдобрите.

Тоа е интимно, и еден-од-еден вид, така сте во епска музичка вечер. Fansубители на рок рок од целиот свет, имајте го клубот Јујинтанг на нивната најдобра листа на рок клубови за последен 10 години. Затоа, можеби нема да има најимпресивна надворешна фасада, но звуците и вибрациите ќе ве натераат да отскокнете.

 

9. Најдобри музички места во светот: Felsenreitschule Во Салцбург, Австрија

Кога резервирате билет за Фестивал во Салцбург, каде што ги снимија Звуците на музиката – можете да бидете сигурни дека ова музичко место е неверојатно. На Felsenreitschule е музичка сала дизајнирана во барок, со 96 аркади зад сцената.

За време на музичките настапи, аркадите со ledидови се осветлени со бои, плени публиката уште повеќе. Без оглед на вашите музички преференции, претстава кај австрискиот Felsenreitschule е настан за сите сетила – точно како треба да делува и да влијае музиката.

Минхен до Салцбург со воз

Виена до Салцбург со воз

Грац до Салцбург со воз

Линц до Салцбург со воз

 

 

10. Античкиот театар во Таормина, Италија

Со поглед на брегот на Калабрија, античкиот театар во Таормина бил изграден од Грците околу 3 век п.н.е.. Целта на спектакуларниот театар беа одлични драмски претстави.

Со неверојатен поглед кон морето и земјите, ќе ја најдете оваа една од најпознатите стравопочитливи музички места во светот. Затоа, со простор за оркестар, танчери, пејачи, ќе видите дека овој антички театар е спектакуларно место за музички настани во живо со зајдисонце или изгрејсонце.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

The World's Ancient Music Venue is the Theatre In Taormina, Italy

 

11. Мао Лајвхаус во Шангај

Од електронски до поп мелодии, Мао Лајвхаус е најголемото музичко место во Шангај. Значи, ако сакате да го искусите најдоброто од ноќниот живот и музичката сцена во Шангај, тогаш Мао Ливехаус е ИТ место за локалното население и туристите.

Mao Livehouse го има најдобриот звучен систем во Кина, што го прави најдоброто место за музика во живо, и место за да ја пуштиш косата и да се лулаш.

 

12. Најдобри музички места во светот: Античкиот театар во портокал, Франција

Римскиот театар во Оранж ги забавува fansубителите на музиката уште од 1 век од нашата ера. Се наоѓа во градот Оранж, е домаќин на концерти, и годишниот летен оперски фестивал во Франција.

Вие би можеле да бидете еден од 10,000 луѓе кои уживаат во незаборавна музичка изведба во најдобро сочуваниот театар во Европа. Портокаловиот театар е А. воз возење далеку од Марсеј, но краткото патување со воз ќе ве врати во историјата, до римско време, и до најдобрите драмски настапи во музичкиот свет.

Париз до Марсеј со воз

Марсеј до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Со воз до Марсеј до Клермон Феран

 

На Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одличен одмор во 12 најдобри музички места во светот со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „12 најдобри музички места во светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-music-venues-world%2F%3Flang%3Dmk</s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / ja во / ru или / de и повеќе јазици.