Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 04/06/2021)

Европски земји љубов прославувањето на нивните национални празници — особено оние кои се види многу туристи. Дали планирате за да видите еден од овие земји во текот на нивните национални празници? Ако така, постојат многу начини да се се приклучат на свечености!

Вие исто така ќе имаат одлична можност да научат малку повеќе за тоа земјата историја. Доживува локалните гордост може да доведе до цениме дека земјата и нејзините луѓе дури и повеќе. Ајде да ги погледнеме на 5 најдобрите национални празници во Европа:

 

Кралицата е Официјален Роденден, Обединето Кралство

Кралот Џорџ II бил владетел кој утврдени традицијата на прославувањето на монархот е роденден во 1748. Од тогаш, Велика Британија го слави роденденот на својот монарх. Сепак, тие се менуваат денот неколку пати. Сега тие го прослават Кралицата Официјален роденден на втората сабота од јуни. Ако сте во Англија во тоа време, можете да видите Кралицата Роденденот Парада. Церемонијата е исто така познат како Trooping Боја.

Аmsterdam во Лондон Возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

* На сликата во функција Блог на слика е за Кралица’s Службен Прослави Роденден

 

Република Ден, Италија

Италијанците го прослават Република ден на 2-ри јуни, што е традиција почнаа во 1946. Гласањето во корист на укинување на монархијата, Италијанците и го трасираа патот на својата Република. Сепак, тие се пресели на прослава за денот на првата сабота во јуни во 1977. Тие беа загрижени дека оригиналниот датум одрази негативно на нивната економија. Тие само се повторно стариот датум во 2001. Има многу прослави за да се увериме во текот на Италија на Република Ден. Најспектакуларната глетка е прелетот од страна на Италијанско воено воздухопловство.

Фиренца во Рим возови

Неапол во Рим возови

Фиренца во Пиза возови

Рим во Венеција возови

 

 

Национален Ден, Шведска

Sweden has a place in 5 Best National Holidays in Europe

 

На Швеѓаните го прослави својот Национален Ден на јуни 6. Тоа е весела повод за целата земја. Тие основале нивните Денот на Знамето прослава во 1916, и сега тоа е ден за забава и релаксација. Има музички концерти, фестивали, и разни активности ќе може да присуствува. Тоа е, исто така, на денот кога новите Швеѓани официјално добијат државјанство. Шведска се грижи сите да се чувствуваат добредојдени на Денот на знамето!

 

Bastille Ден, Франција

Bastille Day in France celebrations

 

Кога станува збор за француски, нивниот ден на национална гордост е на 14 јули. Тоа се одбележува годишнината од заземањето на Bastille. Тоа беше важен настан во француската Револуција во 1789. Не е воена парада за да го прослават тоа речиси секоја година од 1880. Тоа’s неверојатна глетка и да ги гледаат! Сепак, постојат многу други прослави, за да види, како и. Bastille Ден е добро време да бидат во Франција, и подобро во Париз.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Национален Ден, Швајцарија

Швајцарскиот Национален Ден е 1-ви август. Го слави денот кога трите основачки кантони на Швајцарија обединети во 1291. Швајцарската земе својот Национален Ден сериозно. Еден од главните настани е говор од канцелар или други високи функционери. Таму’s, исто така, парада во Цирих. Можете да присуствува на свечености и во други градови, како и. На пример, Швајцарската љубов нивните село празник retreats. Ски летувалишта се уште првиот-класа место да биде за време на Национален Ден.

Национални празници во Европа се одлична прилика да дознаете повеќе за историјата на народот сте во посета на. Тоа е, исто така, секогаш на ден исполнет со забавни активности и паради.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

 

 

Се планира Одмор во Европа на еден од овие Национални Празници? Книгата Вашиот Воз Билети и уживајте!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост 5 Најдобрите Национални Празници во Европа на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-national-holidays-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де до / ES / или тоа и на повеќе јазици.