Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 15/01/2022)

Природата и пејзажите на Европа инспирираа бајки. Огромните земји живеат неверојатно пешачки патеки кои водат до некои од најневообичаените чуда на светот. Забележителни пештери во Унгарија, Гранд Кањон со тиркизна вода во Франција, мраз-палати во Австрија, и планина во форма на пирамида во Италија, се 5 од најдобрите природни чуда на Европа.

Овие чудеса на природата ќе ви го одземат здивот, и обезбеди неверојатна глетка за најдобар одмор во Европа. Без разлика дали сте заинтересирани за пешачење или земање жичарница, овие 5 чудата се едноставно задолжителни посети на кој било патување во Европа, барем еднаш во животот.

 

1. Најдобри природни чуда од Европа: Eisriesenwelt, Австрија

Можеби се сеќавате на Салцбург од звуците на музиката и децата на Вон Трап кои пеат на планините. но,, под планините Хочкогел, ја крие најголемата пештера во Европа. Ледената пештера на Ајриссенс во Австрија е едно од најинтригантните природни чуда на Европа. Над сите, белег во овој 3000o квадратни метри е мразот дворец, Евапаласт.

Овој природен феномен е најголемата ледена пештера во светот, и тоа беше создадено со формирање на мраз под лава или варовник под земјата.

Како можам да стигнам до мразната пештера на Ајриснвелт?

Интересно е што оваа пештера од 40 км е возење со воз далеку од Салцбург, и возовите заминуваат секој час. Покрај Верфен, има 15 минибус минути возење до пештерата. Згора на тоа, повеќето туристи до Германија, не го откривте ова природно чудо, така би можеле да бидете еден од специјалните истражувачи. Може да го направите зголемувањето на 4 часа или 3 часовна тивка турнеја со возење со жичарница.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

 

2. Најдобри природни чуда од Европа: Клисурата Вердон, Франција

Големиот кањон на Франција се протега кон јужниот регион Прованса. Стрмни карпи и варовник, направи спектакуларна позадина за неверојатно убавата вода на езерото. Затоа, уникатното име на ова природно чудо „Gorges du Verdon“ значи клисури на зелена боја, на француски.

Ова неверојатно езеро во Прованса е совршено за летно пливање и разладување, како и пешачки рај. Има 1500 патеки за ентузијасти алпинисти кои сакаат да го восхитуваат ова европско чудо одозгора. Значи, вие изберете дали само сакам да се капам на сонце на брод, или откријте пеш.

Како можам да стигнам до клисурите Ду Вердон?

Најблискиот град е Мустиер-Саин-Мари, и таму можете да стигнете со воз од Париз. Потоа тргнете кон влезот кај мостот Понт ду Галети, да влезе во ова природно чудо.

Цени на возот од Париз до Марсеј

Цените на возот до Марсеј до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Марсеј до Клермон Феран

 

Turquoise water in The Verdon Gorge, France

 

3. Најдобри природни чуда од Европа: Матерхорн, Италија

Монте Червино во Северна Италија е 4,478 метри надморска височина. во прилог, Матерхорн е познат по речиси совршената форма на пирамида. Матерхорн беше природно создаден кога африканските и европските земји едноставно се навлекоа едни во други. Како резултат на ова копнено движење, големата карпа го најде својот пат до врвот.

Ако барате незаборавно искуство во Матхорн, потоа останете во селото igloo во планинската база. Мразот и снегот иглу ги сместува патниците за незаборавна ноќ. Ако се плашите од студот, пијалокот покрај барот ќе ве задржи топло додека се восхитувате на прекрасната планина во ryвездена ноќ.

Како можам да стигнам до Матерхорн?

Ова природно чудо е само почетна точка за вашето неверојатно патување. Можете да патувате до глечерот Матерхорн до воз патување од Зермат. На највисоката железничка станица во Европа, можете да му се восхитувате на панорамскиот 360º на Италија, Швајцарија, и Франција. Ова значи дека можете да добиете совршена слика од кој било агол во пролет, лето, или покриен со снег во зима.

Цените на возот од Базел до Интерлакен

Цените на возот од Geneенева до Зермат

Цени на возот од Берн до Зермат

Цени на возот од Луцерн до Зермат

 

The sky above Matterhorn is a natural wonder of Italy

 

4. Пештери Агтелек, Унгарија

Пештерите Агтелек се прекрасно природно чудо во Европа. Необичното име значи „капе вода“ што потекнува од природниот процес на капе вода низ каменот. Како резултат на тоа, изворот за прекрасните форми во прекрасните пештери во Агтелек национален парк.

Пештерата Барадла Домица е 25-километарски систем на пештера од камен карпа меѓу Унгарија и Словачка. Така, тоа е исто така а Светско наследство на УНЕСКО сајт.

Како можам да дојдам до пештерите Барадла Домика?

Пештерите Агтелек се 4 часа патување со воз од Будимпешта со измени. Значи, ако сте планирање на еднодневно патување од Будимпешта, може да биде малку тесна.

Цени на возот од Виена до Будимпешта

Цените на возот од Прага до Будимпешта

Цени на возот од Минхен до Будимпешта

Цени на возот од Грац до Будимпешта

 

Aggtelek Caves, Hungary lighted

 

5. Најдобри природни чуда од Европа: Шварцвалд, Германија

Познато по своите мистични и густи дрвја, на Црна шума во Германија е фасцинантно природно чудо на Европа. Овој спектакуларен планински венец во Баден-Виртемберг инспирираше многу легенди, како приказните на Грим. Ова е местото каде што излезете од бањата Баден-Баден град, и во волшебна шума со приказни и кукавици.

Доколку ве интересира авантура, Паѓа Triberg, чекаат шума за пешачка патека. Друг одличен начин да го истражите ова прекрасно природно чудо во Германија е планинарењето со водич бидејќи последното нешто што сакате е да се изгубите во густо пошумените земји..

Во заклучок, овие 5 најдобрите природни чуда на Европа се сите најголеми мистерии на светот. Значи, дефинитивно можете да ја истражувате Европа како турист и да направите популарна рута за разгледување, или можете да ги откриете и да ги видите за себе најубавите и најзачудувачките пејзажи на Европа. повеќето, поважно, сите овие природни чуда се достапни со воз и други транспортни средства, од централните градови во Европа.

Цени на возот од Офенбург до Фрајбург

Цени на возот од Штутгарт до Фрајбург

Цените на возот од Лајпциг до Фрајбург

Цените на возот од Нирнберг до Фрајбург

 

The Black Forest is a natural wonder of Europe

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да најдете како да стигнете со воз до некое од овие природни чуда.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „5 најдобри природни чуда во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-natural-wonders-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / FR / или де и на повеќе јазици.