Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 16/07/2021)

Морски орхидеи, морски коњи, светло обоена фауна, и некои од најчистите води на светот, нуркање во овие 10 местата е авантура која го разумот. овие 10 најдобри места за нуркање во Европа, имаат неверојатна видливост при 20 m. под вода, и се дом на некои од најфасцинантните морски животни на земјата.

 

1. Најдобро место за нуркање во Велика Британија: Девон

Од карпестиот остров до Лондонскиот мост, на северот на заливот Тор, тука ќе најдете едно од најубавите места за нуркање во Велика Британија. Скапоцени анемони во низа светло розеви и жолти, школки, и уникатна риба на томпот блени, би можеле да поминете цел ден нуркање на мост во Лондон.

Многу посетители на Велика Британија и Девон можеби дури и не знаат дека патуваат во едно од најдобрите места за нуркање во Европа. Сепак, Девон е фантастична дестинација за нуркање и нуркање во Велика Британија. Покрај Лондонскиот мост, Островот Ланди е уште еден скапоцен камен за нуркање, со сиви пломби, медуза од месечина, и делфини да видат.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Devon's Cliff Snorkeling In The UK

 

2. Најдобро место за нуркање во Португалија: Голема Берленга

Португалија е позната по своите прекрасни плажи, Островот Берленга Гранде не е исклучок. Само 10 км оддалечен од Пениче, еден од 10 најневеројатни места за сурфање во Европа, Берленга е прекрасен архипелаг. Се состои од 3 мали острови пештери, темно сина вода, и бродолом.

Во случај да се прашувате, може да се восхитувате на бродоломите со опрема за нуркање. дополнително, неверојатен подводен атлантски свет на морски суштества како сончева риба, корали, ќе ве чека надвор од маската. Античкиот Форт Сан Хуан Баутиста со поглед на оваа прекрасна област ќе биде во вашиот вид кога ќе се појавите, додавајќи мистерија на целото искуство.

 

Нуркање во Португалија: Голема Берленга

 

3. Национален парк Порт Крос, Франција

До длабочина од 8 m. во посебна патека за шнорхел, може да се восхитувате на стотиците риби во Порт Крос национален парк. Оваа најстара марина природен резерват е едно од најдобрите места за нуркање во Европа. Plage de la Palud е совршено место за започнување на вашата авантура за нуркање.

За разлика од другите неверојатни места за нуркање на оваа листа, тука ќе најдете 6 информативни плови со интересни факти за морските суштества што ги среќавате: Излез од паун во источен Атлантик, насликан комбер, ретки мрачни групирачи, и многу други шарени риби.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

 

4. Ла Силфра, Исланд

Еден од најдобрите места за нуркање во светот, очигледно Ла Силфра е епско место за нуркање во Европа. Пливање помеѓу 2 Европски континенти, со семејството, или пријатели, во топење на вода од глечерот Ланџокул, е незаборавно искуство.

Силфра е едно од најдобрите места за нуркање во светот, поради неверојатната видливост во 100 m. Боите под вода, пливање помеѓу карпестите патеки и заливите, и целата оваа слава е на само еден час од Рејкјавик. Бидејќи водата има тенденција да биде многу студена, треба да резервирате нуркање турнеја, со соодветен костим за капење и опрема за да се стоплите.

 

Нуркање со нуркање во Ла Силфра, Исланд

 

5. Црвен остров, Сардинија, Италија

Чистата чиста вода е неопходна за неверојатно искуство со нуркање. Исола Роса на Сардинија има најдобри услови за забавно нуркање во нуркање: чисти води, карпест пејзаж и пештери, живот на марина што ќе ви го разнесе умот, и бели песочни плажи за да здивнат, помеѓу сесии за нуркање.

Willе го најдете малото рибарско село, Изола Роса во северо-западна Сардинија. Корали, Риба, и црвените карпи се совршен амбиент за летен одмор. Во прилог на сончање, би можеле да уживате во спортови на вода, нуркање во вода, и сурфање на ветер на италијанскиот брег. така, задолжително спакувајте водоотпорни вреќи, и подводна камера за паметење на подводниот свет на Сардинија.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Црвен остров, Сардинија, Италија

 

6. Национален парк Архипелаг Кабрера, Шпанија

19 мали острови го сочинуваат архипелагот Кабрера, дом на неверојатен морски екосистем, недопрени од луѓето. Сина пештера, поморскиот природен резерват е еден од најбогатите во Европа, и на вашата експедиција за нуркање, ќе откриете повеќе од 500 видови. Шкорпион, октоподи, кожени желки, се само неколку од морските суштества што ќе ги сретнете.

Згора на тоа, можеби ќе добиете неверојатна шанса да видите делфини од бродот, на пат кон Кабрера. Шпанското крајбрежје е една од најпопуларните летни дестинации во Европа, и Мајорка е сонувана дестинација на плажа за патници од целиот свет. така, спакувајте ја облеката за капење и шнорхел, за незаборавно и релаксирачко патување до Кабрера.

 

Национален парк Архипелаг Кабрера

 

7. Езерото Валчензи во Минхен

Огромна, сина, и длабоко, езеро Валченси е прекрасно алпско езеро во Германија. 75 КМ од Минхен, оваа дестинација за нуркање се наоѓа во центар на баварскиот регион. така, како што излегувате на воздух и одмор, на сценски погледи околу вас обезбедете најмирна средина за божествено искуство.

Со голема видливост од 5м до 20м, езеро Валченси е еден од 10 најдобри места за нуркање во Европа. Исто така, може да истражувате подлабоко и повеќе од виножито пастрмки и јагули, во езерото чиста вода, додека одите нуркање во езерото Валчензи.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Волчинското езеро Минхен е неверојатно место за нуркање во Европа

 

8. Река нуркање во Австрија: Viecht Am Traunfall

Додека повеќето луѓе ви кажуваат нуркање во Средоземното Море е неверојатно искуство, нуркањето по река е извонредно. Тивка свежа тиркизна вода, во горна Австрија, Viecht am Traunfall е најдоброто место за нуркање во Австрија. Реката Viecht am Traunfall е дом на прекрасни корали, и на вашето патување до овие убавини, ќе бидете поканети на скокање во карпа и кањонизам.

Затоа, нуркањето во австриските Алпи е едно од највозбудливите искуства со нуркање во Европа. Откако ќе го завршите патувањето со нуркање, зелените ридови и речните погледи се совршен пикник и место за релаксација. тука, можете да ги прегледате неверојатните подводни снимки што ги имате, и уживајте во свежиот планински воздух во австрискиот пејзаж.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

9. Медиски острови Шпанија

Медите острови се дел од прекрасниот природен резерват дел Монтгри. Сместено во крајната летна дестинација во Шпанија, Коста Брава, Медијците се дом на спектакуларен морски живот. Ако ве фасцинира морскиот живот, потоа нуркање тука, ќе биде незаборавно.

Седумте островчиња Медијци, на брегот на Каталонија, опкружен со студено Средоземно Море се рај за нуркање. Всушност, нуркањето во Мед е една од најдобрите работи што треба да се прават за време на одморот во Коста Брава. Со децата, пријатели, или соло, Медијците се дом на прекрасна фауна, морски коњи, морски starsвезди, и баракуди.

 

Подготовки за Сноркел во Шпанија

 

10. Најдобри места за нуркање во Европа: Елба Италија

Црвени горгонци од едната страна, црвени и црни корали од другата страна на крајбрежјето, Елба е рај. Заливот Сант Андреа на островот Елба е местото каде започнува секоја подводна авантура. Далеку од пристаништето и шеталиштето, морскиот живот на овој тоскански остров е неверојатен.

Во прилог на убави корали, Риба, и фауната, италијанскиот брег е еден од најдобрите во светот. така, ако треба да земете здив помеѓу истражување на пештери и пребарување сончева риба, тогаш песочните брегови на Елба се совршено место за релаксација.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Нуркање под вода во Елба Италија Европа

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавно патување во најневеројатните подводни светови во овие 10 најдобри места за нуркање во Европа со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „1о Најдобри места за нуркање во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-places-snorkeling-europe%2F- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru во / fr или / и повеќе јазици.