Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 27/08/2021)

На топло време уште не е завршена. Се уште има време и добра причина за посета на Јужна Италија овој месец! Јужна Италија има некои неверојатни понуди. Најдобрите места за посета во Јужна Италија вклучуваат; убава протега на драматични крајбрежје, слика совршен плажи, шармантни крајбрежни острови, и плејада историски градови и градови. Тешко беше да се намали нашата листа сведува на само 10, но еве ги 10 најдобрите места за посета во Јужна Италија.

 

1. Амалфи Коска

Amalfi coast is awesome
Што е патување во Италија без посета на Амалфи Коска? Оваа особено регионот на Јужна Италија е една од најубавите и светски реномирани! Се протега од Неапол да Салерно, Амалфи брег понуди драматични пејзажи, прекрасни градови кои прегратка на планините, и некои интересни историски локалитети.

Ова заштитено подрачје има некои идилични крајбрежни градови, како што се Амалфи, Ерчи, Малолетници, и Позитано - овие градови имаат низа повеќебојни куќи кои се спротивставуваат на падини и обезбедете идеи за фотографии совршени за слики.

Понатаму, сајтови како Вила Rufolo во Ravello обезбеди незаменлива пати преку Средоземното Море.

Милан во Џенова возови

Рим во Џенова возови

Фиренца во Џенова возови

Венеција во Џенова возови

 

2. Соренто

Sorrento could be the first on Best Places to visit in South Italy

Соренто има и погодности што туристите се најде утеха, како и уникатна и високо-крајот антиквитети за продажба во стариот дел на градот. А ферибот заминува од тука на островот Капри, и тоа е голема скокање Off точка за Помпеја. Сепак, Соренто е исто така познат по своите одлични гурманските кујна, зашеметување карпа живеалишта (иако не плажи), и прекрасен поглед на планината Везув.

Болоња во Помпеја возови

Помпеја да Nocera Долна возови

Возови во Салерно Nocera Inferiore

Возови во Салерно Mercato San Severino

 

3. Маратеа

Maratea by the beach

 

Овој средновековен град е поставен по должината на карпестиот брег на Средоземното Море. Нејзините снобски пристаништето е еден од најдобрите жариштата во Италија. Ако сакаат да останат тука за време на летото можеби ќе треба да се резервира добро однапред за да се обезбеди резервираниот термин и хотел како соби книга брзо. Како што се ближи крајот на топлата сезона, може да има некои среќа со последната минута резервации!

Salerno за да Maratea возови

Бари Maratea возови

Неапол да Maratea возови

Моќ возови во Maratea

 

4. Paestum

Некои кул историја, Paestum е град на италијанската почва, но тоа беше основана од страна на античките Грци, кога тие беа во контрола на овој дел на Италија! Тогаш тоа беше познат како Poseidonia по богот на морето.

Само во грчката архитектура е вреди да се посети па не заборавајте да се стави дека во вашиот итинерар покрај посетата на трите добро сочувани грчки храмови што треба да ги видите. Најстариот била изградена околу 550BC (или дава да потрае една година) и е во храмот на Хера кој е неверојатен.

Salerno за да Paestum возови

Неапол да Paestum возови

Помпеја да Paestum возови

Моќ да Paestum возови

 

 

5. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Неапол

Naples is on 10 Best Places To Visit In South Italy

 

Неапол, или Наполи, зависи од тоа на кој јазик, е трет по големина град во Италија. Да бидам искрен, постојат некои многу спротивставените ставови на овој дел од Јужна Италија. На некои, огромна е, гнасни, злосторство возено, и распаѓање, за други тоа е напнат и атмосферска. Без оглед дува вашата коса назад, ние се погоди? Едно нешто е сигурно, иако. Овој крајбрежен јужниот град има своја личност!

многу омилени италијанска храна потекнува од Неапол и околината
области како што се пица, и шпагети. Овие садови се земаат сериозно тука и обично се карактеризираат свежи, локално расте состојки. Туристички атракции во Неапол вклучуваат голем средновековен замок, New Castle, како и на морскиот брег тврдината Кастел дел ово. Градот е исто така до Везув, единствениот активен вулкан на европскиот континент.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

6. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Алберобело

Alberobello houses style

Градот Alberobello е уникатен по тоа што е најдобро зачуван пример на Трули архитектура може да се најде во сите Италија (добро, па ми беше речено).

Куќи изградени во стилот Трули се направени со конусна камени покриви, без користење на малтер (иако, Јас не сум градител, па не ми да цитирам за тоа). Најстарите куќи датираат од 14 век и сосема зачудувачки, правејќи го едно од мора да се види и убави градови во јужна Италија во посета на.

Неапол да Maratea возови

Неапол да Monopoli возови

Бари Fasano возови

Таранто да Fasano возови

 

7. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Тропеја

Tropea is the less known place in 10 Best Places To Visit In South Italy

Побарајте, Јас сум ви предупредување однапред. Можности за слика на ова место се луди. Бидете внимателни да не пропуштите вистинската работа! На прекрасен антички град на Тропе е поставен на врвот на некои чисти карпи и преку патот од А. тесна песочна плажа, се вели дека е основана од страна на самиот Херкулес.

Ако сте разгледување, постојат два прекрасни цркви во Tropea премногу, Санта Марија дел Исола е средновековна црква изградена на остров, иако долгогодишното пропаѓање резултираше во формирање копнен мост помеѓу островот и копното. Другата е катедралата; тој има две неексплодирани бомби кои датираат од WW2 седи само надвор од вратата на црквата. Локалното население верува дека зградата е заштитена од патронот, така гледање на вашиот чекор!

Само цркви направи ова е еден од најубавите градови во јужна Италија. Ќе ви се љубовта!

Vibo Марина да Tropea возови

Catanzaro да Tropea возови

Cosenza да Tropea возови

Lamezia Терме да Tropea возови

 

8. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Капри

Capri is one the list of Best Places To Visit In South Italy

Технички мал остров, Капри има прекрасни град и пристаниште кои треба да се истражуваат. Целиот остров е богата со историја и митологија и едно прекрасно место што треба да се посетат во регионот.

Ако сте во потрага за нешта за да ја видите, Домот на римскиот император Тибериј (Вила Jovis) сè уште е еден од главните места за да се види на островот и така е на Blue Grotto. пештера на водата е само достапни со брод и само кога постојат поволни плимата и осеката (па да бидат подготвени за откази).

Reggio Emilia на возови во Фиренца

Џенова на возови во Фиренца

Сестри Леванте во Рим возови

Парма на возови во Фиренца

 

9. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Помпеја и Херкуланеум

Pompeii and Herculaneum Historic Site

Помпеја и Херкуланеум биле две римски градови и села кои беа избришани кога Везув избија на целиот пат назад во 79 АД.

Веројатно најпознат од нив е градот Помпеја, што сега можете да талкаат наоколу и да се истражуваат, кога се во областа. страшна 3,000 луѓе загинале во градот, но топла пепел овековечи урнатините во она што е денес. да се предупреди, тоа може да се добие прилично зафатен тука, па планира соодветно и се сеќавам можеби ќе треба да чекаат во ред за билет да влезат.

О, исто така, во близина на градот Херкуланеум е помала и беше побогата област и дава пример за тоа како богатите Римјани живееле. Бидете сигурни да ја посетите Херкуланеум археолошки област ако сте историја биволска кожа!

Torre del грчките возови во Помпеја

Неапол да Помпеја возови

Салерно на Помпеја возови

Бари Помпеја возови

 

10. Најдобрите места за посета во Јужна Италија: Aeolian Острови

Aeolian Islands Italy


Последна на листата на најдобрите места за посета во Јужна Италија. Aeolian Острови! Тие се познати како Хаваи на Италија. Тоа е низа острови северно од Сицилија, и тоа е глупо згодна. Како неверојатна како што може да биде, ретко кој знае за тоа. Но, оние кои се продолжи да се врати. Бидејќи тие знаат дека ќе имаат место сите за себе.

Изнајмување на скутери да поштенски околу убава црна плажи. Зајдисонце aperitivo во Pollara. Пловењето низ околните острови на Stromboli, Панареа, и Липари. Прв запотен со сулфур вода бањи во Vulcano. Грчката вибрации (не е изненадување - острови беа именувани за Еол, бог на ветровите, од страна на грчките доселеници). Сол уништен куќи одлевање спушти до брегот. И чувствувајќи се како да сте во на голема тајна што сакате да го споделите само со вашите најблиски!

Наполи на Салерно возови

Неапол во Милано возови

Рим до Неапол возови

Бари на Салерно возови


Insider Совет: патуваат тука Велигден помеѓу октомври и книга однапред, ако сакате да го посетите во август!

 

Подготвени да ги спакувате куферите за патување во Јужна Италија? Потоа книга вашиот билет за воз со Зачувај воз за неколку минути. Без дополнителни трошоци, без гужва, само забава!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Најдобрите места за посета во Јужна Италија” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-places-visit-south-italy%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.