Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 16/09/2022)

Патување со деца до Европа може да биде предизвик. Значи, многу е важно да додадете неколку активности во кои децата би уживале, како посета на една од 10 најдобри зоолошки градини во Европа. Некои од најдобрите зоолошки градини во светот се наоѓаат во Европа. Во срцето на најдобри градови во Европа, има зелени светилишта, и на 10 најдобри зоолошки градини за посета со деца во Европа.

  • Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтините билети за воз во светот.

1. Зоолошката градина Шонбрун во Виена

Шонбрун Зоолошка градина во Виена, исто така беше дом на 500 видови животни, бидејќи 1752. На пример, најстарата зоолошка градина во Европа е дом на африканскиот слон и џиновската панда. На 42 хектари од виенската зоолошка градина се наоѓа во една палата и има неверојатни атракции за деца и родители.

На пример, дождовната шума во зоолошката е прекрасна реплика на вештачки вежби со вистинска прашума со грмотевици. Додека лутате наоколу за да внимавате на азиските мали ноктери и вид рак на вампири. во прилог, Куќа од поларна мечка, тигри и гепарди, куќа од коала, и многу повеќе домови во прекрасни животни ве чекаат.

Влезот во зоолошката градина Шонбрун во Виена е бесплатен со виенска карта. Можете да стигнете таму со U4 Hietzing под земја.

Цени на возот од Милано до Венеција

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цените на возот од Болоња до Венеција

Цени на возот од Тревизо до Венеција

 

Schonbrunn Zoo In Vienna Elephant

2. 10 Најдобри зоолошки градини во Европа: Алпска зоолошка градина во Инсбрук

Се наоѓа во одзема здивот Тирол во Австрија, во алпската зоолошка градина во Инсбрук живеат повеќе од 150 животински видови. Оваа неверојатна зоолошка градина ќе ја најдете во подножјето на планинскиот венец Нордкет во австриските Алпи. Значи, ако планирате семејно патување на Алпите, погрижете се да најдете време за Алпензу Инсбрук.

Вашите деца би биле апсолутно воодушевени од кафеавите мечки, Рис, златни орли, видри, и оган саламандер. Ова се само неколку од животинските видови што ќе ги видите во алпската зоолошка градина. Додека вашите деца ќе се восхитуваат на животните, ќе ве однесе зачудувачки погледи.

Можете да стигнете до оваа неверојатна зоолошка градина е со јавен превоз, од центарот на градот. Понатаму, постојат различни опции за поминување во зоолошката градина прилагодени на буџетот, за да можеш да видиш сè.

Цени на возот од Минхен до Инсбрук

Цени на возот од Салцбург до Инсбрук

Цени на возот од Оберстдорф до Инсбрук

Цените на возот од Грац до Инсбрук

 

Bear in Alpine Zoo In Innsbruck

3. Најдобра зоолошка градина во Република Чешка: Зоолошка градина во Прага

Прага е позната по своите зачудувачки мостови, сценски погледи, архитектура, и забави. Сепак, не многу луѓе знаат за зоолошката градина во Прага, и тоа е чесно место меѓу најдобрите зоолошки градини во Европа за посета со деца.

o.5 квадратни километри ја прават зоолошката градина во Прага една од најголемите зоолошки градини во Европа, домување повеќе од 4000 животните. Така, има многу павилјони и животни за поздравување, на пример, Азискиот слон Шанти, Бикира, пријателската горила, и уште многу уникатни и убави животни.

Зоолошката градина во Прага е отворена секојдневно и достапна со автобус или трамвај. Наш совет за одлична семејна забава во Прага е да планираме целосно семејно еднодневно патување во зоолошката градина во Прага, бидејќи вашите деца апсолутно би сакале да го истражат сето тоа.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

4. 10 Најдобри зоолошки градини во Европа: Зоолошка градина во Берлин

Најстарата зоолошка градина во Германија е дом на некои од извонредните животни во светот. Чилеанскиот фламинго и африканскиот пингвин се само неколку од специјалните жители што ќе ги сретнете при семејната посета на зоолошката градина во Берлин. Ретки и егзотични животни го прават Берлин една од најдобрите зоолошки градини за посета со вашите деца во Европа.

Зоолошката градина во Берлин се наоѓа во центарот на една од највозбудливите градови во Европа, и зоолошката градина не е исклучок. Ако сте во градот за долг викенд, тогаш дефинитивно треба да одвоите време за еден ден во зоолошката градина, павилјони, и аквариум.

Една од најдобрите работи во врска со оваа зоолошка градина е тоа што ги има специјални цени на билетите за мали или големи семејства, единствен влез во зоолошката градина, или комбо со влез во аквариум.

Цени на возот од Франкфурт до Берлин

Цените на возот од Лајпциг до Берлин

Цените на возот од Хановер до Берлин

Цените на возот од Хамбург до Берлин

 

10 Best Zoos In Europe: Tigris in Berlin Zoological Garden

5. Најкул зоолошка градина во Хамбург: Зоолошка градина Хагенбек

Хамбург е одличен дестинација за градска пауза, и забавен град за посета со деца. Паркот Хагенбек во Хамбург е пример за забавна работа во Хамбург со деца. Тој е еден од најкул зоолошките градини во Европа и Германија. Дом на отворено за повеќе од 1,800 животните, оваа фантастична зоолошка градина го има Арктичкиот океан. Арктичкиот океан е местото каде што започнувате семејна авантура, и посетете ги поларните мечки, пингвини, и морски мечки.

Ако сте во Хамбург неколку дена, тогаш треба да ја добиете Хамбургската картичка. На овој начин ќе уживате во одлични попусти на туристички атракции, и попусти на зоолошката градина и тропскиот аквариум во зоолошката градина.

Цени на возот од Берлин до Хамбург

Цени на возот од Бремен до Хамбург

Цените на возот од Хановер до Хамбург

Цените на возот од Келн до Хамбург

 

Hamburg Hagenbeck Tierpark Penguin

6. Зоолошката градина во Антверпен во Белгија

Еден од врвните 10 најдобри зоолошки градини во Европа е зоолошката градина во Антверпен. Исто како и секоја од неверојатните зоолошки градини на нашата листа, во зоолошката градина во Антверпен можете да им се восхитувате на најубавите животни во светот. Сепак, една од работите што ја разликуваат зоолошката градина во Антверпен од другите зоолошки градини, е посебна Програма за загрозени животни, како бонобос и окапи.

Најдобрата зоолошка градина во Белгија се прошири неверојатно со текот на годините. Зоолошката градина порасна толку многу што ја нема во центарот на градот, многу близу до Централната станица. Згора на тоа, Skywalk во зоолошката градина најмногу ќе открие панорамски поглед кој го одзема здивот на градините и една од градови надвор од тепаните во Европа.

Цени на возот од Брисел до Антверпен

Цени на возот од Амстердам до Антверпен

Цени на возот од Лил до Антверпен

Цени на возот од Париз до Антверпен

 

Large Birds Antwerp Zoo In Belgium

7. Зоолошката градина во Ла Палмир во Лес Матес, Франција

Прекрасната зоолошка градина Лес Матес во Ла Палмир се наоѓа во зелени шуми и дини. Постојат обележани патеки што ве водат вас и децата на пат околу светот на животните и чудата на природата во една од најдобрите зоолошки градини во Европа.

Диви морски лавови и диви мачки, Карипски фламинго, и џиновски желки, се неколку од специјалните животни што ќе ги сретнете. Оваа прекрасна зоолошка градина се наоѓа во регионот Нова Аквитанија во Франција, на брегот на Атлантикот, голема авантура од Париз со воз.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

giraffe drinking water in La Palmyre Zoo In Les Mathes, France

8. Зоолошката градина Артис во Амстердам

Само 15 минути од центарот на градот, ќе ја најдете првата зоолошка градина во Амстердам и една од најдобрите зоолошки градини во Европа. Кралската зоолошка градина Артис е дом на зебри, пеперутки, тропска риба, и најситните организми што ќе ги пленат вашите деца, на АРТИС-Микропија.

А посетата на зоолошката градина во Амстердам е една од најдобрите семејни активности што треба да се направат во Амстердам. Со многу павилјони, до аквариум, и стари дабови дрвја, зоолошката градина Артис во Амстердам е една од сценските и специјални места за посета кога сте во Холандија.

Подобро да ги набавите билетите за зоолошката градина и Микропија за да уживате во сè што нуди кралската зоолошка градина во Амстердам.

Цени на возот од Брисел до Амстердам

Цени на возот од Лондон до Амстердам

Цени на возот од Берлин до Амстердам

Цени на возот од Париз до Амстердам

 

Lion Watchng Artis Zoo In Amsterdam

9. Најдобра зоолошка градина во Англија: Зоолошка градина во Честер

Најголемата зоолошка градина во Англија се наоѓа во Чешир и е дом на повеќе од 35,000 животните. Зоолошката градина во Честер е една од најдобрите зоолошки градини во Европа за посета со вашите деца бидејќи има толку многу животни и градини за истражување. Има животни од целиот свет, како лемури, одличен габар, габарка, и уште многу уникатни животни.

Исто така, ако имате време да го проширите семејното прошетка, не заборавајте да ги посетите прекрасните градини во зоолошката градина. Колекциите на цвеќе во зоолошката градина во Честер имаат светски познато име, а орхидеите се апсолутно исклучителни. Посетата на зоолошката градина во Честер е совршена семејна активност на отворено.

Цени на возот од Амстердам до Лондон

Цените на возот од Париз до Лондон

Цените на возот од Берлин до Лондон

Цени на возот од Брисел до Лондон

 

The best zoo in England is Chester Zoo

10. Најдобри зоолошки градини во Европа: Зоолошката градина во Базел Во Швајцарија

Најдобрата зоолошка градина во Швајцарија се наоѓа во срцето на Базел. Зоолошката градина во Базел е дом на животни од целиот свет, и секое животно ќе го откриете во неговиот природен жител во различните загради.

Друга неверојатна работа што ја става зоолошката градина во Базел 10 најдобри зоолошки градини во Европа, е зоолошка градина за деца. Тука вашите деца ќе добијат непроценлива можност да се сретнат со домашни животни од целиот свет, галете ги, и ги хранат.

Посетата на зоолошката е неверојатна активност на отворено за целото семејство. Зелени градини и шуми, извонредни животни и растенија, ќе ги фасцинира и забавува децата. На 10 најдобри зоолошки градини во Европа за посета со вашите деца, се скриени скапоцени камења во Европа и вреди барем целодневно патување.

Цени на возот од Минхен до Базел

Цени на возот од Цирих до Базел

Цени на возот од Берн до Базел

Цените на возот од Geneенева до Базел

 

Best Zoos In Europe: Basel Zoo In Switzerland

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате неверојатна посета на најдобрите зоолошки градини во Европа со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 најдобри зоолошки градини што треба да ги посетите со вашите деца во Европа“ на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-zoos-visit-kids-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / ja во / es или / de и повеќе јазици.