Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 25/01/2021)

Дали ви се допаѓа патувањето со воз? Дали ви се допаѓа да видат прекрасни замоци во земји како Франција? Ако тоа е случај, тогаш имате достигна на вистинското место. Тоа е затоа што овој член “10 Поставен Замоци Во Франција со воз” ќе ви даде конечен список на десет најпознатите поставен замоци во Франција. Што повеќе, ние ќе ви кажам како да стигнат до нив со воз!

 

1. Шато на Chenonceau

Шато на Chenonceau е единствен еден како што се изградени врз темелите на фабриката во 16ти век. Можете лесно се постигне тоа преку воз како замокот е многу блиску до станица. Можете да добиете тоа од Турс, голем град блиску до замокот.

Нант да Турс возови

Лил Турс возови

 

 

2. Шато од Шантили

Се наоѓа во Chantilly недвижности, овој замок е навистина вреди да се посети откако ќе ја видите како тоа изгледа. Тоа е во близина на центарот на Париз што го прави патувањето да го прави бриз.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

3. Палатата во Фонтенбло

Да, тоа е технички палата, но кој се грижи, тоа е неверојатен! тие се изградени Фонтенбло назад во 12ти век, и се уште изгледа импресивно и добро се чуваат. Тоа е, исто така, лесно да се посетат. Можете да го достигне од Париз за помалку од еден час со Transilien линија R.

Брисел во Париз возови

Лондон до Париз возови

Олимпик Марсеј во Париз возови

Амстердам до Париз возови

 

4. Шато де Бретеј

 Chateau de Breteuil

Може да се најдат на овој прекрасен замок во рамките на националните паркови тоа е веднаш надвор од Париз. Сепак, во посета на овој прекрасен замок со воз е малку незгодно како што има само шатл што оди директно до него. Најмалку уште може да уживаат во возење со воз во Париз!

Стразбур во Париз возови

Цирих во Париз возови

Франкфурт во Париз возови

Женева во Париз возови

 

5. замокот Chambord

замокот Chambord е навистина смирувачки и наметнување замокот тоа е вреди да се посети. За да се дојде до тоа, ќе треба такси или шатл од градот Blois. Сепак, постигнување Blois е достапен од многу градови во Франција. Можете да се дојде до тоа за помалку од еден час и половина кога патуваат од Париз.

 

6. Шато Д’Амбоаза

Замокот Амбуаз е една од најпознатите поставен замоци во Франција. Тоа е вистински скапоцен камен на архитектурата од ренесансата. Можете да стигнете до Шато лесно со воз од неколку градови во Франција преку ТГВ или Меѓуградската возови.

 

 

7. Познатото замок Шато де Монте-Кристо

Ние препорачуваме оваа симпатична, мал замок на познатиот Александар Дима го изгради! Може да стигнат до Монте Кристо замокот едноставно со помош на локалната железничка линија како што е во право во Париз! Со тоа на ум, може да се земе било кој воз ако доаѓате од некое друго место.

 

8. Неверојатниот замок Шато д’Ази-ле-Ридо

Charming Castles in France - Chateau d'Azay-le-Rideau

Тоа е навистина прекрасен мал замок изграден право на еден остров во мало езеро! Тоа не може да се добие било поубава од оваа. Можете да се дојде до замокот лесно со преземање на половина час возење со воз од градот Тур. Тогаш ќе треба само да се направи 20-минутна прошетка до замокот.

 

9. Шато ду Хаут-Кенигсбург

Тоа не може да биде една од најпознатите поставен замоци во Франција, но моравме да се вклучи. Замокот е богата со историја, и тоа е навистина го одзема здивот, не само во својата шармантна начин! Најблиску железничката станица до замокот е во Selestat, и можете да го достигне од Стразбур или неколку други градови во близина.

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

 

10. Шато де Pierrefonds

На Шато де Pierrefonds е несомнено најмногу заслужува да биде на листата за најпознатите поставен замоци во Франција. Вие само може да достигне замокот со преземање на воз за Компиењ, потоа земајќи автобус да Pierrefonds.

 

Ако ви требаат повеќе информации за патување во воз 10 Поставен Замоци Во Франција со воз, ти можеш не контактирате преку нашиот сајт.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcharming-castles-france%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.