Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 05/11/2022)

Шармантните стари градски центри во Европа се прекрасен пример за моќта на историјата на Европа. Quудни куќички, импресивни катедрали во центарот на градот, добро сочувани палати, и централни плоштади додадете ја магијата на европските градови. на 5 најшармантните стари градски центри во Европа останаа недопрени низ вековите.

Боите, архитектура, и легендите постојано живеат и стојат во секој град. Од Прага до Колмар, Центрите во стариот град во Европа се целосно вредни за посета, и барем еден долг викенд.

 

1. Центар на стариот град во Прага, Чешка република

Шармантниот стар градски центар во Прага е неверојатно убав. Плоштадот во центарот на градот е доста голем, со прекрасни бистри, кафулиња, и тезги на пазарот на храна. Плоштадот е совршено место за гледање луѓе, дегустација Чешко пиво, и кисела колбаси додека чекаа шоу за астрономски часовник. Врв на стариот центар на градот е, секако, астрономската кула. Затоа, немојте да се изненадите кога ќе видите толпи туристи како се собираат на плоштадот секој круг час.

Посебната карактеристика на шармантниот стар градски центар во Прага е прекрасни шарени згради. Барокен стил црквата Св. Никола и готската црква на Богородица од 14 век пред Таин, не се пропуштаат. Стариот центар на градот во Прага е исто така местото каде што Божиќен пазар се одржува, а шармантниот центар на градот се претвора во зачудувачка бајка.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

charming old city centers in Prague

 

2. Салцбург, Австрија

Шармантниот центар на стариот град во Салцбург е исклучително убав и уникатен. Мешавина од италијанска и германска архитектура, Стилови од средно до 19 век, создадете еден од најшармантните градски центри во Европа. Салцбург, исто така познат како Алтштад е А. Светското наследство на УНЕСКО страницата и прекрасно дневно патување од Виена, достапен со воз.

Срцето на стариот центар на градот во Салцбург е стариот дом на принцот, државата Резиденц на 180 простории. Плоштадот Резиденц е местото каде што можете да уживате во прекрасниот божиќен пазар на Залсбург, и музички концерти во живо. Исто така, не заборавајте да талкате низ центарот на стариот град, до Резиденц фонтана, Дом од детството на Моцарт, и катедралата во Салцбург.

Градот Салцбург се наоѓа северно од Алпите, со пајаците, и куполи во позадина. Река поминува низ еден од најпознатите сочувани стари градови во Европа додавајќи ги погледите по картичката.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

 

3. Центар на стариот град Бриж, Белгија

Бриж, или како што сите го знаеме Бриж, е уште еден прекрасен град со шармантен стар центар. Некогаш домот на Викинзите, денес е еден од скриените скапоцени камења во Европа. Искористени’ тесни улички и калдрма улиците, обоени домови, и каналите го прават наследство на УНЕСКО.

Кога талкате низ стариот центар на градот во Бриж, ќе забележите мали продавници кои нудат прекрасна тантела. Искористени’ чипка е позната низ целиот свет, така, покрај тоа што носи убави слики, тантелата ќе биде прекрасен сувенир што можете да го донесете од Бриж.

Бриж е достапен со јавен превоз од Брисел, и можете да го истражувате градот со кочија, пешки, или со а возење на брод. Маркт е одлично место да го започнете своето патување низ вековите, и продолжете кон извонредната Камбанарија во Бриж, и црквата на Богородица Бриж. Ако сакате да се восхитувате на шармантниот центар на стариот град од горе, тогаш камбанаријата нуди исклучителни погледи.

Цени на возот од Амстердам до Бриж

Цените на возот од Брисел до Бриж

Цени на возот од Антверпен до Бриж

Цените на возот од Гент до Бриж

 

Bruges Belgium canal and pretty houses

 

4. Колмар, Франција

Шармантниот стар градски центар Колмар е едно од најубавите места за посета во Алзас. Стариот центар на градот е еден од најзачуваните стари градски центри во Европа. Куќите’ фасадите го сочуваа својот шарм и убавина слична на разгледници од средновековието, и можете да забележите елементи на раната ренесанса во раскошната архитектура.

Колмар е опкружен со лозја, и карактеристично до центрите на стариот град, ќе ја најдете прекрасната црква Сен Мартин. Друга работа што не треба да се пропушти е Малата Венеција во Колмар, каде ќе најдете необични мали ресторани, мостови, и канали за истражување.

Постојат многу опции за сместување во малиот град Колмар, но исто така можете да уживате во стариот центар на градот во Колмар, на еднодневно патување од Стразбург. Прекрасните лозја се совршен изговор за Французин пауза во градот и викенд бегство.

Цени на возот од Париз до Колмар

Цени на возот од Цирих до Колмар

Цени на возот од Штутгарт до Колмар

Цени на возот од Луксембург до Колмар

 

colmar old city center in the winter

 

5. Центар на стариот град Фиренца, Италија

Дуомо од Фиренца, со својата кула и катедралата, владее со стариот градски центар на Фиренца во шарм, величие, и убавината. Стариот центар на градот во Фиренца е еден од 5 најшармантно и неверојатно убаво во Европа. Вашата почетна точка на оваа локација на светско наследство на УНЕСКО започнува Пјаца дел Дуомо до Пјаца Дела Сињорија.

Ако сте заинтересирани да откриете повеќе од Фиренца, тогаш треба да продолжите кон галеријата Уфизи и градините Боболи. Нема подобар начин да научите за историјата и културата на еден град низ вековите отколку од уметноста. Фиренца е прекрасен италијански град, каде што можете да земете панини, веднаш надвор од Дуомо. Ако имате време, потоа се искачи на врвот на Дуомо, за воодушевувачки видено на еден од најубавите градови во Италија.

Стариот центар на градот Фиренца е А. еднодневно патување од Венеција. Сепак, треба да се посветиш барем 2 цели денови за истражување на местата и камењата во Фиренца.

Цените на возот од Фиренца до Милано

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цени на возот од Милано до Фиренца

Цените на возот од Венеција до Милано

 

Charming Florence Italy

 

Ако сакате да патувате назад во времето во средновековната ера и ренесансата, тогаш овие 5 старите градски центри во Европа се идеална рута. овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашето патување до овие најшармантни стари градски центри со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „5 највлечни стари градски центри во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcharming-old-city-centers-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.