Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 14/01/2022)

Келн фестивал е дефинитивно вреди додавање на вашиот кофа листа. 1.5 Милион кои присуствуваат скоро секоја година, се согласувам! Исто така познат како петта сезона, овој светски познати фестивал сигурно ќе биде животно искуство. Карневалот во Келн не е само забава, но, исто така, супер лесно да се дојде до со воз, со помош на Спаси Воз Тука се нашите совети за Келн фестивал 2019 и како да стигнете таму со воз.

 

Cologne Festival Costumes

Што да се спакувам за Келн фестивал:

Тоа е време да се оди костим шопинг. Кој не сака облекување? Стилот е различен од бразилски карневали. Мислам повеќе "пруската војник" со голема доза на шминка и sequins!

Келн карневал е над сите фестивал на дотерани, па го користите вашата имагинација! На посветла подобро.

За топки и други затворен настани, тенки костимите се препорачува. Ако навистина сакате да Искуство овој фестивал, тогаш треба да одат надвор! Само не заборавајте да носат нешто топло под! вистински Келн карневалот вентилатор не се стави надвор од времето! Гости кои пристигнуваат во последен момент ќе најдете маски, носии, и шминка во многу продавници во центарот на градот. Како последна опција, едноставен црвен нос хартија е се што треба. Сакаш малку информации фустан.

Минхен во Келн возови

Брисел во Келн возови

Виена во Келн возови

Хановер Келн возови

 

Како да го добиете во Келн фестивал:

Ви се случува да сакаат да се фати возот за Келн главната станица. Ова е исто така една од најважните во Европа железнички станици, така да нема да се борат да се најде едно време, што ви одговара со SaveATrain.

Може да се патува на фестивал во Келн брзо и удобно од големите градови во Германија и други европски земји: Секој ден, повеќе од 1,300 возови работи помеѓу Келн и дестинации низ Германија и во странство. Определување на услуги вклучуваат меѓународните возови со голема брзина, кои се поврзете со Келн Лондон, Париз, Амстердам, и Брисел. Со високо-брзински железнички услуги во Франкфурт, железничката станица Келн-Дојц - вториот терминал за брзи ICE возови во Келн - и Келн / Бон аеродромот станица, Келн има дополнително зајакната својата витална улога како централен отвор за железнички транспорт.

локалните јавни транспортни услуги во Келн и во околниот регион е исто така одличен, кој подземни, трамвај, и автобуски линии кои ќе ви обезбеди со оптимална мобилност во текот на вашиот престој во Келн.

Информациите кои се дадени од страна на Германски железници железница компанијата вклучува не само возниот ред, но исто така и поврзување на трамвај и автобус распоредот плус потребно време за да се стигне до најблиската станица или станица на нога.

Амстердам до Келн возови

Ротердам да Келн Возови

Antwerp да Келн Возови

Париз во Келн возови

 

Германската железничка возови во HbF железничка станица

 

Kölsch дијалект во Келн карневал

За да се разбере “чудно” Келн карневалот култура, ќе треба да се научат неколку типични изрази од дијалект Kölsch. Ако тие се нови за вас, не почне да се сомнева вашиот германски јазик – повеќето Германци не ги познаваат или.

Великиот пост, или: Великиот пост

карневалот, исто така познат како “петтата сезона,” има толку посебно место во срцата на повеќето Келн жители дека тие имаат многу зборови за тоа. иако карневал, или “Великиот пост,” се вели дека за да започне во ноември 11 секоја година, навистина “голем дена” започне со дами’ Ноќен, или “Женски Шроветид” во четвртокот пред и ќе трае се до зората на Чиста среда.

Луксембург да Келн Возови

Liege да Келн Возови

Цирих за да Келн Возови

Женева да Келн Возови

 

 

Kölsch

Kölsch: Тоа е единствениот јазик може да се пие. Тоа е водење замолчени во Келн, каде дијалект и родниот град на пијалак делат истото име. Нормално служи во високи, тенки очила, за време на карневалот во Келн тоа е пластични чаши само што не кршливи стакло е дозволено на улица. Треба да го имате Kölsch на Brauhaus, иако, се сеќавам: донесе пари. Тоа е единствениот начин да се купи пијалок билети во амбалажата пабови.

Берлин да Келн Возови

Нирнберг да Келн Возови

Бон да Келн Возови

Штутгарт во Келн возови

 

Бацчер

А “Бацчер” е голем smooch. За време на прославите на Келн карневал, се очекува да се бакнуваш (“исчистено,” или да биде точна: “џебуц”) повеќе од вообичаено. Заврши странци дистрибуирате безопасни колка на странци’ образи, иако некои влажни Butzcher (во стандардни Kölsch, “Буц”) исто така може да зацапвам Карневалот шминка целиот твоето лице.

Франкфурт во Келн возови

Дрезден во Келн возови

Ахен во Келн возови

 

Знаење

Овој збор се однесува на пабови, барови, или ресторани. Речиси сите од нив учествуваат во одбележувањето на Келн карневал. Тие го исчистите од мебел да се создаде голем подиумот и ги красат што е живописно за шест дена на прославата по ред. Во многу локални пабови, само Kölsche музика се игра (песни во дијалект Kölsch). Често ќе најдат и до 300 метри долги редици пред традиционалните пабови.

 

Што е Weiberfastnacht?

Во раните утрински часови, улиците се полни со Келн фестивал будали во носии. во точно 11:11 изутрина, на улица карневалот официјално отворен од страна на градоначалникот на Келн и Келн карневал триумвират.

интересен факт: жени (жени)

Во 1824 во Beuel, е дел од Бон, група мијачки жени формираа свој комитет Карневал. Се чини дека тие беа уморни од водење перење, додека сите останати се слави карневал. Тие упаднаа во градското собрание и ја презеде власта во градот. (Сега се сеќавам ... карневал е време кога владините претставници се отворено карикиран, и се потсмеваат на Владата се избира. Денеска, оваа "Заземањето на Beuel Town Hall" од страна на жените се прикажани во живо на телевизија. Женска моќ!

 

 

Келн карневал Распоред:

 • март 1: карневалот петок

  • Овој ден е всушност еден ден за одмор. Но, ние не ќе ја искористам оваа премногу сериозно. Бројни сесии и топки да се одржи во вечерните часови на овој ден. Значи, ако сте кои сакаат забава, ќе бидете сигурни дека да се најде еден.
 • март 2: карневалот сабота

  • По бранч карневал со Kölsch пиво, постои настап на бивак на општествата карневал со воена традиција во Neumarkt. Во вечерните часови ќе може да оди на Духот парада.
 • март 3: карневалот недела

  • Почнувајќи од 11:11 изутрина, училиштето и соседството паради март низ центарот на градот, кој костимирани училиште групи и оригинални маскенбали изведена од соседството клубови.
 • март 4: Роуз понеделник

  • Највисоката точка на седницата е голема парада на Роуз понеделник. На плови почнат да парада низ градот во текот на 10 изутрина. Учесниците удар бакнежи на костимирани народот поставата на пат парада.
 • март 5: карневалот вторник

  • Напладне има паради со групи на костимирани улиците во предградијата. После тоа, прославите одат за до полноќ, кога бројката на слама нарекува "Nubbel" се погребани или изгорени.
 • март 6: Чиста среда

  • Наутро, Католиците оди во црква за да примите крст на пепелта на нивните чела како знак на покајание. Таа вечер, на овогодинешниот карневал сезона традиционално се заклучи на риба вечера.

 

Дали ви убеди да присуствуваат на Келн фестивал 2019, уште? Земи вашиот воз билети од Сава воз во минути без дополнителни, досаден такси! Ова значи повеќе пари за Ветшаф ?

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само дајте ни кредит со врска на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcologne-festival%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml и можете да го промените / zh-cn да / ja / или во повеќе јазици.