Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 13/05/2022)

Постојат многу неверојатни градови за посета во Европа. Секој град и улица има свој карактер и шарм. Vивописно, полни со одлични кафулиња, бутици, улична уметност, софистицирани уметнички галерии, и еколошки, ако не сте биле на овие 12 најкул населби во Европа, еве неколку причини за одредување на вашата листа со корпи.

 

1. Најкул населби во Европа: Neukölln, Берлин

Далеку од главното туристички атракции во Берлин, населбата Неуколн е институт самостојно. Кулото соседство е мешавина помеѓу старото и новото, култури, урбаноста, и рекреативни зелени површини.

Кабаби, уметнички галерии, и решетки на покривот веднаш до зелените паркови, населбата Нојколн е една од најкул во Европа. По одличниот ден на отворено, огромниот Темпелхофер Фелд, или Градина Брицер, можете да продолжите до идиличното село Ричардплац или паркингот Клункаренич, свртен на бар на покривот.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Gardens in Neukolln, Berlin Germany

 

2. Holesovice, Прага

Зелени паркови, пивски градини со поглед на реката, и современото музеј на уметност се само неколку од скриените скапоцени камења во најкул Прага соседството Холесовис. Холесовис е дом на чешки уметници и млади семејства, кои го поминуваат своето слободно време во Летна парк и вечераат во многуте бистроа наоколу.

Некогашната индустриска област во Прага денес се претвори во креативен простор за дизајнери и креативни умови. Значи, не е изненадувачки што во едно од најкул населбите во Европа има чудни кафулиња, продавници за дизајн, и уметнички центри.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Landscape of Holesovice, Prague

 

3. Најкул населби во Европа: Остиенсе, Рим

Остиенсе не е типично италијанско соседство, но токму тоа го става во 10 најкул населби во Европа. А поранешна фабрика трансформирана во уметнички музеј, улична уметност наместо фонтани, трендовски кафулиња, и 1 некатолички гробишта каде романтичните поети Китс и Шели го најдоа своето место за вечен сон Остиенсе е како ниеден друг аспиратор.

Некогаш сивата дамка во италијанската престолнина малку по малку се претвори во место со живописни бои и креативност. Згора на тоа, овде можете да ја посетите извонредната пирамида на Каиус Цестиус и да се восхитувате на нејзините фрески, на пат кон Еатали за италијанска храна. Ако сакате да живеете како локален жител, сместувањето во трендовски Остиенсе е многу поевтино отколку во преполните туристички области во Рим.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

4. Соседство Јужен Пигале Париз

Шетање надолу SoPi, до Rue des Martyrs, дом на над 200 кафулиња, чоколадо, и решетки, Јужен Пигале е местото во Париз. Покрај тоа што Јужен Пигале е прехранбен рај, кул соседството е местото каде што можете да откриете неверојатни музеи и уметност. Еден од најспецијалните музеи е музејот на романтичниот живот. Во Musee de La Vie Romantique можете да го проширите своето знаење за романтичниот период во француската историја.

За пауза од убавиот живот, можете да се упатите кон шарениот кошаркарски терен Пигале. Кошаркарското игралиште во Пигале е реновирано, дизајнирани во живописни бои, за најдобриот кошаркарски натпревар досега. Париз е одличен Викенд дестинација и една од најпознатите фантастични локации за одмор со одлични кошаркарски игралишта во Европа.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

atmosphere in South Pigalle Neighborhood In Paris

 

5. Најкул населби во Европа: Арбат, Москва

Шарената и жива населба Арбат е свеж воздух во преполниот центар на градот Москва. Ќе најдете Arbat полн со шарм, со шарените згради, кафулиња, и улична уметност. Додека шетате по Арбат, ќе ја откриете душата на космополитскиот град. Познатата улица Стариот Арбат е во историскиот кварт Арбат во Москва го зачува своето значење како трговски центар, од 15 век.

Во денешно време, населбата Арбат е полна со шик бутици, продавници за сувенири, занаети, и уште многу богатства. во прилог, додека оваа област е многу туристичка, ќе го најдете заостанат, и сценско. За да уживате во најдоброто од Арбат, зацврстете неколку дена во вашето патување во Москва, барем. На овој начин, можете да го истражите најдоброто од Москва и убавината на една од нив најневеројатните места за посета во Русија.

 

 

6. 7округ Будимпешта

Млади и забавни, 7 -та област во Будимпешта е земја на чудата за патниците. Со одлични решетки, најдобрите соби за бегство во Будимпешта, вечерен пазар, и културни настани, ова маало секогаш зуи, на добар пат. Ова кул соседство е и еврејскиот кварт во Будимпешта, за да можете да ја посетите и големата синагога, обележје самостојно.

Згора на тоа, старите улици станаа плодна почва за подмладување на унгарската култура. Во прилог на ресторани и продавници, главната атракција во 7та област е урнатините барови. Прославете го празникот на вашиот најдобар пријател Свадба, или роденденска забава во стар чуден бар е искуство посебно за најкул будимпешта.

Виена до Будимпешта со воз

Прага до Будимпешта со воз

Минхен до Будимпешта со воз

Грац до Будимпешта со воз

 

Bar in the 7th District of Budapest

 

7. Најкул населби во Европа: Лангштрасе Цирих

Преведено како најдолга улица, населбата Лангштрасе во Цирих крши с you што знаете за точната земја. Лангстрас е лошото момче во Цирих, колкот, авантуристички, со светли неонски светла и секогаш спремни за забава. Лангтрас има аместа за лавирање храна, барови, и клубови за ноќно капење, само земете го вашиот избор.

Згора на тоа, најкул населбата е една од најпријателските ЛГБТ дестинации во Европа. Овде можете да го направите вашиот ритам во барот/местото за пица Les Garcons, пријателски за ЛГБТ, на пример. Да заклучи, оваа неверојатна населба ретко спие и ќе ве задоволи во многуте етнички ресторани, партии, и после забави секако.

Интерлакен до Цирих со воз

Луцерн до Цирих со воз

Берн до Цирих со воз

Geneенева до Цирих со воз

surreal picture in a Coolest Neighborhood in Langstrasse Zurich

 

8. Амстердам Север

Со огромни зелени површини, прекрасна архитектура, и шармантното мало село, Амстердам-Норд ги има сите. Кулското соседство е точно преку реката ИЈ, така што Нордс обезбедува неверојатно излетнички места и локации за настапи со музика во живо. Во прилог на сите овие чаре, Амстердам-Норд е дом на највисокиот замав во Европа, за loversубителите на адреналин.

Сепак, ако планирате повеќе активен одмор тогаш реката е совршена за активности на отворено. Возење велосипед, трчање, па дури и пловење, River IJ е совршен. Суштината е дека Амстердам-Норд е холандски мал свет во прекрасниот град Амстердам. Опциите се бесконечни, и атмосферата е фантастична, не изненадува што патниците постојано се враќаат во едно од најкул населбите во Европа.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Tulips By the canal in Amsterdam-Noord

 

9. Најкул населби во Европа: Шоредич Лондон

Повеќето патници знаат Шоредич благодарение на фантастичниот пазар на Брик Лејн. Сепак, Шоредич е најдоброто место за пазарење парчиња од еден вид во големите независни бутици. Ова е само еден пример за уникатните страни на соседството насликано со графити. Shoreditch можеби не е совршен за слика, но дефинитивно има своја душа.

Токму затоа што Шоредич не е типично класично англиско маало, стана дом за локални уметници. во прилог, оваа урбана населба е најдоброто место за да пробате улична храна на пазарот или скокачки прозорци, фати филм во кино на покривот и побарај ја скриената wallидна уметност зад аголот. Да заклучи, Посебниот лик на Шоредич го прави најкул кварт во Лондон.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Coolest graffiti in Neighborhoods In Europe: Shoreditch London

 

10. Финдхорн, Шкотска

На прекрасното шкотско крајбрежје со поглед на Атлантскиот океан, Финдорн е магичен. Додека се наоѓа во Морајшир, некои го нарекуваат населба, отколку соседство во однос на градот. Финдхорн е фантастична дестинација за одмор, особено крајбрежна дестинација за одмор. тука, ќе најдете одлични можности за забава во спортови или релаксирање на плажа.

Згора на тоа, Финдхорн има неверојатно еко-село, и рекреативните патувања се многу модерни во денешно време. Оваа зелена страна додава трендовска атмосфера на опуштената област, заедно со прекрасниот пејзаж и атмосфера.

 

Findhorn seaside, Scotland

 

11. Најкул населби во Европа: Вестербро, Копенхаген

Секој што престојува во Вестербро ќе каже дека оваа кул населба има неколку мали многу различни населби во неа. Едниот е млад, заводлив, и еднаш квартот за црвени светла во Копенхаген, а другиот има француски стил за тоа. Вестербро е полн со контраст, така што секој што ќе го посети Копенхаген за прв пат ќе најде нешто одлично по свој вкус.

Со други зборови, Вестербро е едно од најкул населбите во Европа, бидејќи има нешто неверојатно да понуди на секого. Од зелени површини до убави ресторани, шик бутици, и куќа на заедницата Абсалон каде што можете да вечерате со локалното население, Заедницата на Вестербро е многу добредојдена и лесна. Затоа, не е чудно што Вестрбро е на врвот 10 најкул населби во Европа секоја година.

 

Coolest Neighborhoods In Northern Europe: Vesterbro, Copenhagen

 

12. Порта Венеција, Милано

Најмодерното маало во Милано, Порта Венеција е домаќин на Модната недела во Милано и се затвора со тресок на врвот 12 најкул населби во Европа. уметност, италијанска храна, агол од најдобрите шопинг места во Милано, а сепак опуштената Порта Венеција е мала Италија, далеку од преполниот туристички центар.

Порт Венеција може да се пофали со уметнички галерии претворени во вили, кафулиња, и градини, како неверојатниот ardардини Публики. Одличниот амбиент на Порта Венеција привлекува локални жители, иселениците, и патниците да се дружат, се мешаат, и забава за време на геј парадата во Милано, и секој ден до тогаш. Значи, ако планирате а викенд бегство во Милано, подобро да биде една недела, барем.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Porta Venezia, Milan

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до 12 најкул населби во Европа.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „12 најкул населби во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fcoolest-neighborhoods-europe%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.