Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Потонати плажи, луксузни вили, и друштвото на нејзиното семејство – Бет Ринг го нашла совршениот начин да ги помине божиќните празници. Жител на Чикаго, отпатувала во Јамајка со сопругот и нивните пет деца на осумдневно бегство во плисната вила Mais Oui. Тие уживаа во основниот одмор на Карибите се додека Ринг не разви сува кашлица и болки во грлото неколку дена пред нивното враќање за Чикаго.. Да се ​​каже дека од таму работите тргнале надолу, би било потценување. Ова се клучни работи за патување што треба да ги знаете во новото нормално.

 

Клучни патни работи во новото нормално: Кошмарот во карантин

Ден пред нивното заминување од Јамајка, семејството направило брзи тестови за КОВИД за антиген дома. Според стандардните протоколи на авиокомпаниите, негативен извештај е задолжителен за качување на летови.

На нивно крајно разочарување, Ринг и нејзиниот сопруг биле позитивни на КОВИД-19. Не може да се качи на нивниот лет за враќање, семејството одлучило да се стави во карантин во Јамајка додека не им се дозволи да летаат.

Но, наоѓањето пристоен карантински објект во островската земја беше уште едно тешко искушение.

Вилата Mais Oui има реципрочни договори со други имоти за прифаќање гости кои се позитивни на COVID-19. Но, поради огромниот пораст на туризмот поради сезоната на годишни одмори, повеќето сместувачки капацитети во Јамајка беа исполнети до гребенот.

Ринг и нејзиното семејство не останаа без друг избор освен да се преселат во карантин, управуван од владата. Но, недостатокот на основни удобности и хигиена го отежнува нивниот престој макотрпно.

Тоа е моментот кога Ринг допре до еден авионска амбуланта сервис и почна да ги пополнува документите. Тоа беше единствениот начин нејзиното семејство да се врати во Чикаго без да помине низ десетдневниот карантин што го наложи владата.

Сребрената постава е дека Ринг и нејзиното семејство успеале да резервираат приватна воздушна амбуланта и се вратиле дома навреме за новогодишни прослави.. Исто така, ниту едно од нејзиното семејство не доживеало компликации поради СОВИД-19.

Но, Ринг на крајот плати неверојатно $35,000 да ја искористи службата за брза помош.

Амстердам до Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Crucial Travel Stuff In The New Normal: Air Ambulance

 

Клучни работи за патување: Новата нормала на патувањето

Искуството на Бет Ринг во карантин и евакуација не е исклучок. Брзо станува реалност за туристите кои сакаат да патуваат во странство.

Погоните за вакцинација го направија побезбедно излегувањето надвор. дека, за возврат, поттикна многу земји да олеснување на ограничувањата за патување. Но, важно е да се запамети дека пандемијата не заврши.

Сè додека луѓето продолжат да се заразуваат со СОВИД-19, ќе биде голема заканата од пробивни инфекции и нови варијанти. Иако тоа не треба да ве спречи да истражувате нови дестинации, ќе мора да бидете исклучително внимателни додека планирате патување. Влогот ќе биде уште поголем ако патувате во странска земја.

Еве неколку корисни совети што треба да ги имате на ум пред да тргнете на вашиот следен одмор:

 

1. Покријте ги основите

Се подразбира дека треба да бидете во тек со вашата вакцинација против COVID-19. Доколку се достапни засилувачки снимки во вашата матична земја, проверете дали сте ја добиле дозата пред да патувате. Исто така, преземете го вашиот сертификат за вакцинација и зачувајте го на вашиот телефон.

Откако ќе ги резервирате вашите летови, проверете кај авиокомпанијата за да дознаете дали ви треба негативен извештај за RT-PCR пред да се качите. Не заборавајте да ги проверите прописите за тестирање и карантин и на вашата дестинација.

 

2. Проверете ги опциите за транспорт

аеродроми, автобуски терминали, и железнички станици може да ве изложи на еден тон патогени, вклучувајќи го и романот коронавирус. Затоа треба да бидете исклучително внимателни за време на транспортот.

Добрата вест е дека повеќето железнички станици и аеродроми имаат имплементирано ригорозни протоколи за деконтаминација за безбедноста на патниците. Следете ги упатствата за маскирање и социјално дистанцирање издадени од властите.

Исто така, ако патувате со воз, чувајте при рака торба со лични тоалети заедно со средството за дезинфекција на рацете. Дознајте дали ви треба негативен извештај за RT-PCR пред да се качите во возот.

Ако тоа ќе биде патување преку ноќ, носете вреќа за спиење и перница за да го минимизирате ризикот од изложеност.

 

3. Наведете план за карантин

Ако има нешто што мора да научите од искуството на Бет Ринг, тоа е дека новиот коронавирус може да ги избегне сите мерки на претпазливост. И покрај маскирањето и избегнувањето гужва туристички атракции, може да завршите да се заразите.

Во повеќето случаи, тоа би значело дека не можете да се вратите во вашата матична земја додека не добиете негативен тест.

Затоа е попаметно да го подготвите планот за карантин на почетокот на вашето патување. Започнете со проверка на достапноста на објектите за карантин на вашата дестинација. Дознајте дали некои приватни хотели и одморалишта дозволуваат гостите кои се позитивни на COVID-19 да се стават во карантин.

Исто така, проверете кај вашиот давател на сместување за да дознаете дали имаат одредено место за карантин за гости позитивни на COVID-19.

Алтернативно, може да стапите во контакт со пријатели или познаници кои живеат во близина на вашата дестинација за одмор. Дознајте дали ќе им биде пријатно да ви дозволат да останете неколку дена ако тестирате позитивно за COVID-19.

 

4. Контактирајте со службата за брза помош

Употребата на авионски амбулантни возила повеќе не е ограничена само на несреќи и итни случаи на здравствена заштита. Денеска, Воздухопловните амбулантни возила во САД и ширум светот стануваат префериран начин на транспорт за туристите кои не можат да ги искористат патничките летови.

Ако тестирате позитивно за КОВИД-19 во странска земја, Медицинскиот воздушен транспорт може да биде единствената опција за да се вратите на безбедноста и удобноста на вашиот дом. Воздушната амбуланта би била особено важна доколку се развиете тешки компликации од болеста.

Затоа е добра идеја да стапите во контакт со доверлив и познат оператор на авионска брза помош. Откријте ги трошоците за превоз, како и потребна документација за медицински трансфер. Исто така, проверете го видот на удобностите и опремата што се достапни на бродот.

Разговарајте со вашиот давател на здравствено осигурување за да дознаете дали вашиот тековен план ги покрива трошоците за медицински воздушен транспорт и евакуација. Исто така, погрижете се да инвестирате во силен план за патничко осигурување за да ги покриете медицинските трошоци за време на вашето патување.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

 

Клучни работи за патување што треба да ги знаете во новото нормално: Конечни производи

Нема ништо поисплатливо од возбудата од истражување на нови места, култури, и кујни. Сепак, патувањето за време на пандемијата бара прецизно планирање и дополнителни мерки на претпазливост. Доколку планирате патување во странство, не заборавајте да подготвите карантин и план за евакуација пред да тргнете надвор.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

Crucial Travel Stuff In The New Normal - Evacuation plan

 

овде, во Зачувај воз, ние сме среќни да ги споделиме со вас клучните работи за патување што треба да ги знаете во новото нормално.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Клучни работи за патување што треба да ги знаете во новото нормално“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fcrucial-travel-stuff-new-normal%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.