Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 02/05/2020)

Велигденските празнувања во Европа се разликуваат од земја до земја и од град во град. Тоа е една од најзначајните и најстарите фестивали од Христијанската Црква. Велигден е прослава на воскресението на Исус Христос од гробот.

денот на прославата за Велигден се менува секоја година. Тоа обично се празнува на првата недела по полната месечина по пролетната рамноденица. Тоа се случува во различни времиња секоја година, почнувајќи од крајот на март до крајот на април.

во христијанството, Светата недела е недела пред Велигден и се состои Цветници, Велики четврток, Велики петок и сабота. Во Европа, многу земји го слават Велигден со палење огромни пожари кои понекогаш се нарекува и Јуда пожари. првично, овие огнови со цел да го прослават доаѓањето на пролетта. Еве еден брз поглед на тоа како некои од вашите омилени европски земји го слават Велигден.

 

Почетна Велигден во Холандија

во Холандија, подготовките за Велигден започне еден ден пред Великиот пост. Овој ден е познат како "Vastenavond" или Брз Ева. За ова време, Холандија ужива најмногу значителен пораст на странските туристи кои сакаат да учествуваат во нивните свечености.

Луѓето одат во црква за Велигден услуги, кои често го следат со свечена оброк. деца оди на јајце лови во потрага на светло украсен варени јајца или чоколадо јајца. сопственик Tikken Велигден е омилена игра во која луѓето затропа јајца, заедно. Целта на играта е да се бори јајце на другата личност без да се прекрши твое.

Антверпен во Амстердам возови

Антверпен на Бреда возови

Брисел до Амстердам возови

Антверпен во Утрехт возови

 

холандски знаме

 

Велигден свечености во Франција

Францускиот слават Велигден од страна на присутните посебна црковна служба, празнично јадење, и јајце лов Велигден. Ќе видите продавници и пекари со чоколадо зајаци, камбани, и знаци на пролетта.

Францускиот исто така, сакаат чоколадо јајца, ги користи нашироко за децата јајце лови Велигден. Францускиот исто така, имаат јајце-тркалање конкуренција која вклучува тркалање сурови јајца надолу падина. Таму е исто така детски игра која вклучува истурам свежи јајца во воздухот. Првиот да се скрши јајце се утврдува губитник кој ќе им даде на некои од нивните слатки уште едно дете.

Интересна Велигден традиција во Франција е cloches volantes или "летечки ѕвона." Не црковните ѕвона прстен помеѓу петок и Велигден недела наутро. Тоа е само по црковна служба Велигден дека камбаните прстен, слави воскресението на Исус. Франција е исто така познат за распнување reenactments.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

 

Велигден свечености во Италија

Велигден во Италија е наведено од страна на Италијанците како La Пасква. За разлика од другите европски земји, Вие нема да видите Велигден зајак или Велигденско јајце лов во Италија. Оваа прослава е за сите сакана традиции.

Верски поворки се одржуваат во италијански градови и градови во петокот и саботата пред Велигден. На Велигден, Очекуваме храна да игра значајна улога во прославата. Традиција е традиција да вклучува артишок и Анџелино или печено бебешко јагне, а за пребирливите кози и коза е на менито. И луѓето се даде гулаб во облик или круна во облик на леб како подароци.

во Рим, бдение се случува на ул. Базиликата Петар на сабота. Таа започнува во 9 часот и продолжува до полноќ, како што носи во почетокот на Велигден утрото. На Велигден, на повеќето чека маса започнува со доставување на папата благослов на тремот.

Бидејќи на папата и Ватикан, Рим е дестинација за Велигденските празници во Европа. Луѓето доаѓаат од целиот свет да учествуваат во прославата и да присуствуваат на Ватикан Цветници маса. Поради тоа што е бесплатно, тоа може да се добие прилично преполн.

Милан во Рим возови

Болоња во Рим возови

Сиена во Рим возови

Lucca во Рим возови

Велигден свечености во Италија

 

 

Доколку планирате да присуствуваат на Велигден масовно во Рим, тоа е најдобро да се книга влезници почетокот. Книга места во однапред да уживаат во најдоброто стапки. Поради популарноста на велигденските празнувања во градовите како Рим, Париз, и Амстердам, тоа е секогаш мудро да се планираат.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feaster-festivities-europe%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / tr да / де / или тоа и на повеќе јазици.