Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 04/11/2022)

Европа е дом на низа на културната историја и неверојатен архитектура, од кои повеќето се заробени преку огромна колекција на места за богослужба на континентот. Тоа е причината зошто денес, Ние заокружена 3 за кои сметаме дека се апсолутно мора да се гледа, покриваат светски познати згради низ некои од најпознатите градови во Европа.

 

1. Базиликата Свети Петар, Ватикан

Се наоѓа во внатрешноста на ѕидовите на најмалата нација во светот, Ватикан, Базиликата Свети Петар е несомнено еден од најголемите подвизи на архитектура и уметност на цивилизацијата. Сега а главна атракција цртање 10 милиони посетители годишно, овој прекрасен структура гледа плоштадот Свети Петар и може да се пофали богатата комбинација на историски уметност, мермерни столбови, и иконска купола обложена со мозаик дизајнирана од Микеланџело (која може да се искачи на врвот на, треба да се осмелуваат да се преземе во врска со 491 чекори на патот!).

Иако ова е толку популарно место за туристите, се уште постои строг кодекс на облекување во сила што треба да бидат свесни за пред да ја посети. Мора да носат долги панталони (што значи дека нема шорцеви, без оглед на тоа како топла сонцето е дека италијанските), со жените е дозволено да носат здолништа подолго од должината на коленото. Рамената исто така, мора да бидат покриени од страна на сите родови на сите времиња.

Базиликата Свети Петар е отворена секој ден од 7 am-7pm во април на Септември и 7 am-6pm од октомври до март. Влезот е бесплатен (иако постојат прием такси за ticketed делови, како што се Министерството за финансии Свети Петар и Свети Петар купола), сепак, да бидат свесни дека редици може да биде долг, поради скенери аеродромот стил и безбедност ќе мора да помине низ првиот.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Пиза во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

St Peter’s Basilica, Vatican is on Europe's Must-See Places Of Worship

 

2. Султан Ахмедова Џамија (Сината џамија), Истанбул

Се наоѓа во трансконтинентален турски град, Истанбул, Џамијата Султан Ахмед е честопати се нарекува како Сината џамија, бидејќи на својата единствена сини ентериер. Изградена од страна на отоманскиот султан Ахмед I помеѓу 1609 и 1616, оваа импресивна структура делува и како голема туристичка атракција и активен место на обожување, што значи дека џамијата е затворен за не-верници во текот на петте дневни молитви – молитвените времиња може да се проверат овде пред да го посетите.

Постои строг кодекс на облекување, кој сите посетители мора да се придржуваат до пред да влезат во џамија. Прво, чевли мора да се отстрани и ставени во јасна пластична кеса обезбедени од страна на џамија бесплатно – тогаш ќе имаат можност да ја напушти чевлите во cubby дупка или носат торба со вас. Кога станува збор за вашата облека, мажите треба да се одлучат за лабава облека и да се обезбеди нивните нозе се опфатени, избегнување на предмети како што се елеци и шорцеви. Womenените, исто така, треба да носат широка облека, додека ги обезбедуваат рацете, нозе, и косата се опфатени во сите точки. Ова значи дека жените се очекува да носат шамии кога внатре и, бидејќи тоа може да биде нов концепт за многу немуслимански Западен посетители, препорачуваме учење како да се носат правилно оваа скромна облека од суштинско значење пред да патувате.

Влезот е бесплатен (иако мала донација да придонесе за општото одржување на зградата, се охрабруваат при излегување) и, еднаш во внатрешноста, фотографија со блиц е дозволено, ќе значи дека сме слободни да се земе многу прилепува на импресивен внатрешноста на џамијата. Природно, тоа се подразбира, дека како Ахмед џамијата Султан се уште е активен место на обожување, Бидете сигурни да се остане мирен и со почит и на зградата и сите верници за време на вашата посета.

 

Sultan Ahmed Mosque

 

3. Фамилија базиликата Саграда, Барселона

Ла Саграда фамилија базиликата стана иконска Шпански обележје, и покрај фактот дека зградата е сеуште во изградба – иако работата започна во 1882, Тоа во моментов не се очекува да биде завршен до 2026! сепак, ова полу-заврши Римокатоличката црква е веќе архитектонско ремек-дело, што го прави неоспорен мора да се види атракција за посетителите од целиот свет.

Отворена за верниците и посетителите од 19 век, Фамилија базиликата Саграда ќе Добива 4.5 милиони посетители секоја година и сега работи со ticketed влез систем како резултат – тие се достапни за купување преку Интернет до два месеци пред датумот на вашата посета. Овие билети работи на фиксни времиња влез како средство за намалување на пренатрупаноста, сепак, еднаш сте внатре Ти си слободен да трошат онолку долго колку што би сакале восхитував на импресивен ентериер. Ние препорачуваме овозможувајќи барем 2 часа правилно да се земе во ова архитектонско чудо. За посетителите бара да присуствуваат на црковната служба, маса се одржа во 9 часот секоја недела и 8 часот навечер секоја сабота, трајни 1 час и се спроведува во неколку јазици.

Ла Саграда фамилија базиликата официјално имплементира стандардот кодекс на облекување за римокатолички цркви, сепак, тоа не имаат тенденција да бидат како стриктно како што е на Ахмед џамијата Султан или базиликата Свети Петар. Ова се вели, тоа е сепак наша препорака е да го следат овој кодекс на облекување, секогаш кога е можно, што значи дека ќе треба да ги отстрани било headwear по влезот, носи соодветна горниот дел од телото облека што го покрива рамената, назад, и дијафрагма и абење legwear што покрива под бедрото.

 

La Sagrada Familia Basilica of Europe's Must-See Places Of Worship

 

Европа е дом на многу убави места на обожување што навистина капсулирало незаменлива енергија на архитектурата и верска инспирација. За да ги видите овие места од прва рака, патуваат на континентот со воз и книга со Зачувај воз да не остави камен свртен низ многуте знаменитости и атракции во Европа.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “3 На Европа мора да се види места за богослужба” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-places-worship/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашата страница со линкот погоре или употреба на embed.ly линк.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените tr отец или де и на повеќе јазици на вашиот избор.