Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 29/10/2021)

Ние цврсто веруваме дека железнички патување е еден од најдобрите и повеќето еколошки начини за патување. За таа цел,, ние сме координирани со скоро дваесетина различни оператори за воз да ви донесат најдобри и најевтини билети за воз низ Европа. Ова значи дека можеме да ви понудиме стотици опции преку нашата мапа на возот.

Од брзите Еуростар до прекрасен воз за спиење правци, ние трошиме сите наши време при наоѓање на најдобрите цени, така да не треба да се. За таа цел,, ние создадовме статија за водичи за мапи на маршрутата, ви покажувајќи некои од најпопуларните рути за воз. Овие вклучуваат патувања од Лондон до Париз, Фиренца во Рим, и насекаде помеѓу.

Ако не ја видите вашата станица овде – не грижете! Нашите партнерства ни овозможи да ви се најдат билети на голем број на различни воз линии – локални патишта, меѓународни врски, и најдобрите во брзите патувања се вклучени.

Па се најдат некои инспирација патување, и кога ќе завршиш, упатете се на нашата страница за пребарување да ги најдете најдобрите и најевтините билети за воз наоколу!

 

European Alps with snow

Наши примери за наши патеки за нашите најпопуларни рути:

 

1. Возови од Лондон Свети Панкрас Интернационал до Париз

Возот што сообраќа од Лондон до Париз е еден од најбрзите во Европа. Опериран од Еуростар, може да се однесете од Обединетото Кралство во Франција за само два часа и шеснаесет минути. Тоа ви дава повеќе од доволно време да спиете, земе возот, и уживајте во а дневно патување во француската престолнина. Земи багета и талкај го Лувр – или едноставно уживајте во целата убавина што Парис ја нуди.

Поаѓањата од Лондон Свети Панкрас се случуваат редовно, со возови кои работат скоро секој час. Истото може да се каже и за враќање од Париз во Лондон, и на бродот, ќе ги најдете сите врвни удобности што се очекуваат на брзата возот.

Ако сте престојуваат во Париз, исто така можете да патувате во спротивна насока, што ќе посакате да пристигнете во Лондон во раните утрински часови ако сакате. Може да се упати кон SoHo и да земеш шоу во Бродвеј или едноставно да уживаш во некои пари-билети. Како и да е, возот нуди крајна флексибилност во времето на поаѓање.

 

 

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

2. Возови од Фиренца до Рим Термини

Два од најголемите градови во Италија, Фиренца и Рим се дом на стотици туристички атракции за секој вид посетител. Уметничките тампони можат да талкаат по Ватикан Систинска капела. Хранаите можат да уживаат во најновата моцарела на биволите. Без оглед на вашиот вкус, овие двајца италијански градови се чудесни места да поминат една недела или пет.

Уште подобро, возовите што ги поврзуваат Фиренца и Рим се обилни и ефтини. Патувањето трае само час и половина и имате дополнителен бонус на прекрасна село пред вашите прозорци.

 

Train Route Maps Guide to Rome

 

Билети за Милан до Рим

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

3. Мапа на рутата: Возови од Рим до Милано

Веќе разговаравме за Рим, но Милан е уште еден прекрасен град во Италија. Различни од југот на Италија, како јаболката се портокалите, Милан е модерен гигант. Познат по своите врвни модни и хај-тек настани, градот е запрен за време на секој италијански одмор. Додека времето не е баш како медитеранското, сеуште можете да уживате убавата архитектура па дури и музеј или два во секое време од годината.

Патувањето од Рим до Милано е подолго од патувањето во Фиренца. Нема потреба да се плашите, сепак, сè уште е многу податлив три и пол часа. Тоа само ви дава повеќе време да уживате во сценографијата!

 

Europe Train Route Maps Guide To Milan

 

Билети за Genенова до Милано

Билети Рим до Милано

Билети за Болоња до Милано

Билети за Фиренца во Милано

 

4. Возови од Хамбург до Копенхаген

Задолжителен за секој европски одмор, Хамбург, и Копенхаген можеби не се првите градови што ќе ви падне на памет за туризам. Тоа е срам, иако, затоа што и двата града се развиени со историја и шарени канали. Хамбург е голем пристанишен град на северот на Германија. Можеби претходно сте слушнале за тоа заради нејзината поврзаност со извонредна популарна храна хамбургери. забава факт – луѓето што живеат во Хамбург се нарекуваат и Хамбургер.

Копенхаген, од друга страна, е главен град на Данска. Додека сакате да ја посетите во лето или ризикувајте ладно време, има многу да се направи во овој приморски град. Од светло обоени згради до шипки на колковите, главниот град на Данска има скоро сè.

Возот меѓу двата града ќе потрае. Патувањата траат нагоре од шест часа, затоа не заборавајте да донесете забава. Тоа се рече, возовите се модерни и имаат неколку поаѓања на располагање за да можете да седите и да се одморите во мир.

 

Train Route Maps Guide to Copenhagen

 

Хамбург во Копенхаген возови

Хановер во Копенхаген возови

Берлин во Копенхаген возови

Франкфурт во Берлин возови

 

5. Мапа на рутата: Возови од Цирих до Берн

Ако некогаш сте посакале да патувате на Алпите, нема да најдете подобри основи за истражување од Цирих и Берн. И двајцата сместени во земја на Швајцарија, овие градови се оддалечени само еден час преку воз. Иако можеби не сте сфатиле, Берн е главен град на Швајцарија, ниту еден од неговите најпопуларни градови како енева или Цирих. Градот може да се пофали со население од над еден милион луѓе и е исполнет со живописна убавина.

во меѓу време, Цирих е познат по банкарството – иако ќе се најдете навлезени од нејзината езерска локација, отколку од нејзините згради. Градот е постојано населен за повеќе 2,000 години и се состои од скоро петстотини илјади луѓе.

Поаѓањата за воз се чести и управуваат со современи возови, иако нема да имате многу време да размислите за ова со толку кратко патување. Поврзете се со бесплатна WiFi, разгледајте малку, и тогаш сте завршиле – совршен начин за патување!

 

Zurich Canal

 

Билети во Цирих до Берн

Билети во Genенева до Берн

Влезници на Интерлакен до Берн

Билети во Цирих до Хамбург

Со низа партнери ширум Европа, вие сте обврзани да најдете рута што ви се допаѓа. Без разлика дали барате локални опции или планирате трансконтинентално патување во текот на целиот живот, се држи со Зачувај воз да ги најдете најдобрите опции за билети што се достапни по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Водач за мапи за воз во Европа” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-train-route-maps-guide/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/nl_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените nl на fr или tr и повеќе јазици по ваш избор.