Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/09/2021)

Европа има многу богата култура и историја, што го прави популарна дестинација за одмор кај постарите патници. Музеи, паркови, импресивни знаменитости, и разновиден избор на ресторани. Накратко, ако сте во пензија, има многу прекрасни начини да се разгалите во кој било град во Европа. Сепак, многу малку градови се лесни за навигација и откривање на високи патници. Кога планирате одмор во Европа, она што секој постар патник треба да го земе предвид е вашето ниво на фитнес, достапност на главните атракции и активности, најдобриот превоз, покрај буџетот и времетраењето на одморот.

Значи, ние избравме неколку од најдобрите градови за посета во Европа за високи патници. Значи, вие сте добредојдени да го следите нашето патување во 7 високи пријателски градови во Европа.

  • Патување со воз е многу удобен и еколошки начин за патување. Те статија е напишана за да се едуцираат за Патување со воз Зачувај воз, Најевтини билети за воз Интернет-страница во светот.

 

1. Најдобри градови во Европа да ги посетат високи патници: Рим, Италија

Рим е голем град за посета во Европа за високи патници. Во античкиот град Рим, повеќето атракции, хотели, а рестораните се целосно достапни за стари лица во инвалидска количка. Ова значи дека сите градски тротоари имаат рампи за инвалидски колички, а самиот град е рамен, па без оглед на вашето фитнес ниво, ќе ви биде многу лесно да шетате наоколу.

Додека Рим треба да биде доста преполн во сезоната на големо, ако ти патување надвор од сезоната, во есен, на пример, ќе го имате Рим скоро комплетно себе. во прилог, хотелските и патните цени имаат тенденција да опаѓаат во сезоната, Згора на тоа, нема да треба да се грижите за изнајмување автомобил, затоа што лесно можеше да патува за Рим од која било дестинација во Европа со воз. Нема ништо попогодно од воз патување во современите и напредните возови со голема брзина на Трениталиа. Во прилог на удобност и одлична услуга за воз, можете да уживате во специјални попусти на билети за воз за постари лица.

Милан до Рим со воз

Фиренца во Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Rome is one of the Best Cities To Visit For Senior Travelers

 

2. Милан во Италија

„Последната вечера“ на Дуомо и Леонардо Де Винчи го прават Милано рај за loversубителите на уметноста и историјата. Надвор од архитектонски скапоцен камен, Милан е многу пријателски расположен кон високи патници, па дури и победи 2016 Награда за пристап на ЕУ. Така, Милан е еден од најдобрите градови што го посетуваат во Европа за високи патници.

Ако сте ги поминале вашите 60 -ти години и сте подготвени за убаво живеење, тогаш ќе имате апсолутно неверојатно време во Милано. На италијанската кујна, на прекрасни архитектура на базиликите, уметнички галерии, и музеите ќе направат да се чувствувате кралски. Кога во Милано, дефинитивно треба да се вклучите во класа за готвење тестенини затоа што никогаш не е доцна да научите совршен рецепт сос од тестенини за да можете да го рекреирате лавче вита дома.

Genенова до Милано со воз

Рим, Милан со воз

Болоња до Милано со воз

Фиренца во Милано со воз

 

Visit Milan Italy

 

3. Најдобри градови во Европа да ги посетат високи патници: Искористени, Белгија

Некои велат дека Бриж е најдобро зачуваниот средновековен град во Европа. Улички со калдрма, шарени куќи, Готска архитектура, сите ја прават Брижс одлична дестинација за патувања во Европа за високи патници. Згора на тоа, има канали каде можете да земете крстарење и да му се восхитувате на Бриж без да направите чекор, искуство кое било постар ќе го цени. но,, ако сепак сакате да го откривате градот пеш, нема грижи, Бриж е многу компактен град. Значи, совршено е за постари патници на кое било ниво на фитнес.

Треба да се посветите барем 3-4 денови да отпловиме 80 од каналите на градот и одморете се на езерото Минјуатер. Друга голема активност во Бриж е пазарот за некои продавници за сувенири за семејството.

Централната железничка станица во Бриж е околу 10-20 минути пешачење од центарот на градот, така можете да патувате насекаде во Белгија и Велика Британија.

Брисел до Бриж со воз

Антверпен до Бриж со воз

Брисел до Виена со воз

Гент до Бриж со воз

 

Belgium Cities To Visit For Senior Travelers

 

4. Баден-Баден, Германија

Со возови од Париз, Базел, Цирих, и Минхен, Градот Баден-Баден е многу достапен за постарите патници. Иако не е голем космополитски град како Берлин, тоа е олицетворение на убавото живеење. Германија е дом на тоа 900 бањи одморалишта, но одморалиштата на Баден-Баден и класот ги надминува сите нив.

Спа одморот во Баден-Баден е совршена опција за одмор за високи патници во Европа. Мирното темпо, минерални и кал-спа третмани, убави градини како Рајти, создаде парче небото. Сепак, ако сакате да останете активни на одмори, тогаш има терени за голф и спортски клубови во Баден-Баден за да ја посетите.

Високи патници во Европа можеби сметаат дека повеќето градови имаат предизвик да патуваат наоколу, поради ридови и трнливи патишта. Значи, многу е важно да се разбере дали градот на вашите соништа е најдобар за вашите физички способности. Патувањето во вистинскиот град со висок пријател во Европа е исто толку важно како и патничкото осигурување. Нашиот врв 7 градови што треба да ги посетат за списокот на високи патници ги карактеризираат најпристапните градови во Европа за стари лица.

Берлин до Баден-Баден со воз

Минхен до Баден-Баден со воз

Цирих до Баден-Баден со воз

Базел до Баден-Баден со воз

 

 

5. Најдобри градови во Европа да ги посетат високи патници: Берлин, Германија

Музеи и обележја во врска со Втората светска војна и студената војна, направете го Берлин прекрасна дестинација за високи патници во Европа. Берлин е рамен и јавниот превоз е многу добар, и автобусите и подземниот. Ако сте на добро ниво на фитнес, можете да го истражувате градот на турнеја низ Сегвеј.

Многу зелени паркови во Берлин се совршени за попладневни прошетки и излети, а уметничките галерии се одлична опција ако претпочитате тивка и културна активност отколку да шетате по зафатен центар.

Франкфурт до Берлин со воз

Копенхаген до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Berlin, Germany clear skies

 

6. Амстердам, Холандија

Со своите живописни канали, Амстердам секогаш е одлична дестинација за патувања за високи патници во Европа. Амстердам е еден од најдобрите градови што треба да се посети во Холандија, благодарение на опуштените вибрации и големина. Амстердам е релативно мал во споредба со другите европски градови, така што не треба да трчате и да се грижите за разгледување места.

Ако се уморите од зафатениот град, се упати надвор од градот до познатите мелници или лале полиња, ако патувате во пролет. Или ако сте во добра физичка форма, изнајмување велосипед и велосипедизмот околу шармантниот град е страшна идеја.

Бремен до Амстердам со воз

Хановер до Амстердам со воз

Билефелд до Амстердам со воз

Хамбург до Амстердам со воз

 

Amsterdam, The Netherlands For seniors

 

7. Најдобри градови во Европа да ги посетат високи патници: Виена, Австрија

Спектакуларна архитектура, опера, и царските палати ја прават Виена прекрасна дестинација за патувања за високи патници. Ако сте го достигнале оној период безгрижи во животот, кога можете само да седите и да уживате во плодовите на напорна работа, потоа се упати кон Виена. Згора на тоа, Виена е втор најпогоден град во Европа за високи туристи со ограничена подвижност.

Австриското кафе има „дневни соби“ кои служат колачи и австриски шницел, гарантира дека сигурно ќе имате незаборавно кулинарно искуство. За културниот дел од патувањето посетете ја прекрасната оперска куќа за претстава. После се, Виена е местото каде Моцарт и Шуберт ги составија своите феноменални парчиња, градот на музиката и уметноста.

Палатата Белведере е едно од најблиските места во Виена, опкружена со цветни градини и фонтани, тоа е место да седнеме и да уживаме.

Центарот на градот е само 5 неколку минути од централната железничка станица. Значи, ако пристигнувате од соседните земји, нема ништо полесно од патувањето во Виена.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Austria Cities To Visit For Senior Travelers

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да најдете најевтините договори за билети за воз и патни правци до кој било од градовите на нашата листа.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “7 Најдобри градови во Европа да ги посетат високи патници” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/europe-visit-senior-travelers/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените tr на pl или nl и повеќе јазици по ваш избор.