Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 28/01/2022)

Животот е за патување наместо дестинација, и во случај на овие најубавите железнички станици – велејќи дека навистина е точно. Додека повеќето патници се пристапи железнички станици, како појдовна точка за своите патување, ќе откриете дека овие железнички станици се навистина незаборавно. Значи, зошто не ги разгледаме на три од најубавите во Европа железнички станици?

 

Убава железнички станици се избере број 1 – Стразбур Gare, Стразбур, Франција

железничката станица Франција Стразбур
железничката станица Франција Стразбур

 

Близина на источната граница на Франција со Германија, се наоѓа во Стразбур е Стразбур железничка станица. Таа е втора по големина во земјата, и несомнено најубава.

Железничката станица е модерна стаклена зграда на надворешната. Значи, откако ќе влезете внатре, ќе ја види светлината, воздушен простор, и историската убавина на станицата во внатрешноста на срната. Оваа железничка станица има многу историја. Тоа беше отворен во 1846 и повторно изграден во 1883. Прекрасната заоблени стакло елемент ќе видите е додаден во 2007 за заштита на иконите станица.

Што мислите за тоа? е Стразбур вреди да се посети?

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

Антверпен Централната станица, Антверпен, Белгија

Белгија Антверпен убава железнички станици
железничката станица Белгија Антверпен

 

Зборот Гранд дури и не почнат да се опише Антверпен централната железничка станица. Нео-барокното чудо изгледа повеќе како а катедрала отколку туристички центар. Железничка станица, исто така, располага со пространа чекалната направени од мермер и камен, има огромен часовник, и е покриен со голема купола.

Овој белгиски убавина е изграден по барање на кралот Леополд Втори и е со нас за повеќе 110 години. Тоа сега е домаќин на патнички возови, меѓуградски возови, и Талис возови со голема брзина. Ова е дефинитивно една што не сакате да ја пропуштиме!

Многу луѓе сметаат дека Антверпен железничката станица да биде најубавата железничка станица од сите нив.

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

 

Железничката станица Сао Бенто, Порто, Португалија

железничката станица Португалија Porto
железничката станица Португалија Porto

 

Ова железничката станица е едноставно прекрасна и првично беше во Sao Bento de Аве Марија манастир и од надвор, патниците ќе видиме дека зградата има убава париски стил камен фасада.

Внатрешноста е вистинска награда, иако! Има 20,000 плочки, кои раскажуваат приказни од португалски историчарy, како битката на Valdevez и освојување на Сеута. Уметникот Хорхе Colaço обоени плочки за 14 години и мурали доби заврши во 1916. Вие не сакате да ја пропуштиме оваа уметничко дело или воз! 😉

 

Дали сте посетиле ниту една од овие убави железнички станици? Чуруликам со нас вашите фотографии @SaveATrain Подготвени да ја резервирате вашата следна авантура? потоа посета www.saveatrain.com

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feuropes-most-beautiful-railway-stations%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ja да / де / или тоа и на повеќе јазици.