Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Да претпоставиме дека планирате да ја посетите Европската унија наскоро. Во тој случај, има низа совети и клучно патување информации кои ќе ви помогнат да го направите вашето искуство многу попријатно. Некој може да помисли дека не може да има навистина голема разлика во размислувања неопходни за патување во Европа во споредба со кое било друго место во светот. уште, во рамките на огромното проширување на истиот, има низа правни трудови што можеби ќе треба да ги посетите како турист во Европа. Исто така, многу различни клими, чудави, и културните особености се од суштинско значење за да се има предвид таму.

 

1. Патување во Европа: Фатете го Ахолд од вашиот пасош

Пасошот е главната грижа бидејќи тоа ќе биде вашата картичка за презентација и клучот за вашата земја примател. Прво ќе се погрижиме за пасошот. Вашата влада на приоритет одредува во кои земји ќе можете да влезете без да обработувате каква било посебна документација. Секогаш е најдобро да проверите дали амбасадите во вашиот дом и дестинација имаат одржани дипломатски односи или договор за време на патувањето. Повеќето земји од Америка и Југоисточна Азија имаат неконтролиран пристап до повеќето земји во Европа.

Откако го кажав ова, ако тоа не е случај; добијте правен советник за патување што може да ве води додека ги обработувате дозволите за патување. Можеби ќе ви требаат и здравствени сертификати и такви за да добиете пристап. Ако сакате да возите додека сте во странство, исто така ќе ви треба меѓународна дозвола за возач. Ако планирате да работите бизнис, може да има многу други меѓународни дозволи потребни за патување. Можете да проверите која документација е потребна според вашата намера за патување на веб-страницата на владата на земјата примател.

Лион до Тулуз со воз

Париз до Тулуз со воз

Убаво е во Тулуз со воз

Бордо до Тулуз со воз

 

Bring Valid Passport When Traveling In Europe

 

2. Научете соодветно да спакувате

Европа е голем и разновиден континент, од сончевите плажи на Андалузија во Шпанија до снежната источна Тундра. Од клучно значење е да се спакувате имајќи ги предвид климата и активностите што планирате да ги направите во странство. Запомнете дека не спакувате за да се иселите од вашата земја, не земај премногу или малку; ова ќе направи да изгубите помалку време за собирање облека, да ви помогнеме на патот до аеродромот, и дури ви заштеди пари од страна на избегнување на надомест за прекумерна тежина. Најдобро е да организирате стил на патна торба или куфер, превртување на панталоните, кошули, чорапи, и долна облека како кроасан и ставете ги сите густи едни против други. Ова избегнува кавга за преклопување на облеката и ви заштедува простор да соберете хигиенски производи или електроника. Овој совет е исто така корисен ако барате да донесете облека што сте ја купиле на патувањето. Друг добар совет е да спакувате дополнителна торба за вашиот подарок или предмети за купување.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Pack Accordingly When Traveling To Europe

 

3. Патување во Европа: Дајте им на вашите банки да знаат дека ќе бидете во странство и да трошите

Полетувањето на хакерските кредитни картички што се случи пред неколку години ги направи банките премногу претпазливи за ризикот. Тоа ги натера да воспостават блок, прво прашајте подоцна политика кога ќе видат дека се користи кредитна картичка во случајна земја. Мора да се појавите лично во вашата банка или да ѝ се јавите бидејќи онлајн известувањата понекогаш не се земаат предвид. Преземањето на оваа одредба ќе избегне штетни и непријатни искуства додека купувате. Ако одите во банка, исто така е добра идеја да набавите некоја локална валута додека сте таму. Надоместоците за размена се апсурдно надуени за туристите во повеќето европски продавници и разменуваат поени.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Let Your Banks and credit card companies Know You Will Be Abroad And Spending

 

4. Патување во Европа: Рекапитулирајќи

Ако одите на „Стариот континент,”Не заборавајте да ја понесете вашата документација со вас и да платите за кој било вид на меѓународни дозволи што се потребни. Овој вид документација е од суштинско значење ако планирате да посетите различни земји во рамките на тоа европското законодавство. Ако планирате патување, потребно е да имате меѓународна дозвола за возач и да избегнувате резервации. Исто така, запомнете да лесно спакувајте и да ги земеме предвид климата и активностите што ќе ги издржите во странство. Секогаш известувајте во кои земји планирате да потрошите пари и да вршите размена на валути само со овластени субјекти. И на крај, стапувате во контакт со различни луѓе, храна, култури, не заборавајте да се забавувате и да уживате во искуството.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

 

Сега знаете сè што треба да знаете, ние во Зачувај воз, подготвени се да ви помогнат за сите ваши други потреби за воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава во блогот „Сè што треба да знаете за патувањето во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feverything-know-traveling-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.