Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 15/01/2022)

Европа е водечки континент во однос на енергичната, за живеење, и современи градови исполнети со забава. Има изобилство на архитектонски чуда, музеи, и ресторани во секоја европска земја за која би помислиле. Ноќниот живот и сцените со храна низ целиот континент се на второ место. Дивиот свет и природните атракции на континентот остануваат без здив и лесни за пристап. И поради факторот ЕУ и висококвалитетните мрежни патишта низ континентот, лесно е за патнички патници да го истражат целиот континент во само едно движење. За да го искусите европскиот сон, можете да користите изнајмен автомобил или јавен превоз.

 

Дали ви е потребен ВРЛ (Меѓународна возачка дозвола) Да се ​​вози во Европа?

Па, некои земји како што е Италија бараат странските возачи да имаат меѓународна возачка дозвола како доказ за владеење на возењето. Добро е да ја носите лиценцата дури и во земји што не ја бараат затоа што можеби ќе ви треба за да ги убедите локалните агенции за изнајмување автомобили и сообраќајната полиција дека сте пристоен возач. Исто така, пред патувањето, проверете со ЦДЦ за да се осигурате дека дестинациите за кои разговараме тука не се сериозно погодени од пандемијата. Со тоа на ум, еве список на 5 мора да ги посетите земјите во Европа.

 

1. Санторини, Грција

Луѓето кои биле во Санторини веруваат дека градот е најромантичното место не само во Европа, туку и во целиот свет. Совршен е за младенците кои бараат а дестинација за меден месец. Е ве воодушеват неверојатните погледи на калдерата и зајдисонцата. Можете да пешачите, оди на тури со брод, или опуштено попладне на плажите со црни вулкански места во градот. Ако го сакате шишето, ќе обожавате земање примероци локални вина по должината на Медитерански. Санторини е алтака дом на некои од најлуксузните хотели во Грција.

 

blue rooftops on Santorini, Greece

2. Искуството на европскиот сон: езерото Комо, Италија

Езерото Комо е популарно по својата бесконечна разновидност на прекрасни вили и села, вкусна храна (Дали си тоа ти, Италијанска пица?), и неверојатни области за фотографирање, сите се меѓусебно поврзани со дневни фериботски услуги. Ако имате време и дополнителни долари да ги поштедите, можете да изнајмите моторен чамец и да се прошетате до малото гратче Белаџо. На други начини, исто така може да прошетате или користи велосипед на гас и уживајте во прекрасните погледи сами. Климата тука е неверојатна во текот на целата година и поради немирната култура во регионот (нема многу туристи), добивате совршена можност да се отргнете од маките и капите на вашиот вообичаен живот. Езерото Комо исто така има доста романтична атмосфера за меден месец.

Фиренца до Комо со воз

Милан до Комо со воз

Од Торино до Комо со воз

Genенова до Комо со воз

The European Dream: Lake Como, Italy

 

3. Рејкјавик, Исланд

Главниот град на Исланд, Рејкјавик е меѓу најдобрите европски градови за патници, од многу причини. Ако сте фасцинирани од историјата, ќе го обожавате Рејкјавик за неговите прекрасни и богати музеи Поморски музеј Викинг, музејот Еинар Јонсон, и Музејот на уметност. Главниот град е исто така опкружен со неверојатна низа атракции, што го прави најдоброто влезно пристаниште за меѓународни посетители. Seeе видите и доживеете тони геолошки чуда, вклучувајќи лава, водопади, и Сината лагуна. Карпи, глечери, песочни плажи, а вулканите ги дефинираат и населбите во Рејкјавик.

За скапоцени камења за храна, ќе обожавате да пробате широк спектар на традиционална исландска храна на места како Суши Самба и Баеаринс Безу Пилсур. Ако обожавате морски животински свет, може да одите кит гледајќи во старото пристаниште на Рејкјавик, дом на над 20 различни видови китови. Може да видите и делфини, пуфини, и свинче, меѓу другите морски диви животни.

 

 

4. Доживувајќи го Европскиот сон: Прага, Чешка република

Многу туристи ја сакаат Прага за нејзините неверојатни настани, од празнични паради до дневни паради од година во година. Некои од настаните исполнети со забава, на кои треба да им се препуштите кога сте во Прага, вклучуваат Боемски Карневал кога ќе го посетите градот во февруари, или на Фестивал на пивото во Чешка при посета во мај. Ноќниот живот тука е исто така главна причина зошто луѓето ги посетуваат, со џез клубови и други Музика во живо доминираат во забавната сцена. Годишниот меѓународен музички фестивал во Прашката пролет е еден од најважните моменти во забавата. Може да се забавувате цела ноќ поради засилното обезбедување низ градот. Ако ја сакате уметноста и историјата, турнеја во Музејот Муча или Музејот Кафка ќе направи трик за вас.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Bridges and birds in Prague

 

5. Европско искуство од соништата: Париз, Франција

Тони познати обележја, бесконечни можности за купување, широк спектар на вкусна храна, богата историја, и уметнички колекции, како и паркови и градини од светска класа го прават Париз да се издвојува од толпата. Некои од знаменитостите што треба да ги видите барем еднаш во животот вклучуваат Ајфеловата кула, Базилика на светото срце, Триумфалната капија, Музејот Лувр, и Палатата Гарние. Ако сте ентузијаст за шопинг, ќе обожавате триење раменици со високи париски модата на Rue Du Commerce, Булевар Сен Germермен, и друг луксуз трговски улици. И ако ја сакате уметноста, има различни уметнички колекции низ Париз за да се примери, вклучувајќи го и Musee d’Orsay, Музеј Национален Пикасо, и Музеј ду Кваи Бранли.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

European Dream: The Eiffel tower in Paris

 

заклучок

На Европа никогаш не и недостасуваат градовите со „корпи со списи“ и туристички градови. Сè зависи од вашиот буџет, време, и целта на посета. Овој список само ќе ги отвори портите за да ги истражите местата што оставаат без здив на континентот.

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланирате патување до 5 Заспани земји во Европа. Патувањето со воз низ Европа е идеално за патување со воз.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „Европски сон: 5 Земји што мора да ги посетите во Европа “на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fexperiencing-european-dream-must-visit-countries%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.