Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

Регионот на Нормандија се наоѓа во северозападниот дел на Франција и е релативно кратко патување далеку од Париз. Таа е популарна туристичка дестинација за многу од оние кои сакаат да се доживее суштината на северна Франција. Нормандија ги има сите, од богата историја која датира векови, на неверојатни пејзажи и Исклучителна кујна кои ќе ве остават сакаат повеќе. Сепак, една од главните атракции на Нормандија е неверојатна архитектура. Регионот е дом на прекрасни бајка градови кои навистина го фати на имагинацијата. на природна убавина дека мешавини со овие зафатен градови многумина во стравопочит. Поради неверојатна популарност на овие слика-совршен локации, Зачувај воз ги стави заедно листа на 5 Бајка градови за посета во Нормандија. Обидете се да се вклучат во вашето патување Следниот пат кога ќе се патува низ Франција.

 

1. Бајка градови да ја посетите во Нормандија: Honfleur, Калвадос

Honfleur може да биде најмногу познатиот град на оваа листа. Многу туристи го посетуваат овој фантастичен пристанишен град и уживаат во сè што може да понуди. Тоа е уникатен и препознатлив за неговите високи, насочите, и шарени згради. Таа служеше како инспирација за многу уметници во текот на годините, и единствен и шарени згради се заробени во бројни слики. Една прошетка низ улиците на Honfleur ќе ве остават чувство како да сте зачекори во ремек-дело. Несомнено ќе ве маѓепса.

Во градот има голем број на туристи кои доаѓаат преку него и нуди сè, од вкусни морски плодови, за возбудливи музеи. Ако некогаш го посетите овој фантастичен град, земе во својата сценографијата и историја. Најважно, бидете сигурни да уживаат во пристаништето на градот, кој е познат како Vieux Bassin. Тоа е една од најпознатите туристички дестинации во Нормандија. Пристаништето некогаш беше дом на главно рибарски чамци и трговски бродови. Сепак, во текот на годините стана дом на бројни јахти.

Париз до Руан возови

Париз во Лил возови

Руан на Брест возови

Руан на Ле Авр возови

Honfleur, Калвадос е дел од бајката градови за посета во Нормандија

 

2. Les Andelys, вашиот

Les Andelys е се што ви треба во еден типичен француски град. Шармантната градот е веднаш до реката Сена. Во прилог на близината на една убава река, Лес Анделис исто така има живописни зелени ридови и карпи од бел камен насекаде околу него. Les Andelys е слика совршен, што е причина зошто многу посетители предвремени стотици фотографии на овој фантастичен град и околните пејзаж.

Во прилог на својата убавина, Les Andelys е исто така познат по својата 12-тиот век замокот. Замокот, Шато Gaillard, некогаш беше дом Ричард Лавовско Срце. Додека замокот да биде во урнатини сега, неговата импресивна големина и да се изгради уште импресионира посетителите кои се качат на карпести блеф за да ја видите.

Париз на Ле Манс возови

Париз до Брест возови

Ле Авр на Ле Ман возови

Париз на Нант возови

Гилард Шато Les Andelys, Eure Франција

 

3. Бајка градови да ја посетите во Нормандија: Giverny, вашиот

Giverny е најмногу познат по дома Клод Моне. Клод Моне изнајмуваат на имотот во 1880 година заедно со своето семејство. Со текот на годините неговото богатство се сврте кон подобро, и тој стана побогата. Подоцна, тој беше во можност да купат имот, како и некои од околните земји. Моне изградени студио има и создаде многу од неговите работа на тој имот, со кој беше ставен Giverny на картата. Освен Giverny домување сака на Моне, тоа е исто така дом на други импресионистички уметници. Тие вклучуваат Клод Cambur, Кристоф Demarez, и Ramier. Во богатата историја привлекува многу љубители на уметноста кои сакаат да се доживее живее и работи на овие неверојатни уметници.

Покрај импресивната уметничка историја на градот, градот е исто така познат по своите живописни пејзажи. Тоа беше една од главните причини уметници го сакаше. Истата шарм привлекува голем број на посетители денес. колиби шармантна земја, живописен градини, и живописни природен амбиент, се мора да се види. Осигурете се да застанете покрај iverиверни ако некогаш сте во регионот Еур на Нормандија.

Париз во Ле Авр возови

Париз до Рен возови

Ле Ман во Париз возови

Нант во Париз возови

 

4. Beuvron-en-Auge, Калвадос

Ова неверојатно мал град се наоѓа во регион Пеи dAuge. Регионот е познат по своите ликер и сирење. Во прилог на фантастичен вкус понуди регионот, исто така можете да се доживее прекрасната историски градови. Еден од најпознатите градови во областа е Beuvron en Auge. Таа е полна со историски живеалишта кои датираат од 1500 година. Објекти, како што се Vieux замок од 16 век, во комбинација со половина дрвени куќи од 17 век, ќе направи да се чувствувате како да сте патувал назад во времето. Шетаат по калдрма на Beuvron en Auge е совршен начин да се трошат во попладневните часови.

Брест на Ле Ман возови

Нант на Брест возови

Ле Ман на Рен возови

Ле Ман на Руан возови

Beuvron-en-Auge, Калвадос е на бајката градови за посета во Нормандија

 

5. Бајка градови да ја посетите во Нормандија: Barfleur, некои

На североисточниот дел на Нормандија Cotentin Полуостров се наоѓа на прекрасна крајбрежен град Barfleur. Оваа тивка риболов град на само околу 700 жители е најмногу познат по својата неверојатна убавина. Тоа беше официјално прогласен за еден од најубавите градови во Франција. Тоа беше почестен со титулата Плус Beaux село де Франс, и јасно е да се види зошто.

Barfleur е како скапоцен камен како ниедна друга. Во прилог на живописната околина и огромна поглед на море, тоа е исто така дом на историска архитектура. Прво, на улиците со калдрма и самите се доста стари. Второ, неколку стари куќи датираат од 16-от век. Најстариот куќа во градот се навраќа многу подалеку од тоа. Во дворот на Сент Кетрин, можете да видите една куќа која датира од средниот век. Таа има влезен, надворешно скалило, и mullioned прозорци. Иако Barfleur е мал град, е вреди да се посети ако сте во областа.

Брест Рен на возови

Брест на Нант возови

Лил на Ле Авр возови

Тури на Ле Авр возови

Barfleur, канал Франс

 

Нормандија е доста голем, и покрај тоа што е дом на бројни бајка градови, секој од нив е уникатна. Секој има своја суштина и карактер, што остава посетителите во стравопочит. Ако сакате да се доживее со чудата на овие градови, како и сè друго Нормандија има да понуди, Резервира билет за воз и започнете вашето патување.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Бајка градови да ја посетите во Нормандија” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffairytale-towns-visit-normandy%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.