Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 24/04/2020)

На whooshing звукот на возот цртање во станица, и можноста за добивање на и да оди некаде сосема неочекувано. Можете да мислам на ништо подобро отколку Познати историски железнички линии?

Возовите се потсетник на Златното доба на патување. Кога луѓето отиде патуваат со месеци, во време и коњите беа најверојатно се вклучени. Патување не е за инстант задоволство и само гледа напред кон дестинација.

Не, патување со цел да уживаат во патувањето. Пакување во ковчези, а можеби и компас и неколку добри карти. Патување значеше оди на место каде што не знаеше за еден, каде што дури и воздухот се чувствува чудно и вашето писмо дома може да се дојде само по вашето враќање.

Во чест на убавата начин на транспорт, Зачувај воз ќе ги носи листа на познати и историски железнички линии треба да се земе во 2019!

 

Famous and Historical Train Routes

 

Лондон во Венеција во Ориент Експрес – Најдолгите познати и историски патишта за воз

Ова дефинитивно ќе се удвои до како историски датум! Ова е веројатно најпознатите и најисториските патишта за воз и А. романтична воз пат во светот. Тоа заминува од Париз, на пат до византискиот град Истанбул. Вие би можеле да со стандардна билет од SaveATrain да патуваат овој пат, или да се одлучат за повеќе гламурозна опција и хоп на Ориент експрес. Интрига на овој луксузен воз беше фамозно инспирирани Агата Кристи. Овие денови тоа веќе не е во функција во својата оригинална форма сепак неговиот дух живее во Belmond Венеција-Симплон Ориент експрес. Постојат два воза, Всушност, еден со пајтони кои датираат од 1920-тите и 30-тите години, а другиот е историски воз британски Пулман.

Новиот пат ветрови својот пат од Лондон во Венеција, по повод вклучувајќи и други дестинации во Европа, и еднаш-а-година оригиналниот Париз, Истанбул патување во август.

Билети за воз Милан до Венеција

Билети за Фиренца во Венеција за воз

Билети за воз Болоња до Венеција

Билети за Рим до Венеција

 

Хамбург во Копенхаген

Ти би требало патуваат во возот кои може да се транспортира на траект. Ова е сигурно една од познатите и историски железнички линии треба да се земе во 2019!

Значи, што ќе се случи откако ќе се дојде до Фери? за среќа патници воз се во можност да се симне од возот и да уживате во сценографијата откако бродот на ферибот. Ќе ја премине Балтичко Море во 45 минути. Целиот патување со воз трае 4 часови и 45 минути. Копенхаген со отворен соочи со својата 'рж сендвичи и неверојатен дизајн естетски е разумен билет за воз далеку од раздвижениот Хамбург, Германија дека можете да се разбира, купување од нас, ќе има копче на крајот на овој блог пост.

Хамбург во Копенхаген возови

Хановер во Копенхаген возови

Берлин во Копенхаген возови

 

Глечер Експрес - Швајцарија

Поврзување на две од Швајцарија најпознатите сценско планински одморалишта, Зермат и Сент Мориц, Глечер Експрес е најстариот релаксирачки начин да уживате во прекрасните предели на швајцарските Алпи. Зошто го одбрале ова како еден од најпознатите и историски железнички линии треба да се земе во 2019?

Патување на исток од Зермат, еднодневна капаците на патување 91 тунели и 291 мостови како се тркала минатото јужна Швајцарија алпски пасишта, чистото планински езера, и слика совршен населби. Определување на патување вклучуваат Oberalp Лозинка, највисоката точка на возењето на 6706 нозе. Друга е познат Landwasser Мијо - еден прекрасен шест-лак структура стоење 200 нозете и слегување во тунел сече прави во планината.

Цирих Зермат возови

Женева за Зермат возови

Интерлакен на Зермат возови

Билети за воз Луцерн до Зермат

 

 

Западот Хајленд линија, Глазгов Mallaig - Шкотска

Ние сме во моментов зависни од ТВ серија Outlander, кој се фокусира на старата школа Шкотска Highlanders. Па таму не е ни чудо тоа е на листата на познати и историски железнички линии. Линија на Западот Хајленд е одличен начин да се доживее диви на земјата, западниот брег. Откако возот заминува од Глазгов - најголемиот град во Шкотска - урбаниот пејзаж брзо подлегнува на зелен GLENS и спокоен lochs. Заглавие на север, Западот Хајленд линија поминува низ оддалечените Пустина Rannoch Мур. тогаш тоа поминува блоковите на Бен Невис, допира долу во Fort William. Вклучување насока и се движи кон запад, возот преминува Glenfinnan Мијо (вклучени во Филм за Хари Потер серија) пред пристигнувањето на суета пристаниште Mallaig.

Билети за воз Амстердам до Лондон

Билети за воз во Лион до Лондон

Билети за воз во Париз до Лондон

Брисел до Лондон билети за воз

 

Познати и историски железнички линии во Англија

Патнички железнички патување беше еден од најголемите британски придонесите на Викторија возраст. Во 20-от век, железничката ентузијазам и железничката хобисти се чини дека се зголемија речиси исто толку брзо како што самите железници. Историски пареа возови, специјални сценско патувања, и железници тесен колосек биле вратени. тука, ќе најдете некои од најдобрите воз пареа и наследство железнички патувања. ги најдете во земјите на Запад Земја од Корнвол, Девон, Сомерсет, и Дорсет.

Како што многу од овие возови се обновени пареа возови, Зачувај воз не обезбеди билети за нив. Сепак, ние го обезбеди најдобра цена за да дојдеме до и од Обединето Кралство.

 

 

Сакате да се доживее Познати и историски железнички линии?

Главата на над да Зачувај воз и книга вашиот билет во 3 минути.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffamous-historical-train-routes%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ru до / ES / или де и на повеќе јазици.