Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 19/08/2022)

Млад, авантуристички, со благодарност за културата, и многу независна, генерацијата Z има големи планови за патување 2022. Овие млади патници претпочитаат соло патување отколку патување со пријателите и ја ценат одличната култура на достапни дестинации наместо луксузни одморалишта. Така, овие 10 Дестинациите за патување на Gen Z ќе бидат вклучени во секоја приказна за патување на социјалните мрежи.

1. Патнички дестинации на Gen Z: Етна Сицилија

Највисокиот вулкан во Европа е возбудлива дестинација за патување, особено за екстремните љубители на Gen Z, планината Етна е активен вулкан во Катанија, прекрасен град на италијанскиот остров кој не може да се користи. Најдобро време за пешачење на планината Етна на Сицилија е во сезоната на рамената, Мај до средината на септември.

Ски планинарски екскурзии, и пешачење до погледите на импресивниот кратер во лето се неколку идеи за активности. Така, патниците на Gen Z ја поставија планината Етна високо на своите 2022 листа на патувања.

 

2. Патнички дестинации на Gen Z: Лондон

Нуди одлични активности и места за посета соло патници, Лондон високо котира во 10 Gen Z дестинации за патување. Еден од најпосетуваните градови во Европа, Лондон може да се пофали со фантастична атмосфера. Понатаму, пабот во соседството е веднаш зад аголот за да се запознаете со локалното население и трендовските бутици од другата страна на улицата. Не е чудно што Лондон го сакаат сите што го посетуваат.

во прилог, локалниот паб, исто така, може да биде фантастично место за поврзување на умните млади Gen Z, создаваат силни деловни можности, и најверојатно беше местото каде што врвните стартапи во Лондон се појавија од обична идеја во некои од нив водечки стартапи ширум светот.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Gen Z Travel Destinations

 

3. 10 Патнички дестинации на Gen Z: Париз

Благодарение на спектакуларната архитектура и култура, Париз е најдоброто место за патување за генералот З кој живее во САД и Кина. Можеби знаеш Париз како најромантичниот град во светот, но патниците на Gen Z го избираат парискиот главен град поради неговата зелена природа и прекрасните француски паркови.

Париз има најголема употреба на дигитализирани услуги за мобилност, како што е споделување велосипеди. Можете да земете велосипед од повеќе места низ главниот град, пешачење од Лувр до Ајфеловата кула соло, или придружете се на турнеја со водич. Ова еко-пријателско решение му овозможува на патникот на Gen Z да истражува сам и да открие скриени скапоцени камења во град кој се чини дека сите ги знаат неговите тајни.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Girl And The Eiffel Tower

 

4. Берлин

Лесен и разигран по природа, Берлин привлекува милиони патници секоја година. Патниците на Gen Z ќе го најдат Берлин прекрасно игралиште, со одлични барови и сцена со ноќен живот, бидејќи тоа е суштински град за забави.

во прилог, Берлин е совршена дестинација за патување за патниците на Gen Z бидејќи е најприфатливиот град во Европа. Патниците во раните дваесетти години често избираат да комбинираат неколку европски градови во едно европатување, така што евтиното сместување и живеењето во Берлин може да биде одличен начин да заштедите и да уживате во остатокот од патувањето низ прекрасните градови во Европа.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

10 Gen Z Travel Destinations - Berlin

 

5. 10 Gen Z туристички дестинации Германија: Минхен

Овој германски град е познат по своите незаборавни свечености на Октоберфест. Во септември, Минхен може да се пофали со партиски духови, пречекувајќи стотици патници во најголемиот фестивал на пивото во светот. Едно од најдобрите искуства е вкусниот вкус бел колбас со половина литар баварско пиво.

Значи, додека патниците на Gen Z претпочитаат да патуваат сами, фестивал на баварската култура е одлична можност за дружење. На овој начин, одлична храна, пијалаци, мешавина на култури, и забавите се споени во еден незаборавен настан.

 

Oktoberfest In Munich

 

6. Патнички дестинации на Gen Z: Амстердам

Еден од водечките европски градови по претприемачки дух & иновации, Амстердам високо котира на врвот 10 Gen Z дестинации за патување. Нуди одлични можности за бизнис, надворешно размислување, и бунтот се дел од природата на Амстердам.

Така, многу патници од Gen Z го избираат градот како место за истражување, создаваат, и како нивна домашна база за различни патувања до блиските дестинации. Додека градот е релативно мал, тој ги одржува своите космополитски брзи вибрации во живописните канали кои личат на село..

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

10 Gen Z Travel Destinations - Amsterdam

 

7. Хонг Конг

Импресивните облакодери заедно со највозбудливите тематски паркови ширум светот го ставаат Хонг Конг на врвот 10 Gen Z дестинации за патување. Футуристичкиот град не е само остров со глетки кои го одземаат здивот, туку нуди и неверојатни искуства за младите патници.

Одвоен од неверојатни тематски паркови во Хонг Конг, Патниците на Gen Z можат да одат надвор од центарот на градот. Хонг Конг има неверојатни плажи и природа, идеален за активности на отворено, како што се планинарење до источните заби на кучиња или сурфање. Во мало, Хонг Конг е огромно игралиште за млади патници.

 

 

8. Gen Z туристички дестинации Италија: Рим

Откривање на богатата култура и историја на Италија во антички град Рим е извонредно искуство. Квадрати, фонтани, улички, секаде има уметност и историја, па Рим ќе маѓепса еден млад патник генерал З

Додавање на магијата на Рим е, секако, италијанска храна. Од Pasta a la carbonara за ручек, вечера, и желато за десерт, со поглед на Колосеумот - зборовите не се доволни за да се прикажат многуте предности на Рим.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Colosseum In Rome

 

9. Виена

Овој град е прекрасно место за откривање со талкање наоколу. Виена е идеална дестинација за градски одмор со мешавина на модерна и традиционална архитектура, прекрасни градини, и квадрати. Дополнително на неговите многубројни привлечност е и прифатливата цена на живеење во Виена.

И покрај тоа што е главен град на најбогатите нации во светот, Виена не е толку скапа. Младите патници можат да најдат одлични буџетски хотели. Овде тие можат да се сретнат со други патници на Gen Z и да го планираат своето патување до неверојатни застанувања во Европа заедно.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

10 Gen Z Travel Destinations - Vienna

 

10. Фиренца

Фиренца е фантастично место за патување за генералот З соло патници. Прво, воодушевувачкиот центар на стариот град каде што е Дуомо, Катедралата во Фиренца, и кулата го привлекуваат окото и го крадат срцето на секој патник што првпат патува. Второ, Фиренца е релативно мала и многу лесно се движи пеш, со сите главни знаменитости и најдобрите места за пица на неколку минути пешачење еден од друг.

Трето, младите патници можат да се качат на воз и да го посетат блискиот Cinque Terre ако сакаат да откријат повеќе. Овој шарен регион нуди прекрасен поглед на морето и пешачка патека низ сите пет живописни села. Значи, патувањето во секое време од годината ќе изгледа фантастично во приказните на социјалните мрежи, и 48 милиони Италијански хаштаг резултатите докажуваат дека оваа земја е омилена меѓу генералот З.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Пиза на возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

Smiley Girl In The Palace

 

Патувањето со воз е брз и удобен начин да се притиснат повеќе европски дестинации во едно патување. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „10 Патнички дестинации на Gen Z”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука:https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fgen-z-travel-destinations%2F– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.