Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/04/2021)

Со право се верува дека патувањето е една работа што ја купувате за да бидете или да се чувствувате богати! И не е секогаш потребно да мора да се разделите со вашите тешко заработени пари за да уживате во богатството. Додека планиравте да излезат на тропските острови под сонцето, или скијачки падини покриени со снег, или на друго место бујна зелена пустина, постојано правите бројни резолуции. Направете го вашиот сон со тоа што не го прави истото премногу комплицирано. Седнете со вашата група и испланирајте во рамките на вашиот буџет. Направете го целото патување такт. Групните патувања се одлично средство за дружење. Но, не сите пловат без проблеми, ако не е планирано со совршенство. Можеби звучи нерационално да се следат трошоците за патувањето, но во него има премногу скриени баговите. Избегнувајте ги сите негативни атрибути поврзани со групните патувања и логично испланирајте. Прочитајте подолу шест совети без проблеми, кои се штедливи за да планирате групно патување во прилог на буџетот.

 

1. Одлучете за буџет за патување

Да! Во право си! Треба прво да одлучите за дестинацијата да го добиете знаењето за вкупните трошоци. Но, понекогаш стои незгодно, бидејќи обајцата се меѓусебно поврзани. И, тоа е многу комплицирана афера исто така. Иако го планирате следното патување со група пријатели, не сите можат да си го дозволат тоа подеднакво. Така, се заедно со ограничен буџет, одлучи едногласно. Целото планирање ќе стане мазно, бидејќи повеќето во групата нема да мора да се чувствуваат под притисок да потрошат значителна сума. Исто така, донесувањето на одлуки кон избор на дестинација станува полесно, особено со оглед на фиксниот буџет. Според тоа, ќе, заедно со другите членови на групата, може да се јави на дополнителни трошоци како летови, закупнини, храна, излети, и уште повеќе. Потребна е целосна соработка, додека планирате за групно патување, да се одржи заедништво.

Луксембург до Брисел билети за воз

Билети за воз Антверпен до Брисел

Амстердам до Брисел билети за воз

Париз до Брисел билети за воз

 

Savvy Tips To Plan A Group Trip On Budget

 

2. Подели го фигуративно целиот трошок

Обидете се да сфатите како да ги поделите трошоците. Одлучете за начините и начините на распределување на вкупните трошоци кај другите членови на групата. На пример, дали ќе бидете единствено одговорни за целата резервација на хотелската соба, или треба да го делите истото на половина? Или, Дали сте заинтересирани да преземате одговорности, како што се вработување кабини и секојдневни излегувања? Во многу групни патувања, превземањето на одредена парче должност е генерално за пофалба. Ги намалува компликациите и го изедначува целиот трошок поврзан со патувањето.

Ако наскоро планиравте патување со големи буџети, обидете се да поставите индивидуална сметка. Треба да го сторите истото добро однапред. Сите вклучени во групното патување можат да депонираат одредена сума, месечно, да заштедите кавги во последен момент. Тоа е попаметен чин за задржување на добри хотели, воздушни летови, и одлична кујна.

Билети за Минхен до Цирих;

Берлин до Цирих билети за воз

Билети за Базел до Цирих;

Виена до Цирих билети за воз

 

Split-Up The Entire Expense Figuratively

 

3. Верувајте во економски летови и џебови, сепак, прекрасни дестинации

Додека беше на планирање за групно патување, бидете малку проактивни со вашите пари. Фокус на трговските превозници. Постојат многу економични авиокомпании, хостинг неколку пакети за патувања. Планирајте го вашиот потег по разговарањето за скриените нијанси со своите колеги. На пример, можете да го изготвите планот за патување до Рим, Атина, и Истанбул преку Малта. Или друго, иницирање на вашето групно патување од Берлин до Прага, Будимпешта и Рига се одличен избор! А, како да патувате на пат или да доживеете еднонеделен камп во дивината со вашите колеги од групата? Најчесто, времето делува како пречка. Без оглед на поројна пропаст, пламенето сонце, или ветровити удари, патувајќи во автомобил потпомогнат со А. решетката на кровот, е благослов! Сочинува целосна покриеност и засенчување на решетниот багаж додека го прави целиот патување искуство опуштено.

Билети за воз Амстердам до Лондон

Билети за воз во Париз до Лондон

Билети за воз Берлин до Лондон

Брисел до Лондон билети за воз

 

4. Дејствувајте паметни додека нарачувате храна

Групното патување е генерално успешно кога нема расправија или расправија поврзана со храната, особено. Да! Повеќето групни патувања раѓаат презир кога се поставува прашањето со преферирање храна за секој член. Во такви ситуации, позитивното размислување и здравата исхрана треба да бидат вашето мото. Разделувањето во проверката на ресторанот гарантира проблеми и конфузија меѓу соиграчите. На пример, во група од десет, едно лице ја плаќа целата сметка на а шише вино, а подоцна и другите луѓе во групата плаќаат во интервал, ќе се случи значителна конфузија. Значи, верувајте во разделување на чекот секогаш. Или друго, можете да го направите преку „пријатели-парови“. Клубрајте го вашиот дел со некоја друга личност во групата и продолжете да ја плаќате сметката.

Билети за воз Милан до Рим

Билети за воз Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Неапол до Рим билети за воз

 

Savvy Tips To Plan A Group Trip On Budget

 

5. Бидете темелно калкулативни со трошоци

Сакате да бидете технолошки звук, и се издвојува како паметен индивидуа меѓу групата? Добијте помош од различните мрежни апликации што ги задоволуваат сите ваши потреби, поврзани со трошоци. Облека за апликации како Сплит или Документ на Google, бидејќи обајцата им овозможуваат на сите присутни во групата да имаат пристап, прегледување и уредување, според нивните барања. Но, бидете претпазливи за нивните индивидуални позитивни и негативни аспекти.

Вие создавате група во овие апликации, каде што членовите на групата можат брзо да се најават и да го поделат целиот трошок во проценти. Предупредувањата испраќаат пријателски потсетници до различните загрижени лица за расчистување на сметката. Додека планирате да ги пресметате трошоците за групно патување, избегнувајте вербално да одржувате список или да порамнувате на плаќања. Запомнете го ова за да доживеете мирен патување напред.

Билети за воз Амстердам до Париз

Билети за воз во Лондон до Париз

Билети за воз во Ротердам до Париз

Брисел до Париз билети за воз

 

 

6. Одредете ги сите давачки (Ако има)

Откако ќе уживате во групното патување и слетате среќно дома, време е да ги подмирите вашите стари сметки (ако ги има)! Подобро е да се смират какви било стари долгови, за време на временската рамка за која сте се согласиле. Инаку, стои како багаж! Многумина претпочитаат да плаќаат преку разни онлајн апликации, како што звучи штедливо. И некои поединци со поштен ум сакаат да плаќаат лично, во кеш. Осигурете се дека платите во рок од една недела или слично. Или друго, ви се случува да изгубите од поканата за следното групно патување.

Погледнете и: https://www.saveatrain.com/blog/traveling-europe-budget/

Брисел до Амстердам билети за воз

Билети за воз во Лондон до Амстердам

Билети за Берлин до Амстердам за воз

Париз до Амстердам билети за воз

Settle All Dues (If Any)

 

заклучок

Ништо не е, но меѓу многумина погрешно верување дека патувањето околу светот никогаш не е можно без неограничена кредитна картичка или паричен тек. Или, ако некој го спонзорира целото патување! Но, подобро е да не веруваме во истото. Сигурно е дека нема патување се одвива без никакви трошоци. Упатствата споменати погоре сигурно ќе ги одржат вас и вашата бегство-банда заедно за многу претстојни патувања. Бидете јасни на вашите одлуки, и соработувајте со другите други придружници за патувања, тогаш групното патување ќе биде не помалку од сон!

 

Патувајте го континентот со воз и книга со Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “6 Совети со совети за планирање на групно патување на буџетот” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/group-trip-on-budget/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените де на fr или tr и повеќе јазици по ваш избор.