Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 12/11/2021)

Подгответе се да биде издувана со Италија со воз од моментот кога ќе влезете нога кон својата голема почвата. Земјата на историјата, прекрасна архитектура, огромна култура, и такви елегантни, софистициран, и добро воспитаните луѓе ќе бидат нешто што ќе го паметите до последниот ден! Сакате да знаете тајна? Италија со воз е уште поспектакуларни отколку што можете да си замислите!

Сега, бидејќи ви се случува да се земјата на Ромео и Јулија со воз, тука се и некои корисни совети веројатно ќе сакате да го следат (особено ако никогаш не сте биле во Италија и не го зборуваат јазикот течно):

 

Наоѓањето на вашиот пат низ Италија со воз Распоред

За сите кои патуваат со воз во Италија и кои сакаат да се добие нивниот факти заедно, изберете помеѓу:

 • Трениталија, националните железнички услуги со сите национални патишта; е редовен брз воз.
 • Итало воз, за високо-брзински возови / правци.

Најдобра опција е да се провери од Италија со воз, и да се да биде на безбедна земја: споредба на цените, датуми, и времиња и пронајдете ја опцијата што најдобро одговара на вашиот буџет и вашата мапа на патување. Да ги разгледаме во двете да се споредат планови. Веројатно ќе се меша со терминологијата, па тука се скратените форми ќе се најде на Страна Trenitalia:

 • Рим термини (централната станица) –> ТЕ РИМ
 • Неапол Централна (централната станица) –> NA C.LE
 • Фиренца Санта Марија Новела (централната станица) –> Фл.СМН
 • Железничката станица во Венеција Санта Лусија
 • Венеција Света Луција (на островот) –> И. С.Л.
 • Венеција Местре (на копното) –> МАСТЕР
 • Милан Централна (централната станица) –> МВР C.LE
 • плоштадот Принсипе (централната станица) –> ГЕ П.П.
 • Џенова Стационе Brignole -> GE бригадниот
 • Ла Специја Centrale (централната станица) –> Спајс
 • Пиза Centrale (централната станица) –> ПИСА C.

Ќе има моменти кога ќе се земе во Италија со воз ќе видите името на една железничка станица на врвот означени во црно, проследено со некои други во црвено; ова покажува дека постојат неколку железнички станици во градот се патува во, со возот што ве носи до целиот воз застанува.

Фиренца во Пиза возови

Фиренца во Рим возови

Милан на возови во Фиренца

Венеција во Милано возови

Италија со воз играчка

Вие треба да книга вашиот Италија од страна на билет за воз онлајн или го купите во станица?

Одлична вест за резервација на билет за Италија со воз е дека системот за резервации преку Интернет работи беспрекорно и е супер сигурен. станици насекаде може да биде преполн - и кој има потреба од таков вид на стрес, право? Ти се даде опција или да книга или директно да платат за вашиот билет за воз онлајн. Сепак, ако сте за сите спонтаност - почекајте да се дојде до станица и купување на вашиот билет тогаш.

Келн со Дортмунд возови

Минхен Дортмунд возови

Хановер на Дортмунд возови

Франкфурт на Дортмунд возови

 

 

Како да добиете во Италија со воз Откако добив Вашиот билет?

Кога ќе стигнете до Италија од страна на железничка станица, Следниот вашиот знак е голема виси одбор. Тоа е местото каде што ќе ги добиете сите ажурирани информации ти треба. Ако не ви се види на одборот, така на трибините на народот што стои под нешто големо се погледне - и Voila! Во случај да не се забележи вашиот воз наведени веднаш, не почне да паничи. Бидете сигурни дека ќе се гледа во "Partenze" (заминувања) наместо "Arrivi" (пристигнувања) да се избегне забуна. Најмалку збунувачки опција на сите е да се оди по број воз и заминување време. Кога ќе го најдете вашиот воз, за "Бин изгледа,"За" бинарни " (платформа). Откако ќе го добивме дека сортирани, вие сте во право да се оди!

 

Постои беше шега слушнав еднаш: Секогаш кога ќе се чувствуваат грди или осамени, одат во Италија со воз. Не е важно колку непристоен се погледне, локалните мажи ќе викне "Бела!"Откако ќе. симпатична, право? Не чекајте повеќе, книга вашиот билет saveatrain.com и да почне пакување за Италија!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fguide-to-italy-by-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ru да / де / или тоа и на повеќе јазици.