Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 29/10/2021)

Италија е една од најпопуларните туристички дестинации во светот. Луѓето доаѓаат во земјата за фантастична храна, културата, и богата историја. Всушност, што дури и не мора да ја посетите поголемите градови да се доживее на шармот на Италија. Еден добар пример е за ова е заводлива протега на италијанската ривиера познат како Пет земји. Тоа е популарна дестинација за луѓе кои сакаат да уживаат во Медитеранот крајбрежје и откачете го од стресни темпото на модерниот живот. Иако постојат многу изолирани градови и села на бреговите на Италија, градови на Cinque Terre се далеку од најпопуларните. Поради интересот за овој фантастичен дестинација, Зачувај воз ги стави заедно брз водич за тоа како да се види Cinque Terre со воз.

 

Зошто да одат со воз?

Многу туристи кои не го посетиле Cinque Terre може да се прашувам зошто возот е најдобра опција. Изнајмување на автомобил и возење на овој мирен регион звучи подобро, право? погрешен. За да се разбере зошто тоа не е можно, тоа е од суштинско значење да се знае она што го сочинува Cinque Terre. Cinque Terre првенствено е составена од пет рибарски села, па оттука и името (пет земји). Овие села се Вернаца, Корниглија, Манарола, Риомаџоре, и Монтеросо ал Маре. Тие првично биле пет замоци со мали заедници околу нив. За да преживее, овие села учествуваа во риболов и сточарство. Селата беа, до неодамна, поврзани со пешачки патеки и беа достапни само со железница или море.

Овие села веќе не се во изолација како што беа пред неколку години. Сепак, тие се уште ги одржуваат далечинскиот чувство дека многу уживаат. Патишта водат до некои од селата сега, но тие се многу тесни и може да биде опасно патување за оние кои се нови за патишта. Ако не се постигне селата со автомобил, да не ќе бидат во можност да патуваат помеѓу нив со автомобил. За да се избегне каква било опасност и непријатностите, тоа е најдобро да се посети селата со најзгодно систем на транспортни возови.

 

Што можете да очекувате од Cinque Terre железничка линија?

Железничката линија на Cinque Terre има шест постојки. Редоследот на овие постојки е Ла Специја (централна транспортен центар во областа), Риомаџоре, Манарола, Корниглија, Вернаца, Монтеросо, а потоа конечно Levanto. Овие патувања се релативно краток и не се толку многу време. На патување од Ла Специја да Riomaggiore трае околу 10 минути. На патувања меѓу градовите на Cinque Terre се за 5 минути секој. Овие возови одат низ темните тунели кои датираат од 1870-тите. Тоа е возбудлив искуство оди во темнината, а потоа одеднаш гледањето на осветленоста и зачудувачки погледи на Медитеранот.

Овие возови не се толку чести како може да се очекува со оглед на кратко растојание меѓу дестинациите. Тие обично работат еднаш на секој час, Но, ова може да варира од време на време. Сепак, секогаш е најдобро да се побара дополнителни информации за патување кога купување на вашиот билет. Во прилог на знае распоредот и времето на патување на овој воз пат, тоа е од клучно значење за да се провери вашата билети. Постојат машините за поништување на платформи воз кој можете да го користите. Се што треба да направите е да слајд на тесниот крај на билет во слот на мало жолто машина и да чекаат да се слушне на печат.

Arriving Cinque Terre by Train

 

1. Брзи Водич за Cinque Terre со воз: Риомаџоре

Риомаџоре или ќе биде првата станица (ако се предводени од Ла Специја) или петти станица (ако се предводени од Levanto). Сепак, тоа е најверојатно ќе биде првата станица за многу посетители Cinque Terre, бидејќи тоа е најбрзиот начин да одам таму. Riomaggiore е најголемиот од петте села, и тоа е неофицијален главен град од главниот парк канцеларија е таму. Зградите се качен сите по клисура стрмните, сите на патот до малото пристаниште. На местото на пилинг пастелни куќи е живописен и ќе остане во меморијата засекогаш. Тоа е фантастична пред да се види на зајдисонце, и тоа мора да се види парови кои сакаат да споделат посебен момент.

Ла Специја да Riomaggiore возови

Фиренца во Riomaggiore возови

Модена да Riomaggiore возови

Ливорно во Riomaggiore возови

Riomaggiore Italy

 

2. Манарола

Manarola е petit селото, која се појавува да се прелее долу во крајбрежјето на Cinque Terre на прв поглед. Илузијата на каскадни шарени згради е убава глетка. Тоа е мешавина совршено на италијанската култура и солиден природата. Откако ќе се земе во прекрасен поглед, може да се истражуваат на село. Manarola има мали пристаниште, која има брод рампата и пливање дупка. Е совршено место да се плива и практикуваат некои карпа нуркање. Во придружба на пристаништето се бројни рибарски бродови, кои припаѓаат на жителите на Manarola. Традицијата на фаќање и јадат риба се уште е жив и живее во селото.

Ла Специја да Manarola возови

Riomaggiore да Manarola возови

Sarzana да Manarola возови

Levanto да Manarola возови

Manarola to Cinque Terre by Train

 

3. Брзи Водич за Cinque Terre со воз: Корниглија

Секое од петте села има одреден шарм. Corniglia е посебен, бидејќи тоа не е на водата. Сепак, она што недостасува во плажи, повеќе од прави се за со своја уникатна убавина. Корниглија се чувствува подалеку од други села. Сепак, тој нуди порелаксирано и локалната атмосфера. Селото е често се занемаруваат за неговата напорна патеки. За разлика од другите села, кои може да се постигне со брод, Корниглија е вклучена врв на ридовите и нема пристап до морето. Единствениот начин да се постигне тоа е да Крстоносните на Cinque Terre патека или да земе возот. Сепак, важно е да се напомене дека возот не ќе ве поштедам било физички напор. Вие сеуште ќе треба да одат на некои скали за да стигнат до центарот на селото и да види сè малото село понуди.

Корнилја има фантастична гледна точка што ви овозможува да ги видите повеќето околни ридови и огромни океани. Белведере во селото е одлично место да одат и да се земе во убавината на Cinque Terre. Откако ќе го направите тоа можете да уживате во вкусови понуди селото, од неверојатни песто да вкусни вино. Corniglia има богата историја на производство на вино, и ако имате среќа доволно за да се спријатели со локалното население, можеше да се почувствува и да учат за нивните вина.

Ла Специја да Corniglia возови

Фиренца Corniglia возови

Manarola да Corniglia возови

Левант да Corniglia возови

 

 

4. Вернаца

Vernazza се смета за еден од најубавите села во не само Cinque Terre, но целата земја на Италија. Тоа е сигурно крунисување скапоцен камен на Cinque Terre што го прави многу да падне во љубов со патување. Таа има повеќе домот и традиционални чувство дека другите села немаат. Комбинирајте го тоа со исклучителна храна и прекрасни глетки, и ќе добиете место што гарантира втората посета. Бидете сигурни да ја посетите Doria замокот кога во Vernazza. Таа содржи еден од последните оригинални кули заштитени луѓето од селото пред децении.

Corniglia да Vernazza возови

Фиренца во Vernazza возови

Болоња во Vernazza возови

Riomaggiore да Vernazza возови

Vernazza Coast

 

5. Брзи Водич за Cinque Terre со воз: Monterosso al Mare

Monterosso al Mare е несомнено на повеќето туристички и одморалиште-како град во Cinque Terre. Таа има автомобили, хотели, и плажи со камчиња совршени за туристи. Ако сакате да ја посетите оваа неверојатна дел на Италија, но претпочитаат повеќе модерна атмосфера, тогаш Monterosso е за вас. Monterosso има шеталиштето, кој е совршен за вечерни прошетки, па дури и подобро, тие имаат парична казна за јадење што ќе направи некој уживаат во морска храна.

Рим до Тиволи возови

Тиволи во Рим возови

Перуџа на Тиволи возови

Orvieto да Тиволи возови

Monterosso Al Mare Sea

 

Како што можеш да видиш, Cinque Terre има многу да им понуди на посетителите кои сакаат да се доживее единствена италијанското искуство. Тој има пет уникатни села кои ветуваат незаборавно искуство. Книга билет за воз и да се доживее една авантура што е за разлика од било кој друг.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “брз водич: Како да се патува со воз Cinque Terre” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-travel-cinque-terre-train/?lang=mk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.