Време на читање: 11 минути
(Последно освежено на: 01/04/2021)

Франција одамна е миленик и една од најпопуларните туристички дестинации во Европа. Со оглед на тоа што е најголема земја во Западна Европа, тоа го прави смисла да се патува со воз. Француската влада има инвестирано во високо-брзински линии (Голем златен брзина линија ТГВ) и возови со голема брзина (Велика возот ТГВ злато брзина воз). Постојат повеќе од 1056 милји (1700 км) на посветена со голема брзина линии, како и илјадници милји на главни и помали линии. Речиси целата земја е достапен преку француската железница. возови во Франција се ефикасни, брзо, и ќе добиете, каде сакате да одите во земјата, како и до или од која било соседна земја. Ако сте еден патник за прв пат во Франција, најдобар начин да се добие околу користење на воз патување е преку внимателно планирање патување. Сепак, на железничката мрежа може да биде малку збунувачки, особено кога не го разбираат или читаат француската. Да ви помогне да се разбере системот на воз во Франција, ние направивме комплетен водич за патување низ Франција со воз.

Во ова упатство, ќе најдете се што ви треба да знаете за создавање на вашиот личен план за патување. Ние, исто така, ќе обезбеди информации за различни воз компании кои работат во Франција и видови на возови. Ние ќе ви даде корисни совети за купување на билети за најниска цена, навигацијата на железничкиот систем, придобивките од железничките премини, и добивање околу Франција од Париз. Чувајте читање На Целосно Водич за патување во Франција со воз да се открие како да патуваат во Франција со воз.

 

Како да се купат билети за воз Во Франција

Каде можам да купам билети за мојата посета на Франција?

Постојат неколку лесен и удобен методи или веб-сајтови за купување билети за францускиот. Тие се прилично лесен за употреба, но многу од нив доаѓаат со свои quirks и необичностите дека ние треба да се истакне.

 

Зачувување на воз е компанија која се дигитализирани и револуција железнички билети. Посетете го нивниот веб-сајт, споредба на воз цени, изберете железничка линија, и тип на седиштето сакате. Можете да плати со кредитна картичка или дури и Bitcoin. Во случај на цената на вашиот билет за воз капки, платформата ќе ти каже, и да помогне да ја замена за пониска цена.

 

Впристап до официјалната веб-страница на француски железници, вие најверојатно ќе се пренасочени на RailEurope.com, кој е официјален Северна Америка партнер на француски железници. Сепак, не секогаш ќе се најде најевтините цени на железничка во Европа. Затоа, секогаш треба да обрнете внимание дека најевтините цени за возот се наоѓаат на „Зачувај воз“.

 

Амстердам до Париз возови

Убаво е да Марсеј возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Automated machines to Buy Train Tickets in France

 

На железничката станица

Постојат два начини да се купи францускиот билети за воз во станица - од прозорецот билет и на вендинг машина. Говорници на англискиот јазик да ги купите било кој начин, но ако вашиот англиски не е толку добро, а не можат да комуницираат со лице на билетарницата и, вендинг машина е вашата најдобра залог. Тоа е лесно да се движите, и може дури да го промени својот поставки за јазик. Купување на билети од вендинг машина бара чип & кредитна картичка PIN.

 

Како треба да се соберат мојата онлајн билет?

Постојат неколку методи на собирање на влезници:

 • Трансферот на станицата. Да се ​​соберат вашите билети на станица, можете да го користите информации резервација број или кредитна картичка (истиот оној што се користи за да се купат билети).
 • Печатење-at-home билети. По добивање на електронски билети, можете да ги испечатите и да им покажеме на диригент на воз кој проверува билети.
 • електронски билети. Ако не сакате да печатите влезници, можете да ги симнете на вашиот телефон или таблет. Вие само може да се покаже на проводник вашиот билет преку телефон или таблета вашиот екран.
 • контактирани билети. Некои услуги нудат можност за вас испраќање на билети преку редовна пошта. Сепак, тоа е многу бавен процес, а со тоа и, не е препорачлива опција.

 

Дали треба да купите билети однапред?

Тоа може да биде збунувачки да се знае кои билети може да се купат кога и што треба да се купи однапред, бидејќи постојат неколку видови на возови и различни воз услуги.

Регионалните / локалните возови. Регионалните и локалните возови се поврзете приградски и регионални области. RER и Транзилен Поврзете приградски Париз, а Тер возови (Воз Регионална Expres) се регионални возови кои ги поврзуваат регионални центри со помалите градови. Вие не треба да се купи регионално и локално билети однапред, само да ги купат право пред заминување.

 • Intercite возови (ИЦ). Еден Intercites воз е експресен воз кој не патува на линии со голема брзина и се поврзува градови, како и пократки растојанија. Можете да ги купите IC билети однапред да се добие попуст.
 • возови со голема брзина (ТГВ). TGV возови се најбрзите возови во Франција, и билети за нив се достапни за купување 90 дена однапред. Цените за нив продолжи да расте, бидејќи датумот на поаѓање пристапи, па книгата нив на почетокот за најниска цена. А билет купи 90 дена однапред може да чини 30 €. Но, ако сте во ситуација да ги купите неколку дена пред поаѓање, цената на билетот може да биде високо како 100 €.
 • меѓународни возови. Истите правила на почетокот на резервација се однесува на меѓународни возови, бидејќи овие се исто така со голема брзина возови.

 

Кои се придобивките на железнички премин билети?

Постои широк спектар на железнички премин воз може да се користи за патување низ Франција со воз. Некои од нив ќе им овозможи да патуваат во Франција и други европски земји, а потоа таму се железничките премини кои се исклучиво за патување во Франција. За разлика од редовните билети, железнички премин билети доаѓаат со некои бенефиции:

 • Флексибилност. Со железнички премин билет, добивате неограничен воз патување. Само оди на станица кога сакаш, печат на железнички премин во канцеларијата на железничката станица и да добиете на следниот достапни воз.
 • попусти. Железничките премини обично доаѓаат со вклученост на попусти за атракции, што ги прави одличен избор за буџетот патници. Тие можат да бидат огромни пари-сејвер, која е главната причина зошто луѓето купување на железничките премини. Во последен момент билети за воз може да биде скапо, ако не ги резервирате.
 • погодност. Вие не треба да се грижите за купување на билет секој пат кога ќе сакате да се земе возот, но мора да имате флексибилност бидејќи нема да имате место на секој воз што го сакате.

 

Кои железнички премин билет јас треба да ги купите?

Кога купување на железнички премин билет, можете да изберете помеѓу Франција Земја Лозинка и Мулти-Земја Лозинка (Eurail Глобална Лозинка).

На Франција Земја Лозинка е вашата најдобра залог, ако се само патуваат во Франција поради тоа што обезбедува неограничено патување на националната железничка мрежа (вклучувајќи ги и меѓуградски, Тер, TGC, итн). Можете да изберете било кој 1 до 8 дена на патување рок од еден месец, како и изберете меѓу првата и втората класа. А резервација седиште се бара во прилог на железнички премин за патување на голема брзина возови. Со оваа помине, можете исто така добиваат попусти на различни автобуси, фериботи, Патувања, хотели, музеи, и други атракции.

На Eurail Глобална Лозинка е подобра опција, ако исто така, планираат да патуваат во соседните земји. Овој мулти-земја помине нуди неограничено патување за 31 различни земји во Европа (вклучувајќи ги Франција). Со Eurail поминува, не постои ограничување на бројот на пати можете да го фати возот. изберете или 3, 5, или 7 дена на патување во рок од еден месец или 10-15 дена на патување во рок од два месеци. Запомнете да направите резервации пред заминување.

Повеќето железничките премини се базирани на хартија, а вие ќе треба да се напише на денот на заминувањето пред првото патување на секој ден. резервации седиште за висока брзина на возовите ќе ве чини помеѓу 10 € и 20 € за едно место, додека резервации меѓународни патувања се движат од € 35 до € 89 за едно место (во зависност од дестинацијата).

ВАЖНА НАПОМЕНА: Железнички премин е за пари само добра вредност, ако ви се обучуваат за да патуваат во повеќе од 14 дена ако патувате помалку од точка до точка билети за воз, како што е понудата „Зачувај воз“, нуди подобра вредност за вашите пари.

Марсеј до Лион Време на воз

Париз до Лион Време на воз

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

 

 

Како да го користите билети за воз Во Франција?

На регионалните и локалните возови, можеби ќе треба да патуваат со физичка билет. Одете во полето за проверка пред заминувањето за да се провери или "печат" на вашиот билет. Ако не си го провери пред заминување, чека на диригент да ја искорени, а во возот. Нема резервации седиште за регионалните и локалните возови, па само да седат било каде.

На голема брзина возови, постои време за одредени печатени на вашиот билет, и билет важи само за тоа одредено време. Нема потреба да валидирајте ја вашата билети, бидејќи имате резервација седиште. Бидете сигурни дека ќе го најде вистинскиот автомобил и седиште (броевите се пишан или печатен на вашиот билет).

Париз до Руан возови

Руан во Париз возови

Париз до Кале возови

Руан до Кале возови

paper train tickets

 

Снаоѓање низ Франција Од Париз

Кога туристите доаѓаат во Франција, мнозинството од нив го прават Париз нивната почетна точка за патувања со воз во земјата. Кога се започнува во Париз, може да се постигне речиси било која дестинација во земјата. Ова се некои од главните дестинации служи од париски железнички станици.

 • Gare Слоновата Аустерлиц или Железничка станица Аустерлиц – Бордо, Лимож, Поатје, Тулуз, Бијариц, Турс, и западна Шпанија.
 • Железничка станица Montparnase или Gare Монпарнас Сите TGVs во западна Франција, (Рен, Нант, Брест, Бретања)
 • Северна станица Североисточна Франција, Валенсиен, мали, Кале; Брисел, Келн, и Амстердам (Талис); Лондон (Еуростар).
 • Станица ЛионЈужниот дел на Франција. Монпелје, Дижон, Лион, Клермон-Феран, Безансон, Марсеј, Ница. Mulhouse во источниот дел на Франција. Каталонија (Жирона, Барселона), Италија, и Швајцарија (Женева, Цирих).
 • Железничка станица Свети Lazare или St Gare. Лазаре – Ле Авр, Руан, Каен, Шербур.
 • Исток станица Ненси. Ремс, Мец, Стразбур, Луксембург, и Германија.

Ла Рошел на Нант возови

Тулуз во Ла Рошел возови

Бордо во Ла Рошел возови

Париз во Ла Рошел возови

 

Најдобра Совети за патување во Франција со воз

Ние ви обезбеди со листа на големи совети кои ќе направат вашиот воз патување во Франција поудобно и пријатно.

 • Пристигне на почетокот на железничката станица. Бидете сигурни да се биде на железничката станица најмалку 20 минути пред заминување, или дури и порано, ако се патува од огромни железнички станици, како што се Gare du Nord во Париз. За туристи кои не го зборуваат францускиот, не постои ништо полошо отколку да пристигнуваат само неколку минути пред заминување, без и најмала идеја за тоа каде да одат. Пристигнување доволно рано ќе ви даде време да се провери Заминување одбор за информации за станицата, се идентификуваат која платформа воз заминува, и го најде вистинскиот платформа.
 • Никогаш не го оставајте вашиот багаж надзор. Може да сакаат да одат во блиската продавница за некои грицки или вода. Ако одлучите да се шетаат, не ја напушти вашата торба без надзор дури и за секунда. Инаку, ризикувате да се има вашиот багаж украдени од страна на искусни крадци. Главните железнички станици во Франција (Вклучувајќи го и Париз Gare du Nord, Париз Gare de Lyon, и станица е Париз Аустерлиц) има лево багаж гардероби во различни големини. Пред да влезете областа на шкафче, се очекува да има вашиот кеси X-rayed. Откако авионот, поставите вашиот багаж во рамките на вашиот вид, наместо на посветен багаж простори.
 • Пак некои храна. Патниците им е дозволено да донесат свои храна и пијалоци на возови, што е одлично за вози долги воз. Некои возови имаат кафе на одборот, и повеќето од нив имаат количка количка, кој доаѓа околу. За жал, количка не секогаш се, и на кафе може да се затвори. На храна и пијалоци на бродот, исто така, се поскапи. До заштеди пари, спакуваат себе излет со вашата омилена храна пред секое патување. Постојат различни погодност продавници во повеќето железнички станици, каде што може да се купи храна и пијалаци.
 • преземете железнички планер стан на вашиот телефон. Постои голем број на железничкиот планер апликации можете да инсталирате и користите за да направите вашиот воз патува поудобно. Нашиот член ги содржи сите информации и возниот ред за европски возови, и некои апликации не бара интернет конекција. Со апликацијата железнички планер, секогаш ќе знаете дали вашиот воз ќе биде доцна (и од тоа колку долго) или на време, како и на која платформа ќе пристигне / заминеме. Во големите градови како Париз, таму не е еден “главните” станица, и тоа е лесно да се збуни една станица за друг. Со право на стан, ќе бидете сигурни дека ќе се симне на точни станица.
 • Багаж. Кога станува збор за багаж, може да донесе колку што може да се носат, бидејќи не постојат граници на тежината. Можете да ги чувате куферите над глава, зад вашето место, или во преградата за багаж во вашиот автомобил.
 • Прва класа и втора класа билети. Нема голема разлика помеѓу автомобилите од прва и втора класа. Сепак, тоа е потивок во прва класа, и седиштата се малку поголеми. Втора класа автомобили, исто така, се совршено удобни. Вреди да се спомене дека прва класа билети чинат околу 1.5x повеќе од билет за втора класа.
 • Вие не може да рефундирање на евтини билети. Можеби единствената лоша работа за евтини билети е дека тие не можат да се менуваат или рефундирани.
 • машини за самопослужување. При користење на себичната автомат за билети, можете да изберете опција на англиски јазик, па нема потреба да се грижите ако не зборуваат француски.
 • Торба за велосипед. На локални и регионални возови, може да се земе велосипед со вас бесплатно. TGVs и Меѓуградски Ноќ (преку ноќ возови) на неколку правци ќе ви овозможи да земе велосипед за мала надокнада (обично околу 10 €). На други возови ТГВ, ќе треба да се стави вашиот велосипед во zip-up велосипед торба.
 • правење врски. По должината на патувањето, на патувањето може да бара да се промени возови. Вклучување возови обично се брзо и лесно, па нема потреба да се грижите ако немате доволно време помеѓу возови. А врската воз може да вклучува одење на другата страна од платформата, или на друг дел од железничката станица.
 • Знаат имињата на железничката станица. Големи градови имаат повеќе железнички станици, што може да создаде забуна. Ако не може да се запаметат нивните имиња, запишете ги на парче хартија, ги зачувате на вашиот телефон, или употреба апликација за железнички планер.
 • Умот на штрајкови воз. Франција е познат по воз штрајкови, и тие секогаш ја предупреди јавноста пред да замине за еден. Додека некои возови уште да се работи, штрајкови се нешто да се обрне внимание на тоа, ако сакате да се избегнат големи непријатности.
 • Користете чип & кредитна картичка PIN. За да купите билет на автоматски билет киоск, ќе треба чип & кредитна картичка PIN, Така бидете сигурни дека знаете вашиот PIN код, иако ние не го препорачувам, бидејќи е многу скапо.

Париз до Марсеј возови

Марсеј во Париз возови

Лондон до Париз возови

Марсеј Клермон Феран возови

 

Complete Guide To Travel In France By Train

Сите големи градови во Франција се поврзани со ТГВ – мрежа на високо-брзински воз со возови кои патуваат со брзина од речиси 200 милји на час. На овие брзини, сите области на Франција се во рамките на вашиот дофат.

 

Ние дизајниравме овој водич “Целосно упатство за да патуваат во Франција со воз” да ви даде силна разбирање на тоа како на францускиот железнички систем и ќе ви помогне ако се размислува за преземање на воз, но не се сигурни што да се прави или каде да почнам. Без разлика дали сте на backpacking авантура, службено патување, или на семејството одмор, ние добивме ти е покриен, Save A Train е место за купување билети за воз.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “На Целосно Водич за патување во Франција со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-travel-france-train/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да го / или es и повеќе јазици /.