Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 29/10/2021)

сите туристите сонуваат за посета на скриени скапоцени камења во Европа, како и истакнати европски метрополи. А слика од нив среќно стои покрај Ајфеловата кула, Колосеумот или Биг Бен прави сите се чувствуваат исклучителни (и ние целосно се дека!). Без разлика дали сте Instagram зависник или "вистински" патник, патуваме низ целиот свет е сè!

скитници околу, истражување на непознати, обидуваат да ги исполнат новите култури, и да се доживее нешто различно е убава. Тоа е причината зошто вистински патници не се плаши да ја спречи на патот. Тие сакаат да ги запре од страна на градови кои често немаат аеродроми и не привлече многу посетители. Овие скриени скапоцени камења во Европа многу често може да даде подобра слика за одредена европска земја од било што друго, вистинско разбирање на нацијата. кај нив со воз е веројатно најдобар начин да уживаат во нови пејзажи и сфери на животот. Ако сте еден патник, оваа листа е за вас.

Тука се нашите омилени скриени скапоцени камења во Европа лесно достапно со воз тоа е без сомнение вреди да се види.

ЗАБЕЛЕШКА: Ако размислувате за оди со автобус наспроти оди со воз – изборот треба секогаш да биде со воз.

 

1. Саксонија, еклектичен микс на природата и историјата и нашиот прв избор за скриени скапоцени камења во Европа

Нема потреба да се веднаш ментално самиот проект во Дрезден, навистина. Дрезден е главен град на Саксонија, но постојат некои други делови од овој источниот германски регион вреди да се спомене, премногу. Само надвор Дрезден е тврдина Königstein. И ако сте љубител на одење, не треба да пропуштите каменоделство мостови во Саксонија национален парк. Понатаму, треба да бидете искрени со себе. Тешко е да се ја посети Германија и, барем еднаш, не имаат премногу пива во некои од баровите. за среќа, Саксонија има мал спа град наречен Bad Schandau, совршен за детоксикација по пијана ноќ. Gluhwein исто така, треба да биде на листата, бидејќи тоа е дом на најстарите Божиќ пазарот во Германија. На Германската железничка мрежа е одлична во оваа област, па ќе добиете да се доживее на нејзината потполност.

Франкфурт во Дрезден возови

Дортмунд во Дрезден возови

Луксембург Дрезден возови

Амстердам до Дрезден возови

 

Саксонија скриени скапоцени камења во Европа

 

2. градот Луксембург, a Tiny, романтични Капитал

Првото нешто што мислите за кога се зборува за Луксембург е банките. Земјата е добро познат токму поради нив. Но Луксембург е steepled цркви, камени куќи, и малите канали ја прават посетата попријатна отколку што очекувавте. Тоа е причината зошто ова место е една од ретките во Европа скриени скапоцени камења меѓу главните градови на овој континент. Тоа е прекрасно место, поставени на точка каде што реките Petrusse и Alzette исполнат. Можете да ја посетите некои од ресторани и колк барови близу до централен плоштад. дополнително, rue Филип II има еден куп на продавници, така да подобро да бидат подготвени да потрошат неколку долари! целосно Луксембург е совршено место за романтична викенд.

Келн на Луксембург возови

Кобленц во Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

 

градот Луксембург скриени скапоцени камења во Европа

 

3. Антверпен: дијаманти, велосипеди и повеќе пиво

Уште еднаш, навистина не е скриен дијамант, но моравме да се спомене. Причината е едноставна. Антверпен е одлично место за да го запре од страна на вашиот патување со воз од Луксембург во Холандија. Освен, овој град има многу да понуди, и треба да имаат забава таму. Ако сте страстни за возење велосипед и архитектура мора да се земе "архитектура турнеја." Благодарение на овој кул сајтот, ти можеш откријат градот нагласува на вашиот омилен вид на превоз. И ако сакате нешто "посјајна", Проверете кои Антверпен Дом на дијаманти. Во исто време, Белгија е одлично за љубителите на пиво. Под услов да се еден, зграби кригла на "Де Konick", градот пиварница во Антверпен.

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

 

 

4. Camogli, Точно скриени скапоцени камења во Европа

само 45 минути воз вози далеку од Џенова, оваа мала рибарите градот нема многу мора да се гледа. Сепак, многу сличен на оние underrated места кои испаднат да биде вистински скриени скапоцени камења на Европа, оваа исто така треба да биде на листата. Со својот шарени куќи и стрмни улици, Camogli е совршено место да се обратите за долга прошетка. Прошетка низ Camogli, ќе забележите фенси хотели, стари згради, и малите пекари. Пред да го знаете – ќе падне во љубов со ова место! И кога ќе се уморни од одење околу, не постои ништо подобро отколку да се има на ручек во некои ресторани во градот. А совршено време за да ја посетите Camogli ќе биде мај, за време на риба фестивал. Главната атракција на овој настан е на 28-тон тава. Тоа се користи, ќе го претпоставам право, за готвење риба.

Фиренца во Camogli возови

Џенова во Camogli возови

Рим за да Camogli возови

Милан да Camogli возови

 

Скриени скапоцени камења Во Европа Camogli

 

5. Weymouth, град плажа во Англија затвори нашата листа на скриени скапоцени камења во Европа

Тоа е тешко да се смета за еден од скриени скапоцени камења во Европа, кога имаш диносаурус фосили во близина на вас. да, да го прочитате во право. Диносаурус фосили може да се најде по должината на Јура брег на Weymouth. Сепак,, не многу луѓе се одлучат да се земе 3 часа патување со воз од Лондон за да ги видите. Оние кои не можат да уживаат во различни спортови на вода и имаат риба и чипс на плажа. Или да се одлучат за еден оброк во некои од gastropubs. Од фунтата е малку надолу во моментот, тоа е вистинското време за да се направи посета на Англија. И вистинското време за посета на Вејмут би било август за време на Вејмут карневалот.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

Дали ќе помогне со донесување на одлука која место да ја посетите следниот на претстојната авантури? добар! Овие пет места се само еден пример за тоа како се уште има некои неоткриени и скриени скапоцени камења во Европа. Светот е полн со изненадувања чека за вас да ги откриете. Traveling by train ќе ви овозможи да ги видите овие локации од поинаков агол. Исто така, ќе уживате во вашето патување повеќе. Ако ти треба помогне да планирате вашиот патување, или ако сакате да се купат билети, Ве молиме посетете не на SaveATrain.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fhidden-gems-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.