Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 04/11/2022)

Без разлика дали патувате со воз за прв пат или четврти пат, вашето искуство со патување со воз секогаш може да се подобри. Еве избрани точки што треба да ги следите за врвно искуство на патување со воз, ако сè уште не сте сигурни како да се подготвите за патување со воз.

Направете список за проверка пред поаѓање

Патувањето со воз е помалку стресно од патувањето со авион, но подготовката за патување со воз сепак бара планирање. Правењето листа за проверка пред поаѓање е фантастичен начин да се обезбеди најудобно и без стрес патување со воз. Следниве работи се апсолутно задолжителни да се стават во списокот за проверка пред поаѓање кога се подготвувате за патување со воз:

Виза и лична карта: пасош или лична карта со фотографија. во прилог, ако планирате патување во повеќе земји со воз, тогаш задолжително е да се провери дали земјата на дестинација бара виза.

билети за воз: преземањето железничка апликација е одлична идеја, за да не треба да печатите хартиени билети за воз, и едноставно може да прикаже eTicket.

Патничко осигурување: чувајте ја вашата картичка за патничко осигурување заедно со пасошот и билетите за воз.

Лекови: во случај да имате тенденција да развиете мигрена поради стресот да се подготвите, чувствителен стомак, или какви било здравствени проблеми.

Мала промена: секогаш е добра идеја да носите пари за долги патувања со воз, особено, во случај да останете без грицки, пијалаци, или чита. Постелнината се наплаќа за некои долги патувања со воз, како патување преку ноќ.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Beautiful View From a Train Window

Размислете за добивање на железничка карта

Патувањето со воз е одличен начин да истражите повеќе градови ако сте временски ограничени. За една работа, патувањето со воз е поевтино отколку да резервирате бројни летови. Второ, возовите на кратки растојанија се стилски начин на патување во Европа. На пример, добивањето железничка карта во Холандија е идеално за патување во Амстердам и за еднодневни патувања во градовите во близина, допаѓа Утрехт.

 

 

Удобно носење

Пакувањето удобно носење е една од работите што можат да направат успешно патување со воз. Пакувањето удобно носење е неопходно кога се подготвувате за долго патување со воз, особено преку ноќ патување со воз. На пример, пакувањето на слоеви од лесна и топла облека може да биде спас и во зима и во лето.

Некои возови може да се чувствуваат затнато и премногу топло во зима, и може да биде премногу студено во лето. Така, слоевите и удобното носење е една од работите што треба да ги планирате кога се подготвувате за патување со воз. Значи, ако обично се пакувате во последен момент, овој пат, give yourself at least a couple of days to figure out all the essential items to pack for a train trip.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

How To Prepare and wait For A Train Trip

 

Пакување за патување со воз

Овој совет е од суштинско значење кога се подготвувате за патување со воз бидејќи треба да изберете помеѓу количка и ранец. И покрај тоа што има брзи возови, многу од железничките станици тешко се заобиколуваат со количка.

Затоа, кога се подготвувате за а патување со воз во Европа, од суштинско значење е да се проверат капацитетите на железничката станица и да се спакува светлото. Ако треба да ги користите скалите за менување платформи, вашата чанта ќе се чувствува лесно како пердув. Згора на тоа, кога пакување за возот, најдобро е да ги ставите на дофат сите неопходни работи, па нема потреба да ги отпакувате сите ваши работи на валканиот под на возот само за да најдете слушалки, лекови, или пуловери.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

How To Prepare For A Train Trip

Проверете ги опциите за резервација на седишта

Ако се прашувате како да се подготвите за патување со воз, проверка на резервација на место е идеално долго однапред. Одлични седишта брзо се распродаваат, и ако сакате да го искористите најдоброто од патувањето, проверете ги опциите за седишта бидејќи железничките компании имаат тенденција да имаат широк избор на седишта во различни класи и опсег на цени.

На пример, ако планирате да одите со ноќен воз, тогаш удобноста е приоритет спиј во воз и треба да резервирате првокласно место. Згора на тоа, ако сакате да имате најдобри погледи на патот, тогаш погледите на левата и десната страна може да се разликуваат. Така, се препорачува проверка на резервации на седишта доколку се достапни како дел од подготовката на патувањето.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Train Ride Aesthetics

Најдобри сценски погледи

Една од главните причини за патување со воз е тоа што имате шанса да видите повеќе од земјата, спротивно на патувањето со авион. Затоа, кога се подготвувате за маршрута за патување со воз, погледите на патот се главна работа што треба да се земе предвид. На пример, понекогаш е подобро да одите долго патување со воз за да имате спектакуларен поглед, како патувањето со ориент експрес со воз.

во прилог, ако однапред ги истражите најдобрите погледи, тоа би можело да ви помогне и да резервирате место во возот. Понекогаш одлучувате помеѓу седиштето на прозорецот, левата или десната страна може да направи разлика помеѓу незаборавно патување со воз и само пристојно патување со воз.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Best Scenic Train Rides

Преземете Entertainment For The Journey

Патувањето со воз е одлична можност да се фатите за читање и подкасти. Кога ќе се подготвите за патување со воз, преземете неколку книги, подкасти, и малку музика за слушање во воз бидејќи не сите железнички компании нудат бесплатен Wi-Fi. во прилог, најдобро е да бидете подготвени пред време и да пристигнете на патувачкиот ден опуштено и расположено.

дополнително, преземање корисни апликации е од суштинско значење пред патување. На пример, преземете офлајн карти за да можете да го искористите најдоброто од патувањето и да ги планирате следните фази од вашето патување. Друга одлична апликација за преземање е Save A Train за да најдете одлични билети за воз и маршрути за воз.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

How To Pack For A Train Trip - View the map

 

Одличното патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети за воз на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Како да се подготвите за патување со воз“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fhow-to-prepare-for-train-trip%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.