Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 24/02/2020)

Кога станува збор за еден континент како културно различни како Европа, можете да се обложуваат на гастрономски традиции се само разноврсни! Ако сте подготвени да ја преиспита вашата способност за одредување на сите видови на интересно (ние сме со користење дека придавката еуфемистички тука) билет, потоа да се погледне на нашата листа на Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа и каде да ја најдат – а можеби и се копа во, ако сте чувство љубопитни или храбар.

 

Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа: Schwarzenauer

КАДЕ: Германија

Schwarzsauer is on the list of The most interesting local food to try in Europe

 

Концептот на храна направена од крв нè прави веднаш помислувам на шкотскиот традиционален оброк на Haggis. А солени пудинг што содржи овчо кубење (срцето, црниот дроб, и белите дробови); мелено со кромид, овес, suet, зачини, и сол, измешана со залиха, и се готви додека е традиционално затворен во стомакот на животното. Значи, концептот на крв супа не е единствен за Германија, но Schwarzsauer, со своите солени вкус, е.

Направени со многу крв свинска (или црн пудинг), гуска giblets, и оцет, како и цимет, каранфилче, пипер, и други зачини, овој специјалитет од северна Германија е работи на вегетаријанска кошмари.

Добрата вест е дека еден срдечна сад на Schwarzsauer ќе се грижи за вашиот протеин потреби за остатокот од денот. Лошата вест е дека силен вкус (и арома) не е нешто што апелира до сите.

Ова е јадење ќе најдете на локалните пазари храна или традиционални ресторани. Еве еден кафе ние откривме дека тоа служи, Кафе Црното Sauer па затоа проверете!

Берлин во Хамбург возови

Франкфурт во Берлин возови

Берлин во Минхен возови

 

Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа: Filmjolk

КАДЕ: Шведска

Filmjolk food in Sweden

 

Фilmjolk исто така познат како датотека,, е традиционална ферментирано млеко производ од Шведска, и заедничка млечни производи во рамките на нордиските земји. Таа е направена од страна на ферментирање на кравјо млеко со различни бактерии од lactis видовите Lactococcus и Leuconostoc mesenteroides. Бактеријата метаболизираат лактоза, шеќер природно се наоѓа во млекото, во млечна киселина што значи дека луѓето кои се неподносливост на лактоза може да го подобри од другите млечни производи се толерира. На киселина дава filmjolk кисело и предизвикува протеини во млекото, главно казеин, да коагулира, на тој начин задебелување на финален производ. Бактериите исто така, произведуваат ограничен износ на диацетил, соединение со вкус маслен, која дава filmjolk својот карактеристичен вкус.

Ние не сме целосно се продаваат на овој, но те праша за Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа, не највкусното ?

 

Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа: пастир Хов

КАДЕ: Норвешка

Кога ќе се сетам на скандинавските Божиќ, многу вкусен колачи и цимет gravdlax може да паѓаат на памет. Што може да мислам на е smalahove. (Брејс себе си) А запалени и варени главата јагне е дека се гордее на место на трпеза на Божиќ. Придружуван од компири, масти и пире од семе. Кој е среќа доволно за да се обидат ова јадење, има задоволството chowing долу на fattiest битови Првиот - на очите, ушите, и јазик, ако тоа е вклучен - пред ножот да црпи остатокот на главата со една лажица. Тоа е - Среќен Божиќ!

 

Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа: харинга

КАДЕ: Данска

Herring is one of The most interesting local food to try in Europe

 

Ајде да се стави крај на оваа исклучување на tastier белешка, ќе ние? Повеќето луѓе знаат за данскиот путер колачиња (smakager), и ликер (сладунец), но она што за други јадења и добрите?

Харинга е многу популарна е Данска! Таа е продадена Чадена, curried, маринирани, или како Сол текот Gudhjem. Омилен е особено на данскиот остров Борнхолм. „Сонце над Гудхем“. Преведен како "сонцето над Gudhjem" – град на Борнхолм. Е подмачкано парче 'ржан леб. На врвот со харинга, црвени кромид, и жолчка од јајце. Други риби како лосос, plaice, и треска се јаде со преливи, како што магдонос сос и компири.

Хамбург во Копенхаген возови

Хановер во Копенхаген возови

Берлин во Копенхаген возови

 

Дали вашата уста поење за Најинтересен локална храна за да се обиде во Европа? Книга вашиот следен авантура со помош на Зачувај воз !

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Finteresting-local-food-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.