Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 04/11/2022)

Патниците можеби мислат дека списокот на предмети што е забрането да се носат во воз важи за сите железнички компании ширум светот. Сепак, тоа не е случај, и неколку предмети е дозволено да се носат во воз во една земја, но забранети во друга. сепак, ќе ви помогне доколку не се грижите премногу да го пакувате багажот, имајте предвид дека можете да ја сместите торбата во решетката над вашата глава, помеѓу седиштата, или во одреден простор до влезот.

Возовите во Европа се едни од најдобрите во светот, со капацитети на одборот кои нудат фантастично искуство на патување. Одењето со воз понекогаш е подобро од летање бидејќи може да заштеди време и пари. Сепак, како аеродроми, постои листа на ограничени предмети што треба да се носат во возовите.

 

Ве молам, погледнете ја комплетната листа на предмети што на патниците не им се дозволени во возови:

  • Сите видови оружје: ками, ножеви, експлозиви, и огнено оружје без дозвола.
  • Алкохол
  • Канистри со гас и други запаливи материи.
  • Летечки предмети (како што се балони со хелиум) или долги предмети поради страв од контакт со жица, електричен недостиг, и ризикот од електричен удар.
  • Радиоактивни материи.
  • Багажниците и багажот надминуваат 100 цм.

Оваа кратка листа на ставки е слична на онаа на аеродромите. Додека листата е иста, патувањето со воз наместо летање ви заштедува значително време бидејќи нема потреба да поминувате низ безбедносна контрола на железничката станица. Згора на тоа, нема потреба да се пријавите или да пристигнете на железничката станица 3 часа пред времето на поаѓање. Овие фактори прават огромна разлика во искуството на патување во Европа. Во крајна линија, патување со воз во Европа е еден од највпечатливите начини за истражување на континентот и пејзажот.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

What Items Are Not Allowed to board with On a Train

 

Најчесто поставувани прашања: Кои предмети не се дозволени во возовите

Дали е дозволено пушење во возови?

Железничките компании’ врвен приоритет се патниците’ безбедност, како и да се обезбеди најдобро искуство во патувањето. На овој начин, пушењето во возовите е забрането за сите патници да можат да уживаат во патување без чад. Пушачите мора да ја земат предвид оваа политика кога патуваат далеку и претстои долго патување со воз.

Можно решение за ова прашање е планирање на патување со воз во повеќе градови. На пример, прекинувањето на патувањето на неколку дена е идеално ако имате доволно време. Друга суштинска работа што треба да се забележи е дека пушењето е дозволено само на одредени места на железничките станици, или платформи, како на швајцарските железнички станици.

Брисел во Утрехт возови

Антверпен во Утрехт возови

Берлин во Утрехт возови

Париз во Утрехт возови

 

Дали се дозволени возила во возови?

Моторизирани возила се забранети во возови. Патниците може да носат преклопни велосипеди и скутери како рачен багаж. Сè додека можете да ги складирате торбите, лесни превозни средства се дозволени во возовите без дополнителен надомест.

во прилог, патниците можат да носат спортска опрема во возовите, како опрема за скијање. Така, можете да патувате директно од аеродромот без да менувате воз и да имате фантастичен ски одмор. Понатаму, за предмети кои не се превиткуваат, како даски за сурфање, најдобро е директно да се консултирате со железничката компанија.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

Дали се дозволени домашни миленици во возови?

За да ја сведете непријатноста на минимум, патниците можат да патуваат со своите миленици под одредени ограничувања. Домашните животни како кучиња, мачки, а во возовите се дозволени порове. Патниците можат да ги носат своите миленици во воз без да купат билет за дополнителни трошоци, освен ако милениците’ тежината надминува 10 килограм. Во овој случај, патниците треба да купат билет за воз и да го донесат миленичето како рачен багаж. Згора на тоа, кучињата се дозволени во возови ако се на поводник и можат да седат во скутот на патникот. На пример, на Австриската федерална железница ОББ, може да го донесете вашето куче бесплатно.

Сепак, патниците можат да патуваат со големи кучиња на италијански Црвена стрелка, Сребрена стрела, и Frecciabiana возови за дополнителна цена, само во прва и втора класа, но не и во извршната власт. Згора на тоа, на меѓународните линии во Франција, кучињата се дозволени во возови. Сепак, патникот треба да купи билет за воз за нив. Така, пакувањето на задоволство е еден од основните совети за патување во воз со домашни миленици.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Traveling With Pets on Trains is allowed in many cases

 

Дали има ограничувања за багаж во возовите?

Најдоброто нешто за патување со воз е без ограничувања за багажот. Спротивно на летовите и аеродромите, нема контрола на багажот во возовите. Значи, може да донесете дури четири торби доколку правилно го складирате багажот за да ја зачувате безбедноста на сите патници. Сепак, да уживате најмногу во вашиот одмор во Европа, подгответе го вашиот рачен багаж мудро за да можете да уживате во вашето патување.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Одличното патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети за воз на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Кои предмети не се дозволени во возовите“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука:

https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fitems-not-allowed-on-trains%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.