Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 31/07/2020)

Франција е дом на илјадници атракции. Од иконите Ајфеловата кула во Париз на pebbled плажи од Ница, земјата на бескрајните нешта да се направи. Но, што ако сте во посета на престој, или веќе сте го проверуваат надвор од вашиот хотел, а вашиот воз не остава часови? Наместо влечни вашиот багаж низ различни градови, се најде себе си од левата локација багаж низ Франција да го напуштите вашиот багаж и да уживате во Иоur ден товарот бесплатно.

Како што рековме, земјата е полна со локации да го напуштите вашиот багаж, иако пронајдат што е најдобро за вас зависи од вашата ситуација.

 

Лево багаж локации на аеродроми

Ако сте во посета на градот на престој, ќе имаме голем број на опции за складирање на вашиот кеси. Париз има две главни аеродроми, Шарл де Гол (CDG) и Париз Орли (Őry), и двете понуда за багаж во рамките на терминал. Повеќето главните авиокомпании летаат во Шарл де Гол, особено за трансатлантските летови, додека нискобуџетни авиокомпании имаат тенденција да се лета во Париз Орли. Без оглед на вашиот аеродром, можете да ги собереш вашиот кеси по вашиот лет и капка ги исклучи безбедно пред да се упатат во градот.

На Шарл де Гол, можете да најдете шкафовите во близина на железничката станица, што го прави особено. Складирање е на располагање од 06:00 до 21:30, па не заборавајте да се врати пред затвора локацијата.

Париз Орли е слична ситуација, со левата багаж опции на располагање во близина на железничка станица. Цените варираат во зависност од неколку фактори, вклучувајќи ја напушти парчиња и големина, и покрај тоа што е разумно целокупната. Часови се исти како и CDG, од 06:00 до 21:30, па освен ако не се сакаат да ја напуштат вашиот багаж во текот на ноќта се обезбеди да пристигнат на време.

Други аеродроми во Франција работат на ист начин, со багаж опции достапни во повеќето аеродроми, вклучувајќи ги Ница, Лион, и Марсеј. Проверете го вашиот локален аеродром за чување опции и цени.

Марсеј во Лион возови

Париз до Лион со воз

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

left luggage locations in France at airports

 

Лево багаж локации на железничките станици

Станици во Париз

Ако се наместо да транзитира низ една железничка станица, ќе се претстави со плетеницата на опции. Во рамките на Париз, Северна станица, Gare de l'Est, Станица Лион, Gare Монпарнас, и Gare де Марн ла Вале Chessy сите понуди лево багаж опции, со многу различни компании се натпреваруваат да ги нудат своите услуги.

Цените за овие услуги се разликуваат, со плаќање на рамен данок за прв 24 часови, и време со максимална складирање на 72 часови. Цените се како што следува: мало шкафче 5,50 €; средни шкафче € 7,50; голем шкафче € 9,50. секој дополнителен 24 часовен период е € 5.

Часови и локации, исто така варираат во зависност од станица:

  • За пристигнувања од Исток: Gare de l'Est Ниво -1 Сала Централна спроти тоалетите од 06:00 до 23:45 дневно
  • За пристигнувања од југ: Станица Лион сала 3, напуштам за rue de Bercy 06:15 до 22:00 дневно
  • Се наоѓа на левиот брег: Gare Монпарнас Прво ниво 07:00 до 23:00 дневно
  • Најголемите во Париз: Северна станица Ниво -1, до автомобил имот, на излез од такси 06:15 до 23:15 дневно
  • Оние наслов во Дизниленд: Станица Marne ла Вале chessy: Ниво 1 – 07:00 до 23:00 дневно

 

 

Станици во Франција

Во текот на остатокот од земјата, многу железнички станици нудат лево багаж и пригоден начин за чување на вашата стока. Ова е особено добро за патниците на Eurail патување, кои се изборот да преку ноќ на воз вози наместо хотели. Проверете локалните огласи за вашиот железничката станица за да дознаете што тие ги нудат опции багаж. Како што земјата е одлична опција за железнички патување, со стотици правци поврзување на сите поголеми градови и градови, можете да најдете локации за лев багаж низ цела Франција.

Цените се генерално разумен и часови за багаж може да се разликуваат од 24 часовен пристап до почетокот на затворање. Железничките станици, исто така, го претстави одлична опција за патниците, што се патување преку воз бара многу помалку ограничувања од авиони. Можете да се дојде само неколку минути пред возот заминува (наместо на часови, како на аеродромот), и го имате вашиот кеси пред подрипнувајќи на вашиот воз, што ќе ви овозможи да го зголеми вашето време во градот.

Париз до Руан возови

Руан во Париз возови

Париз до Кале возови

Руан до Кале возови

left luggage locations in France at train stations

 

Лево багаж локации низ градот

Гостите на хотелот

Ако веќе сте биле во посета на градот за неколку дена и се само сега се проверува, може да биде во среќа. Многу европски хотели нудат бесплатни Соба за багаж, ако сте гостин, и може да се врати во секое време да се добие вашиот кеси. Истото се однесува и на други опции за сместување, како што се Airbnb. Прашајте го вашиот домаќин, доколку тие се подготвени да се одржи вашиот кеси, а се истражуваат градот.

Инаку, повеќето градови нудат опции лево багаж низ град, особено во близина на големите туристички атракции. Постојат некои независни услуги, но исто така и неколку големи компании на располагање во текот на поголемиот дел на Франција.

приватни услуги

  • Сташер: Stasher е багаж услуга, која ги поврзува патниците со продавници и хотели кои нудат услуги за чување. Тоа е достапен во повеќето големи француски градови и им овозможува на онлајн резервации, што го прави многу лесен. Својата веб-страница е исто така многу функционален и покажува локацијата часа, цени, и осврти на секоја локација, така што патниците можат да им верувате нивниот багаж ќе се чуваат безбедно.
  • ः Olibg: Holibag е уште една голема компанија на располагање цела Франција. Слично на Stasher, сајтот поврзува клиенти со компании како што се ресторани, хотели, и продавници кои нудат простор за складирање. Со стотици различни опции, се речиси гарантирано да најде место да се откажат од вашиот кеси, за да можете да уживате во вашиот ден.
  • Nannybag: Ако сте престојуваат во Париз, вашата најдобра залог е Nannybag. Најголемата складирање услуга во градот, Дадилка торба нуди стотици локации и 24 часовен пристап за оние екстра доцни ноќи. Цените се со рамен 6 € по торба за првиот ден и 4 € потоа. Еден од најдобрите работи во врска Nannybag е дека тоа гарантира безбедноста на вашата торба со свој осигурување, што значи дека имате вкупно мир на умот.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Eiffel tower at sunset

заклучок

Постојат многу причини зошто може да сакаат да ја напуштат вашата торба безбедно да се чуваат, без разлика дали сте во посета на градот на ден патување или максимизирање на вашето време пред во текот на ноќта воз. Аеродроми се одлична опција за layovers, додека железничките станици нудат некои од најдобрите избори во земјата. Инаку, приватни служби поврзување патници на бизнисите прават намалувањето вашиот кеси удобен и лесен. Без разлика на случај, Бидете сигурни да направите вашата домашна задача на достапни опции, цени, и часови складирање, така што можете да најдете на најдобрите локации лево багаж во Франција за вас.

Ла Рошел на Нант возови

Тулуз во Ла Рошел возови

Бордо во Ла Рошел возови

Париз во Ла Рошел возови

 

Резултати од нашиот напис “Каде можам да најдам на левиот багаж локации во Франција?” Во ред? Резервирајте со Зачувај воз ќе францускиот билети за воз и започнете вашето патување!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Каде можам да најдам на левиот багаж локации во Франција?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-cafes-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да го / или es и повеќе јазици /.