Време на читање: 10 минути
(Последно освежено на: 10/09/2021)

Една од најчестите и најлесните начини на патување меѓу Лондон и Париз е преку Еуростар, воз со голема брзина за поврзување на двата главни града. Иако постојат плетеницата на опции за патниците во потрага да се направи хоп, на Еуростар и понатаму останува еден од најдобрите опции за брзина, цена, и леснотија. Возот се предностите на тунел под вода канал, или “Chunnel,” изградена помеѓу Англија и Франција, со цел да го добиете брзо до вашата дестинација.

подолу, можете да ги најдете сите детали ќе треба да ви помогне да управувате со вашите Лондон до Париз Еуростар патување.

 

Зошто Патување Европа со воз?

Пред да се започне, Ајде да дознаам што точно зошто Европа е најдобар искусни преку туристички воз- после се, овој континент се населени илјадници години, што значи дека неговата инфраструктура е често високо развиени. Други начини на транспорт се лесно достапни, но има нешто да се каже за големата привлечност на туристички воз. Ова е особено точно за патниците за прв пат, кој може да ги искористи возните распореди за да скокне на бродот непосредно пред да замине. Ова е во длабок контраст на аеродромите во Европа, каде што вашиот минималното време пристигнување пред поаѓање е најмалку два часа, и да трошат дополнително време и пари на патување до локацијата на аеродромот.

Говорејќи за време на патување, Европа е добро познат по своите високо-брзински железнички пруги, кои далеку ги надминуваат нејзината ликвидација патишта и inconveniently наоѓа аеродроми. Возови низ целиот континент се брзо и често директно, што значи помалку време на патување и повеќе време за истражување.

Железничките станици, исто така, имаат таа предност што е во склопот наоѓа на главните туристички дестинации и атракции, затоа е лесно да се тргнете од вашиот воз и да се упатите директно кон вашата дестинација.

конечно, Билети се повеќе инклузивно, што ќе ви овозможи да се донесе багаж и да изберат своите места, без да плаќаат големите дополнителни надоместоци.

Сето ова е да се каже дека, додека во Европа има многу опции за патници, ништо не се удира на старите добри патување со воз.

Возови од Лондон до Брисел Еуростар

Возови од Лондон до Париз Еуростар

Возови на Лион до Лондон Еуростар

Возови од Лондон до Амстердам Еуростар

 

Вашиот билет резервации On A Еуростар Воз

London To Paris In 2hrs 16mins By The Eurostar Train

Една од најдобрите карактеристики за полагање на возот наспроти авион е тоа што Евростат трча од центарот на градот до центарот на градот. За разлика од далечните аеродроми, како што се Лондон Хитроу и Париз Шарл де Гол, воз заминува од Лондон St-Панкрас Меѓународниот и пристигнува во Gare du Nord, каде што лесно може да оди на сите на најдобрите знаменитости на градот.

како што споменавме, сите Еуростар билети содржи најмалку две парчиња багаж и чанта. Ако се носат многу багаж, исто така, можете да се одлучите за билет од повисока класа што ви овозможува да носите повеќе торби. Спротивно, буџетот авиокомпании можат да наплатат помалку за нивната првична резервации, но такси торба и давачки избор седиштето брзо да додадете до.

Цените на билетите за ова патување имаат тенденција да се врти многу, па ви препорачуваме купување на билети, веднаш штом ќе бидете во можност. Општо земено, овие билети оди на продажба три месеци однапред, иако во зависност од сезоната исто така можете да ги најдете и до шест месеци однапред. Ние препорачуваме употреба на нашите веб да се најде и книга вашиот билети за воз, што автоматски го пребарува целиот достапен инвентар за да ја добиете можната цена, загарантирана.

Лондон до Антверпен Еуростар Возови

Возови на Лил до Лондон Еуростар

Лондон до Стразбур Еуростар Возови

Возови од Лондон до Ротердам Еуростар

 

Цените и видови на билети

воз Еуростар работи три класа кабини, зависност од вашиот буџет. За оние кои едноставно се во потрага да се добие од едно до друго место, билети од втора класа се вашата најдобра опција. Оние на бизнис патување може наместо тоа претпочитаат Стандард Премиер или бизнис Премиер билет, и двете од кои ќе ви овозможи да седи во прва класа тренери и да се обезбеди оброк за време на патувањето, ајде да научиме малку за билети за воз од Лондон до Париз:

Тип на билет Услуги Ограничувања
Втора класа
 • 2 вклучени парчиња багаж и една чанта
 • избор седиште достапни по резервација
 • достапни за купување на храна
Неповратни. Пред возот заминување, можете да разменувате вашиот билет. А цената на промени 40 Евра и билет разлика се однесува. Ако новиот билет е поевтин од оригиналниот билет, разликата во цената не ќе бидат вратени.
стандард Премиер
 • 2 вклучени парчиња багаж и една чанта
 • Реновираниот седишта имаат повеќе простор за нозете и премија искуство
 • Светлина оброк и пијалоци ќе се служи на вашето место,
Неповратни. Пред возот заминување, можете да разменувате вашиот билет. А цената на промени 50 Евра и билет разлика се однесува. Ако новиот билет е поевтин од оригиналниот билет, разликата во цената не ќе бидат вратени.
бизнис Премиер
 • 3 вклучени парчиња багаж и една чанта
 • Реновираниот седишта имаат повеќе простор за нозете и премија искуство
 • Chef-дизајниран оброци и шампањ ќе се служи на вашето место,
 • Пристап до ексклузивни дневна пред заминување
 • Такси резервации услуги се достапни
 • Слободен откажувања и неограничен размена до 60 дена по заминувањето на сите правци помеѓу Велика Британија, Франција, и Белгија.
 • Слободен откажувања и неограничен размена до заминување на директна линија меѓу Велика Британија и Холандија, плус бесплатна размена на индиректни пат (Thalys / Еуростар преку Брисел) до заминување.

Како што сум споменат пред, цените се разликува според датумите на вашето патување, па ќе сакате да се резервира еднаш ја отвора достапноста. Ако резервирате доволно однапред, ќе се бара да се плати околу 55 долари во еден правец, или 90 долари двупосочен. Чека до последен момент за да се вози на цените високи, со трошоците речиси двојно зголемување на подоцна ќе купат вашиот билет. Ова важи и за двете двупосочен и еден начин билети.

Вреди да се напомене дека Еуростар не е достапен за сите оние кои поседуваат железнички премин, па ако сакате да го направите ова патување примамливо и достапно, купат вашиот билет за воз однапред. Можете да најдете возови билети преку интернет на разни веб-сајтови, иако цените билет за воз може да се надујат во споредба со Зачувај воз.

Возови Кале до Лондон Еуростар

Бриж во Лондон Еуростар Возови

Возови на Хаг до Лондон Еуростар

Возови Берлин до Лондон Еуростар

 

Check-in станица во Лондон Сент Панкрас-

Во зависност од вашиот билет класа, ќе сакате да се дојде до вашето заминување станица најмалку 40-60 минути пред возот да тргне од Лондон за Париз. Ако сте резервирале билет од прва класа Business Premier од Лондон до Париз, ќе имаат пристап до ексклузивни дневна. Инаку, постојат многу продавници и ресторани на располагање за да се внимателно. Некои од нашите омилени ресторани вклучуваат:

 • АМТ Кафе – А кафуле со две локации во рамките на станици. Тој нуди рачно изработени пијалоци и целосно compostable чаши, кои ја насмевнуваат околината.
 • На барел свод – А традиционалните англиски паб дека понуди занает пива, вистински пиво, џинови, кафе, и духови. Таа, исто така служи појадок и класичен паб билет.
 • Chop'd – А здравје фокусирани ресторан, Chop’d нуди разновидни супи, салати, чорби, и обвива за сите видови патници.

Во случај дека сте само што еден ден патување, на станица, исто така левата багаж локации за да ги чувате вашиот багаж. Овие опции за складирање се евтини и често нудат продолжено работно време услуга.

Возови Келн до Лондон Еуростар

Гент до Лондон Еуростар Возови

Возови Миделбург кон Лондон Еуростар

Лајден до Лондон Еуростар Возови

 

London UK

 

Одборот на Еуростар Воз

Откако на одборот, вкупното време на патување од Лондон до Париз е околу 2 часови и 16 минути. Во комбинација со вашето пристигнување пред заминување, Вкупно вашето време патување ќе биде околу 3 часови.

Самиот воз стандардни функции за седење како и табели кои ќе ви овозможи да работат и да јаде со леснотија. Овие имаат тенденција да книга рано, иако, така погрижете се да ги собереш во однапред, ако тоа е она што го сакате. Без оглед на тоа каде што седат, сте гарантирано да се има добар простор за нозете и приклучоци за полнење вашите уреди.

Како што претходно споменавме, има бесплатна WiFi на одборот, за да може да остане во чекор со сите ваши e-mail и потребите за социјална медиуми. Во зависност од вашиот билет, исто така можете да се упатат кон тренерот на јадење, каде што може да се најде храна, пијалаци, и закуски. Ако сте со седиште во кабината прва класа, храната ќе биде поднесена директно до вашето седиште.

Возови од Дизелдорф до Лондон Еуростар

Возови од Есен до Лондон Еуростар

Минстер во Лондон Еуростар Возови

Левен до Лондон Еуростар Возови

 

Пристигнување на железничката станица во Париз Gare du Nord

Возови од Сент. Панкрас станица пристигнат во средината на Париз, на станицата Gare du Nord. Оваа прекрасна станица е уметничко дело во себе, со нејзината фасада изградена во средината на 1800 година и се одржува убаво. Земете еден миг да уживаат во зградата пред да се упати надвор да го посети градот.

Затоа што ќе имаат веќе завршено чекирање пред напуштање на Велика Британија да не ќе треба да се заврши процесот на пристигнување. Ова е, исто така, во моментов важи за пасошка контрола, иако со Велика Британија напуштање на ЕУ, тоа е веројатно дека овие процеси ќе бидат подложени на големи промени.

Откако ќе пристигнете, ќе биде во центарот на градот, со голем број на опции за храна, продавници, и пијалаци. Ако одберете да го напушти станици, ќе најдете во близина на ресторанот Терминус Норд, познат ресторан во стилот на Арт Нову, директно преку патот од железничката станица. Инаку, треба едноставно да талкаат во било која насока да се најдат некои од најдобрите храна и пијалоци во Европа.

Во рамките на самата станица воз, ќе најдете метро и RER возови, како и возови кои патуваат низ Франција. Локалните шини и возови Метро може да ве однесе во текот на целата францускиот главен град, на многу музеи, галерии, и туристи атракции во рамките на.

Ако сте пристигнуваат во почетокот и се упати директно надвор на турнеја, пред да се провери во во Вашиот хотел, тоа исто така може да биде добра идеја да ги искористат предностите на опции лево багаж на располагање во рамките на железничката станица. Овие објекти за складирање се релативно евтини и може да биде одлична опција за оние кои бараат да се зголеми нивните денови.

Како носител на билет за директен воз Еуростар, сте во можност да се здобијат со 2 за 1 пристап до многу од оние музеи и галерии, кој може да ве спаси стотици долари.

Возови Франкфурт до Лондон Еуростар Возови

Минхен до Лондон Еуростар Возови

Moutiers кон Лондон Еуростар Возови

Марсеи до Лондон Еуростар Возови

 

 

Воз пати за Лондон во Париз со Еуростар

На Евростар тече често, со до 19 заминувања дневно во зависност од празници и викенди. На првиот воз на денот заминува во 05:40 и трае вкупно 2 часови и 37 минути. Ова често е еден од најевтините билети на располагање, па ако не се Аверс да рано утро можете да заштедите пари и главата на пауза на муграта. Друга корист на овој рано заминување е дека времето на пристигнување во Париз е 09:17, што значи дека треба цел ден пред вас за какви било активности што би сакале да се избере.

пати пат се е поинаку час или повеќе, кој ви дава многу опции, од кои можете да изберете. Последниот воз на ноќта заминува во 18:31 и пристигнува во 21:47, оставајќи доволно време да се дојде до вашиот хотел или дури и главата за ноќни оброк и ѕиркаат во блескавата светлина на Ајфеловата кула. Овие ноќно возови може да имаат спиење автомобили, кои се добар начин да го зграби неколку минути на спиење пред да продолжите на вашето патување. дополнително, некои возови може да патува меѓу популарни дестинации во текот на ноќта.

Ден Хелдер во Лондон Еуростар Возови

Возови Мастрихт до Лондон Еуростар

Возови Дижон до Лондон Еуростар

Бон кон Лондон Еуростар Возови

 

eiffel tower

 

Други рути со возот Еуростар кои не се Лондон до Париз

Додека оваа статија се фокусира главно на патување меѓу St. Меѓународната станица Панкрас и Gare du Nord, на Евростар, исто така, работи на бројот на директни линии од Лондон:

 • Брисел – Возови работи секој 90 минути за да се 2 часови. Потребно е само во текот на 2 часа за да стигнат Брисел Миди / Zuid станица.
 • Кале / Frethun- Возови работи на секој час или повеќе од Лондон и вкупно воз патување е нешто повеќе од еден час.
 • мали- Возови напушти речиси час во Лил, кој се наоѓа во северниот дел на Франција. Има еден лесно поврзување со мрежата на францускиот ТГВ за да се трансфер. Патување време е околу 1.5 часови.
 • Дизниленд во Париз – Возови работи неколку пати неделно во текот на годината и секојдневно за време на училишните одмори. Theелезничката станица е веднаш пред влезот на Дизниленд. Патувањето трае под 3 часа вкупно.
 • Лион, Авињон, и Марсеј- Во текот на годината воз работи од 1 до 5 дена неделно, иако е сезонски погодено, бидете сигурни дека работи кога ви треба. Се запира на станицата Лион Дел-Dieu (4.75 часови), Авињон ТГВ станица (6 часови), Марсеј и Сент Чарлс станица (6.5 часови).
 • Aime-La Plagne – оперативни
 • Амстердам и Ротердам – Нова услуга, која започна во 2018, можете едноставно да се земе еден од дневните возови во Амстердам, која вклучува станица во Ротердам. Тотално патување време е за 4 часови.

Постојат и други сезонски патеки на располагање за активности како зима скијањето, па не заборавајте да се провери назад често да се види дали услугата е трчање.

Исто така е можно да се постигне други дестинации во Европа со користење на еден престој и продолжува натаму од станиците се наоѓа во Лил, Брисел, и Париз. Добивањето билети за воз е лесно и бара само еден маршрутата.

Слично, ако сте патуваат за Лондон од друго место во Велика Британија, исто така можете да изберете да започне вашата Еуростар патување во Ебсфлит Меѓународната станици или меѓународна станица Ashford наместо St. Панкрас. Ова е особено корисно за оние со возила, како Ashford нуди паркинг гаража и директен пристап до железничката станица.

 

Книга билети Со Зачувај воз за вашиот Лондон до Париз воз

Пребарување нашиот сајт да книга билети за сите најдобрите дестинации во Европа, Вклучувајќи Белгија, Италија, Швајцарија, и на ОК (вклучувајќи го и Лондон до Париз со воз Еуростар). Нашиот пребарувач е дизајниран за да заштеди пари на сите билети и не вклучува такси за резервација. Ние се направи полесно за вас да се купи со прифаќање на повеќе начини да се плати, вклучувајќи ги и кредитните картички, GiroPay, iDeal, и многу повеќе.

 

Значи, Без оглед на вашиот причина за патување, Без разлика дали патуваат сами или со други, да потрае неколку минути за пребарување Билети за Зачувување на железничката, која нуди најниски цени, загарантирана.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница? Кликни тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Flondon-paris-train%2F%0A%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml и можете да го промените / pl да / NL / или тоа и на повеќе јазици.