Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 12/11/2021)

Милан во Рим со воз или Рим во Милан е лесно и ефикасно искуство. Да не зборуваме за убави! Може да се земе поевтини билети што може да трае подолго од 3 часови, но тоа Возови од Милано до Рим ви овозможува да скокате на неопходно престанува да се истражуваат. Или, пак, можете да скокате на безпречен воз „Фресија“ брз Трениталиа, which takes just 3 часови и 3 минути, многу помалку отколку за целосното патување со авион! Што и да одлучите, овој брз водич ќе ви помогне да донесете најдобра одлука за себе и за вашето патување!

Брзи Факти:

  1. Патување растојание: 297 милји
  2. Најбрз пат: 3ч:03м
  3. Секојдневно возови: 89
  4. Билети за воз За Милан кон Рим започнуваат од :$51
  5. Најдобар билет за воз: Save A Train of course

 

Милан во Рим со воз & Рим, Милан со воз: Сценографијата

Подгответе се да се доживее некои навистина извонредна глетка како да возиш југ низ Италија Ломбардија, Емилија Ромања, и региони Тоскана. Многу Trenitalia Freccia AV возови запре во Болоња, Падова или Џенова en route во Рим. На побрзите правци, нема да биде потребно да се промени возови. Сепак, ако се патува на побавно и помалку скапи регионален воз, може да биде потребно да се пренесе од еден на друг воз. Ако не сте во брзање и сакате да се направи поголемиот дел од вашиот Милан во Рим Со Воз патување, тогаш ние би ви препорачуваме оваа опција. Тука се истакнува!

1. Ломбардија

Со Милано главен град, тоа не е изненадување дека посетителите доаѓаат во нивните милиони до Ломбардија секоја година. Но, надвор од омилените мода, многу повеќе мора да посетува места во регионот Lombardy на Италија се викајќи да бидат посетени.

Постојат безброј нешта да се направи во овој регион; восхитував потонатиот замоци во живописни езера, посета на виолина работилници во историските градови, being amazed at the art and architecture of Mantua – Lombardy really packs a punch for visitors.

Билет за воз Милан кон Мантуа

Билет за воз во Торино до Мантуа

Билет за воз на Падова до Мантуа

Билет за воз Венеција до Мантуа

 

2. Емилија Ромања

Ние веруваме Емилија Ромања лесно да се совпаѓа со атракции на повеќе славни Тоскана и Ломбардија и понуди примамливо поволни опции за јадење надвор и сместување. Е на Милан во Рим Со Воз патување најдобро чувана тајна според наше мислење но и Рим до Милано со воз! Скокаат исклучување на оваа станица и да си одат истражуваат!

Bolognia на Модена возови

Венеција во Модена возови

Џенова во Модена возови

Фиренца во Модена возови

Emilia Romagna on the way from Milan to Rome By Train

 

3. Болоња

Има толку многу работи да се направи во Болоња кога патувате од Милан кон Рим со Трениталиа возови. Ние препорачуваме ова како еден од врвните точки да се разгледа скокање исклучување на. Се искачи средновековни кули, книга забава храна тури. Ако сакате да остане малку подолго ова го прави голем база за истражување други атракции во регионот.

Билет за воз Венеција до Болоња

Билет за воз Фиренца до Болоња

Билет за воз Рим до Болоња

Билет за воз Милан до Болоња

Bologna on the way from Milan to Rome By Train

 

4. Падова

Помалку од 30 минути возење со брз воз од Венеција, Падова е премногу често занемарена од мнозинството посетители. Сепак,, тоа го прави одличен ден патување од Венеција, нудејќи увид во богата историја на градот кој некогаш беше моќен комуна.

Дом на Италија е вториот најстар универзитет, основана во 1222, Падова има задржано на vivacious атмосфера на универзитетски град, со жив галерии и arcaded улиците, голем број на кафулиња и барови, каде што на сеприсутниот spritz е де rigueur како ден ветрови во вечерните часови. Не пропуштај!

Милан до Падова возови

Верона до Падова возови

Болоња во Падова возови

Бергамо до Падова возови

Padua Italy

 

5. Џенова

За секој што патува на Милан кон Рим со Трениталиа Возови или на друг начин околу рутата и е во потрага по длабоко слоевит, често не лакиран, и смело автентично патување искуство.

Ви препорачуваме да се упатат кон Genенова (кој како Венеција беше еднаш еден моќен поморски република) fronting на Ligurian Море. Нуди повеќе суровини и реално искуство, добиете undiluted смисла на историјата, и доживејте ја богатата уметничка сцена во градот и значајни архитектура. One of the top reasons we enjoy it so much is that постои голема уметност и музеи се осамени! Може да се најдат дела од Caravaggio, Ван Dyck. Рубенс, Durer и Veronese во Palazzo Bianco и Palazzo Росо и огле други Стариот Свет ремек во многу места, како Palazzo Reale и Galleria Nazionale di Palazzo Spinola. Исто така постојат и ред примери на Genoese Училиште на уметноста, истакнати во 17 век, во Palazzo Бланко.

Милан во Џенова возови

Рим во Џенова возови

Фиренца во Џенова возови

Венеција во Џенова возови

Genoa Italy

 

Милан во Рим & Рим во Милано воз пати

Trenitalia голема брзина брза брзина (AV) возови напушти Милан Централната станица еднаш или два пати на час за станица во Рим термини - средна вредност 90 возови дневно. Најраните воз заминува Trenitalia Милан Централната станица на 5:00 изутрина. На последниот воз до Рим остава во Милано 11:18 вечер.

Забележи го тоа викенди и празниците обично значи помалку чести услуга, а понекогаш и подолго време на патување.

Билет за воз Милан кон Рим

Билет за воз Рим до Милано

Услуги на Фресија се обучуваат меѓу Милано <> Рим

Многу возови на Trenitalias Frecciargento AV го прават секојдневното патување помеѓу Милано и Рим за само 3 часови и 3 минути, патување до 155 милји / 250 километри на час.

Билетите за брз воз во Италија имаат одлични додатоци. Електрични приклучоци на вашето седиште за полнење уреди, како и WiFi на возовите Фречијароса и Фречијаргенто. Сепак, сигналот ќе се спушти додека сте внатре тунели и на станиците. Може да имате одлично италијанско кафе во прехранбениот автомобил на секој воз. Како и храна која носи количка закуски, сендвичи, и на пијалаци за вашето седиште. На крајот на секој автомобил, ќе најдете тоалетот и голем број на рамки за чување голем багаж.

Подготвени да ги спакувате торбите и да го истражите Милано во Рим со Трениталиа возови или обратно – Рим до Милано со воз во 3 Часови? Што и да одберете, Резервирајте ги билетите за воз во минути со помош на Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Милан до Рим со тренинзи на Трениталиа” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmilan-rome-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.