Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 29/07/2022)

Најсилните трендсетери во туристичката индустрија денес се милениумците. Оваа генерација се фокусира на најуникатните искуства на дестинации кои не се вообичаени со импресивни сметки на Инстаграм. На 12 милениумските дестинации за патување ширум светот ги прикажуваат најпопуларните ИГ на млади патувачки блогери.

1. Милениумски дестинации за патување низ светот: Амстердам

Амстердам не е само убав за викенд одмор, туку и е популарна милениумска дестинација за патување. Ако патувате низ Европа, потоа во Амстердам, ќе најдете опуштена атмосфера. Згора на тоа, Амстердам е фантастична дестинација за соло патување. Како што знаеме, младите генерации сакаат да бидат независни и нивните соло патувања.

Друга причина зошто Амстердам се рангира толку високо во топ милениумците’ дестинации за патување ширум светот е ЛГБТ-пријателската природа на градот. Амстердам нуди бескрајни можности со јадење во областа Јордаан и работа во раздвижената финансиска област на Зуидас. Со други зборови, младата генерација претпочита да патува во Амстердам за време на викендот, но има уште многу работи што треба да се направат.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Amsterdam Riverwalk bicycles

 

2. Позитано Италија

Да се ​​биде еден од најшарените и прекрасни места во Италија, Позитано е популарна милениумска дестинација за патување. Тиркизното Средоземно Море и прекрасните вили во светли бои создаваат совршена слика на Инстаграм. Ова е една од причините зошто младите генерации го избираат ова место.

Додека Италија нуди една од највкусните кујни во светот, попустливиот начин на живот и визуелната привлечност го прават Позитано уште повисоко во најдобрите дестинации за патување на милениумците ширум светот.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Summer Holidays In Italy

 

3. Милениумски туристички дестинации Кина: Гуилин

Милениумците се генерација која сака да патува и особено да истражува оддалечени и уникатни места. Guilin нуди спектакуларни пејзажи и прекрасни села, со различни активности во една од најимпресивните и најфасцинантните области во Кина.

Освен, Гуилин е прекрасна дестинација за патување во Кина за љубопитниот патник да ужива во светот. На пример, тие можат да истражуваат мали додека возат велосипед, посетете ги терасите на оризот Лонџи, Разгледајте по должината на реката Ли на крстарење или живејте со локалното семејство домаќин. Згора на тоа, Гуилин е место каде што времето застанало, и можете да го истражите античкото кинеско наследство и култура.

 

Millennial Travel Destinations Around the World

 

4. Будимпешта – Милениумски дестинации за патување

Овој европски град е совршен за вас ако сте возрасен млад човек кој патува со низок буџет. Многумина веруваат дека главниот град на Унгарија е ѕвезда во подем. Млади патници патување во Будимпешта за градски паузи дестинација повторно и повторно. Будимпешта е многу позната по своите неверојатни улици полни со глетки и скриени скапоцени камења што може да се откријат околу секој агол..

Понатаму, Будимпешта е идеална за оние кои првпат патуваат во Европа, особено источна Европа. Разновидната архитектура на градот, кафулиња, и баровите на реката Дунав привлекуваат млади луѓе од сите страни. Значи, бидете подготвени за забава и вечера со традиционалниот гулаш со поглед на прекрасната река.

Возови од Виена до Будимпешта

Возови од Прага до Будимпешта

Возови од Минхен до Будимпешта

Возови од Грац до Будимпешта

 

Budapest Millennial Travel Destinations

 

5. Париз

Суштинската дестинација за одмор во Европа, Париз е високо рангиран на сите листа на патници. Додека Париз е еден од најскапите градови во Европа, Шармот на градот не се губи во очите на туристите кои првпат во францускиот главен град. Старите улици и барокната архитектура, екстравагантни Елисејски полиња, слатки колачи, а висококвалитетните бутици се на секој агол во Париз.

После тоа, Париз е одлично место за истражување на Монмартр, Мулен Руж, центарот Помпиду, и Лувр, возење велосипед низ многуте иконски знаменитости на патот. Љубопитниот патник треба да размисли да земе воз до Версај за да го започне своето патување длабоко во француската култура.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Louvre At Night

 

6. Берлин – Милениумски дестинации за патување

Неверојатната сцена за забави во Берлин привлекува многу млади патници во текот на целата година. Подземни клубови, најдоброто пиво во Европа, фасцинантна историја, и енергичната култура ги натера милениумците да го изберат Берлин за соло патување, викенд на пријатели, па дури и ерген и ергенски викенд одмор.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Berlin Millennial Travel Destination

 

7. Ливерпул, Англија

Милениумците сакаат да истражуваат нови места и култури, а Ливерпул е еден од најзабавните градови во Англија. Тој е дом на иконите Битлси и има возбудлива историја, гроздобер пазари, и една од најдобрите јадења во Европа. јасНе е изненадување што Ливерпул е еден од најдобрите 12 милениумски дестинации за патување низ целиот свет.

Ливерпул е исто така одлична алтернатива на скапиот Лондон. Тој нуди одлично сместување, ресторани и улична храна, културни активности, и како врв на се – морскиот брег за прошетка по долга дневна или луда ноќна забава. Како резултат, ги советуваме младите да патуваат лесно до Ливерпул за да остават простор за одлична храна и искуства.

 

 

8. Калабрија, Италија

Калабрија е надвор од поразениот пат на класичната Италија. Прво, има автентична италијанска храна, карпести планини, и карпи. Ова е причината зошто Millennials го обожаваат ова место и им препорачуваат на другите да патуваат во Калабрија преку нивните социјални медиуми. Второ, Калабрија е една од Најдобро чуваните тајни на Европа. Нуди совршени погледи на Инстаграм и обезбедува дел од прекрасни села, приморски градови, пријателски локалното население, и италијанската култура.

Додека старите генерации претпочитаат опуштање во Капри, младите бараат уникатни места. Тие уживаат во патувањето, и колку повеќе има да се открие, подобро. Затоа младите ќе ја сакаат Тропеа. Истражување на градската црква на врвот на карпата, 12катедралата-ти век, а византиските гробишта се далеку поинтересни од поминување на еден ден на плажа.

 

Сastle On The Edge Of A Cliff

 

9. Луберон, Франција

Импресивниот масив Луберон е прекрасен регион во Прованса. Луберон ги освои срцата на милениумските патници низ живописните погледи на три планински венци: Мал Луберон, Голем Луберон, и Источен Луберон. Откако ќе завршите со искачувањето на врвот, околните погледи ќе ве остават без здив. Истовремено, вашиот Инстаграм ќе бум со прашања за оваа фантастична дестинација.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

French Castle In Provence

 

10. Пуља, Италија

Со извонредни пештери и шармантни приморски градови, Пуља е полна со места за посета и откривање. Трули е прекрасно село кое младите луѓе би го рангирале како фантастична дестинација што треба да ја посетат нивните пријатели. Покрај уникатните села, Пуља има карпести планини, пештери, и необични пејзажи. Одличен пример е Кастелана Грот.

Пуља е прекрасна дестинација за одмор за одмор и како дестинација за активен одмор. Овде можете да возите велосипед од едно до друго село, слезете во пештерите или пешачете во Националниот парк Алта Мургија по стапките на диносаурусите. Затоа, Пуља е забавна дестинација за одмор каде што можете лесно да поминете викенд или уште повеќе.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

Sea Cliffs In Italy

 

11. Лондон – Милениумски дестинации за патување

Низ шарените населби, улични пазари, меѓународна храна, и античка култура, Лондон им се допаѓа на сите возрасти. Англиската престолнина е популарна дестинација за милениумците, особено оние што доаѓаат овде за прв пат. Лондон е познат и по својата култура и различност, прифаќајќи ги сите етникуми и националности. Во Лондон секогаш се случува нешто забавно.

Плус, Airbnb е најдобриот начин да останете во срцето на големиот Лондон. Младите возрасни би сакале овој тип на домување бидејќи ги нуди најдобрите локации. Така, Милениумците им се придружуваат на туристите од целиот свет во уметничките галерии, лондонските пазари, и знаменитости. Згора на тоа, можеби ќе ги сретнете дури и во локалниот паб, разговарајќи за фантастичниот ден што го имаа на карневалот во Нотинг Хил.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

London Ferris Wheel

 

12. Лувен, Белгија

Левен е млад и жив скриен скапоцен камен на Белгија. Одличен студентски живот, жив дух, и високото ниво на толеранција го прават Лувен нова омилена дестинација меѓу младите патници. Освен што се восхитува на готската архитектура, Левен е одличен спој на историја и млад амбиент.

Многу студенти на најстариот универзитет го додаваат шармот на оваа класична европска дестинација. во прилог, овој студентски град е познат по познатото пиво Stella Artois. Во заклучок, овој факт го прави градот уште попривлечен за милениумската генерација.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Millennial Travel Destinations Worldwide Leuven

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување со воз до нив 12 одлични дестинации ширум светот за млади патници.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „12 милениумски туристички дестинации ширум светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmillennial-travel-destinations%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.