Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Кога би можеле да зборуваат древните храмови камења, тие би зборувале за античките цивилизации, инвазии, култури, и љубов. На 12 Повеќето антички храмови ширум светот се добро сочувани и импресивни по убавина и статуа. Од фараоните храмови во Египет до будистички и хинду храмови во Југоисточна Азија, овие стари храмови се историски скапоцени камења.

 

1. Најстарите храмови ширум светот: Палатата на Кносос

Местото на богослужба и центар на политичкиот живот во бронзеното време, Палатата на Кносос е еден од најстарите храмови во светот. Храмот Кносос бил центар на минојската цивилизација на Крит. Згора на тоа, античкиот храм е еден од најзачуваните храмови во светот.

Во него бил изграден првиот храм во Кносос 1900 п.н.е. на еден рид, но еден од многуте земјотреси на Крит го уништи. Сепак, веднаш потоа друг храм бил изграден и уништен во вулканска ерупција. Така, храмот Кносос што стои денес е 3то храм од 1375 п.н.е.. Храмот Кносос е еден од врвни дестинации за гиковите од историјата со своите легенди во мошти.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

The Oldest Temples In Greece: Palace of Knossos

2. Гобекли Тепе

Пред Стоунхенџ од 6,000 години, Се верува дека камењата Гобекли во југоисточна Турција се мошти на првиот храм во светот. На 11,000 Годинешните камења од Гобекли Тепе биле место за богослужба на еден рид.

Сепак, нема наоди за човечка населба во регионот, но местото беше точка на патувањето на многу номадски ловци и собирачи. Значи, храмот Гобекли Тепе служел како светилиште, со религиозно значење.

Римини на Верона возови

Рим во Верона возови

Фиренца во Верона возови

Венеција во Верона возови

 

3. Најстарите храмови ширум светот: Агар Ким

Направено со а 20 тонови мегалит камен во центарот, храмот Агар Ким е еден од најимпресивните храмови во светот. Така, Агар Ким е исто така типичен храм од малтешкиот праисториски период.

Една од најнеобичните карактеристики во храмот Агар Ким е елипсовидна дупка во една од двете комори. На првиот ден од летото, сончевите зраци минуваат низ оваа дупка и осветлуваат камен блок. Можете да ја посетите Хагар Ким на вашето патување во Малта, и му се восхитуваат на еден од 12 најстарите храмови во светот.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

4. Антички храмови ширум светот: Храмот на Сети

Исклучително добро сочуван, Храмот на Сети е од деветнаесеттата династија. Храмот Сети е создавање на Сети и неговиот син Рамзес II. Таткото го започнал создавањето, додека синот ги доврши украсите и дворовите околу неа.

Денеска, можете да го посетите храмот на Сети, на ден патување од Каиро. Кога таму треба да обрнете внимание на графитите од Абидос на ѕидовите на храмот.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

 

5. Најстарите храмови ширум светот: Храмот Хипогеум

Најстариот подземен храм во светот е најзачуваниот храм Хипогеум на Малта. Извонредниот храм е 6,000 години стар, 3 нивоа антички храм на меѓусебно поврзани комори.

Храмот Хипогеум најпрвин бил место за богослужба и молитва, но подоцна античкиот храм се трансформирал во гробно место. Посетителите можат да се восхитуваат на црвените слики на ѕидовите, единствените праисториски слики на малтешките острови. во прилог, можете да ги видите специјалните артефакти пронајдени во храмот во музејот Валета.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

6. Храмот Луксор

Додека шетате низ одаите на храмот Луксор, одиш наназад стотици години историја. Секој чекор ве враќа во ерата на Рамзес II, и религиозниот живот на древниот Египет.

Храмот Луксор има огромно значење во древната египетска религија. дополнително, токму во храмот Луксор, Бог Амон доживеал повторно раѓање за време на годишното крунисување на фараонот.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Luxor Temple

 

7. Најстарите храмови ширум светот: Стоунхенџ

Масивниот камен круг е една од најголемите мистерии во историјата. Стоунхенџ стои гордо во Вилтшир, Англија. Привлекува стотици посетители да му се восхитуваат. Експертите од историјата и археолошкиот свет веруваат дека друидите го изградиле Стоунхенџ.

Стоунхенџ можел да има религиозни цели во праисторијата. Еден од знаците е распоредот на камењата и фактот дека споменикот е свртен кон изгрејсонцето. Сè уште не е јасно како овие џиновски камења биле донесени на ова специфично место во Англија, Стоунхенџ е еден од најпопуларните храмови за посета ширум светот.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Stonehenge

 

8. Храмовите Ггантија

Меѓу нив се издвојува античката Ггантија на Малта 12 најстарите храмови ширум светот. Ова е благодарение на фактот што се работи за комплекс со два храма. Згора на тоа, Ггантија Храмовите го добиле своето име благодарение на масивните камења што ги граделе.

Згора на тоа, покрај посетата на еден од најголемите храмови во светот, може да се шетате низ најстариот камен споменик во светот.

Милан во Торино возови

Езерото Комо во Торино возови

Џенова во Торино возови

Парма во Торино возови

 

9. Антички храмови ширум светот: Храмот на Амада

Египетските храмови се познати ширум светот по своите извонредни големини, и дизајн. Храмовите во Египет се познати по тоа што се најубавите храмови во светот. Благодарение на хиероглифите и резбите на ѕидовите, Храмот на Амада не е исклучок во убавината.

Малите, но сепак импресивниот храм Амада има извонредни резби на ѕидовите. Натписите споделуваат значајни настани во египетската историја како либиската инвазија на Египет. Значи, ако сакате да ги посетите најстарите храмови на езерото Насер, спакувајте ги куферите и упатете се кон Нубија.

Базел во Интерлакен Возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

Ancient Temples Worldwide: Temple of Amada

 

10. Храмот Мундешвари Деви, Бихар

Најстариот функционален хинду храм во светот, храмот Мундешвари е во Каимур. Мали, но импресивен во камени резби, храмот е симбол на Господ Шива и Шакти. Посетителите на храмот Мундешвари можат да се восхитуваат на фасцинантните резби од периодот Гупта и животот назад во 625 п.н.е..

Прекрасниот храм е на ридот Мундешвари, каде се пронајдени и многу други значајни реликвии. Ако сте фасцинирани со историјата на хиндуизмот, треба да го посетите храмот Мундешвари. Ќе откриете повеќе за симболиката на Лорд Шива и Шакти кои живеат заедно на едно посебно место.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

11. Најстарите храмови ширум светот: Боробудур Индонезија

Храмот Боробудур во Индонезија е познат по тоа што е најголемиот будистички храм во светот. Денес многу будисти го посетуваат храмот Боробудур на аџилак на островот Јава.

Кога ќе го посетите храмот Боробудур, ќе бидете изненадени кога ќе го видите 56,000 кубни метри сив вулкански камен што го формираат овој будистички храм.

Офенбург Фрајбург возови

Штутгарт со Фрајбург возови

Лајпциг до Фрајбург возови

Нирнберг во Фрајбург возови

 

Borobudur Indonesia

12. Храмот на Хатшепсут

Светиот над светињите, храмот на Хатшепсут е од 18 век. Фараонот Хатшепсут го изградил храмот во карпите на Деир Ел-Бахри, така што фасадата на храмот наспроти карпите’ пејзажот е еден од најимпресивните во светот.

Античкиот храм е од периодот на Новото Кралство, но со текот на годините храмот ја сменил својата намена од храм во манастир. Деир Ел-Бахри значи “Северен манастир”, и има дури и капела во рамките на храмот Хатшепсут.

Минхен во Hallstatt возови

Инсбрук до Hallstatt возови

Пасау да Hallstatt возови

Rosenheim да Hallstatt возови

 

Temple of Hatshepsut

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие 12 Најстарите храмови ширум светот.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „12 најстари храмови ширум светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-ancient-temples-worldwide%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /fr во /pl или /de и повеќе јазици.