Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/09/2021)

Европа е најубава на пролет. Ридовите и улиците цветаат во зачудувачки бои, трансформирање на секој агол во прекрасни слики во живо. Од француски градини до диви англиски градини и градини во италијански вили, има повеќе градини во Европа отколку во кој било друг дел од светот. Ако планирате пролет или летен одмор во Европа, тогаш едноставно мора да посетите една од овие 10 најубавите градини во Европа.

 

1. Версај, Франција

Фонтани за вода, зелени раскошни земјишта, направете ги градините во Версај врвни наши 10 најубавите градини во Европа.

800 хектари земја ја сочинуваат градината на Версај. Намотните патеки, 35 км водни канали и статуи, импресионираат патници од целиот свет. Несомнено, Версај е одличен еднодневно патување од Париз, и откако ќе пристигнете, ќе ве разнесе убавината.

Како да стигнете до градините во Версај?

Градините се наоѓаат во градот Версај, околу еден час со воз од Париз.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

Versailles, France Most Old and Beautiful Gardens in Europe

 

2. Кеукенхоф, Холандија

Повеќе од 7 милиони холандски лалиња ги пречекуваат посетителите секоја пролет во прекрасните градини Кеукенхоф. Најголемата цветна градина во светот ги отвора своите порти во април и мај. Лалињата’ цутот е еден од најголемите настани во Холандија.

Каде се градините Кеукенхоф?

Градините се во Лисе, во срцето на Боленстрик. Само половина час со воз од Амстердам.

Цени на возот од Брисел до Амстердам

Цени на возот од Лондон до Амстердам

Цени на возот од Берлин до Амстердам

Цени на возот од Париз до Амстердам

 

Keukenhof Gardens, The Netherlands

 

3. Градини Вила Д’сте, Рим Италија

Зачудувачки пример за ренесанса во Италија, Градините Вил д’Есте во Тиволи пленат. Оваа прекрасна градина е една од најблиските Светско наследство на УНЕСКО во Европа.

Отворено преку целата година, градината на 1000 фонтани е само 30 км од Рим. Една од впечатливите карактеристики што ќе забележите за тоа е дизајнот на терасирана градина, и фонтани за вода заедно со хидраулична музика.

Како да стигнете до градината Вила Д’сте во Тиволи?

Тиволи е лесно достапно со воз од Рим, а потоа со автобус од железничката станица.

Цени на возот од Милано до Рим

Фиренца до Рим Цените на возот

Цени за воз од Пиза до Рим

Цените на возот од Неапол до Рим

 

Villa D’este, Rome Italy Most Beautiful Gardens in Europe

 

4. Градина Изола Бела, Италија

Градините на Изола Бела се наоѓаат во средината на езерото Маџоре. Боромејските острови во Северна Италија, се прекрасни примери на палата во барок и италијански градини.

Благодарение на благата клима во Боромејскиот Залив, ќе најдете многу ретки и егзотични цвеќиња во градините Исола Бела. во прилог, езерца, фонтани, па дури и белите пауни ќе ја завршат зачудувачката поставка за вашите фотографии од патувањето.

Како да стигнете до градините Изола Бела од Милано?

Градините на Изола Бела се прекрасно дневно патување од Милано. Можете да патувате од центарот на Милано во рок од еден час со воз и а возење на брод од Стреза.

Цените на возот од Фиренца до Милано

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цени на возот од Милано до Фиренца

Цените на возот од Венеција до Милано

 

Isola Bella, Italy

 

5. Ридот Петрин, Прага

Петринскиот рид е прекрасно повлекување од толпата туристи. Раскошна зелена боја, дрвја, и кривулестите патеки ве водат кон прекрасниот поглед на мостовите и замокот во Прага. За незаборавни глетки на градот, треба да се упатите кон кулата Петрин Хил, сместена по патеките во градините.

Градините Петрин Хил се едни од најубавите градини во Европа. Можете лесно да поминете опуштено попладне или мрзливо утро уживајќи во погледите.

Како да стигнете до градините Петрин Хил?

Се наоѓа во центарот на Прага, можете да пешачите или да одите со метро до градините од кој било агол на градот.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

Petrin Hill, Prague

 

6. Градини Маркисак, Франција

Најмногу уникатни градини во Европа се дефинитивно суспендираните градини на Маркисак во Франција. Суспендирањето над долината Дордоња не е ремек-дело на никој друг, освен на Андре ле Нотр, планер на градините во Версај.

Единственоста на градините лежи во врвната уметност на 150,000 рачно исечени шимшири сместени во мрежа од патеки како лавиринт. Градините го опкружуваат замокот од 17 век и ја превидуваат долината Дордоња. За вистинска волшебна посета, планирајте го вашето патување во четврток навечер, кога градината е осветлена со светлина на свеќа.

Како да стигнете до градините Маркисак?

Градините се наоѓаат помеѓу вински региони во Франција. Градините Маркисак се 2 часови возење со воз од Бордо.

Цените на возот од Ла Рошел до Нант

Цените на возот од Тулуз до Ла Рошел

Цени на возот од Бордо до Ла Рошел

Цените на возот од Париз до Ла Рошел

 

Marqueyssac Gardens, France a Unique Beautiful Gardens in Europe

 

7. Палата Лудвигсбург, Германија

Познат како Блухенден Барок на германски јазик, што значи барок во цвет, Градината на палатата Лудвигсбург е прекрасна. Слично на градините во Версај кои ги красат палатата, оваа германска градина цвета секоја пролет во рози, зелени растенија, па дури и јапонска инспирирана градина со дрвја Бонсаи.

Симетричната барокна градина е дизајнирана во француски стил за да ја надополни палатата.

Како да стигнете до градината во палатата Лудвигсбург?

Градината се наоѓа надвор од Штутгарт, и тоа е 30 неколку минути возење од јавен превоз.

Цени на возот од Офенбург до Фрајбург

Цени на возот од Штутгарт до Фрајбург

Цените на возот од Лајпциг до Фрајбург

Цените на возот од Нирнберг до Фрајбург

 

Ludwigsburg Palace, Germany Most Fruitful and Beautiful Gardens In Europe

 

8. Градини на островот Маинау, Германија

Убавината на островот цвеќиња во Мајано е дека секогаш има нешто што цвета. Оваа неверојатна градина се наоѓа во езерото Констанца. Полу-тропската клима е идеална и за тропски цвеќиња и за англиска градина со рози.

Градината е создадена во 19ти век од принцот Николаус фон Естерхази. Денес ова 45 градината на хектари пречекува милиони посетители во текот на целата година за шоуто со орхидеи што ја отвора пролетната сезона.

Како да стигнете до градината Мајано?

Можете да патувате со автобус од железничката станица Констанц, фериботи од околните села, или со автомобил.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

Mainau Island Gardens, Germany

 

9. Градина Сигурта Верона, Италија

Паркирај Градина Сигурта е италијански рај. Оваа спектакуларна градина најпрво беше создадена како мала градина околу вилата на земјоделците. Со текот на времето се прошири во огромната градина што е денес. Градината iardардино Сигурта е светилиште за 1,500 дрвја, и милион цвеќиња од 300 различни видови кои цветаат секоја пролет. Во лето 18 езерата и езерцата во градината стануваат светилиште за локалното население и патниците од целиот свет.

Како да стигнете до Парко iardардино Сигурта?

Градината Gардино Сигурта е 8 км јужно од езерото Гарда и 25 км од Мантова. Можете да патувате со воз од Верона, а потоа со автобус за Валеџо Сул Минчио.

Цени за возот од Римини до Верона

Цени од Рим до Верона

Фиренца до Верона Цени

Цените на возот од Венеција до Верона

 

 

10. Градини Халербос Брисел, Белгија

Еднаш годишно, Шума Халербос во Хале, цвета во градина слична на бајки. Благодарение на прекрасните blueвончиња, од крајот на април до средината на мај зелените земји се трансформираат во сино кралство.

Згора на тоа, Градината Халербос е дом на елени и зајаци. На само еден час возење со воз од главниот град, би можеле да стапнете во прекрасните ликвидирани патеки на сината шума. Значи, ако планирате да ја посетите Белгија на пролет, не заборавајте да застанете покрај една од убавите шуми во Европа и одете по кружно патување по жолтата патека.

Цени на возот од Луксембург до Брисел

Цени на возот од Антверпен до Брисел

Цени на возот од Амстердам до Брисел

Цените на возот од Париз до Брисел

 

Hallerbos Gardens Brussels, Belgium

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор на 10 најубавите градини во Европа со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најубави градини во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-beautiful-gardens-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / tr / или тоа и на повеќе јазици.