Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 25/10/2022)

Европа е полна со некои од најубавите улици. Од најелегантните и шарени до необично. Некои од најубавите улици во Европа веќе се откриени и добро воспоставена на туристичката вистинскиот пат, но другите се реални скриени скапоцени камења дека само оние кои знаат ќе бидат во можност да се разузнавач надвор. Ние да се стави заедно нашите топ-листата!

 

1. Најубавата улица во Европа: Cremieux улица, Париз, Франција

Постои нешто во врска со разнобојни куќи и необичниот, калдрма улиците на Cremieux улица што го вметнувате вашето камера надолу невозможно! Оваа прекрасна париска улица се наредени со розеви, зеленчук, жолти, и блуз, било која боја да одговара на било облека за кои задолжително фотосесија. Направете го тоа за грам, момчиња!

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Rue Cremieux, Paris, France on Most Beautiful Streets In Europe

 

2. Виа Толедо, Неапол, Италија

Виа Толедо е древна улица и една од основните трговска сообраќајница во градот Неапол, Италија. Ова 1.2 километри на улица е една од најубавите улици во Европа. Таа започнува на плоштадот Данте и завршува на плоштадот Трст е Тренто, во близина на Пјаца дел Plebiscito.

Изградба на улица беше купена од страна на вицекрал на Неапол, Педро Алварез де Толедо, во 1536. Виа Толедо стана познат како последица на Гранд Тур патувања во 18 и 19 век и благодарение на неаполски песни, во која што беше споменато често.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

Via Toledo, Naples, Italy

 

3. Најубавата улица во Европа: Кинанс Мивс, Лондон, Англија

Бршлен покриени куќи и една тајна скалила. Kynance Mews во Кенсингтон е далеку од најубавите улици во Европа. Во есен, улица свети со зелени лисја и темноцрвена, и кога пролетта пристигнува, куќи се претвори во пурпурна шума. Оваа област на Лондон е идеја на секој блогер е на небото!

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

Kynance Mews, London, England on Most Beautiful Streets In Europe

 

4. Calleja де Лас Флорес, Кордоба, Шпанија

На Calleja де лас Флорес е една од најпопуларните туристички улиците на градот Кордоба во Андалузија, Шпанија. It is also why it is on our list of the Most Beautiful Streets In Europe. Позициониран како пресек на улицата Веласкез Боско, е тесна улица, која завршува во плоштад.

Белите ѕидови се обложени со безброј, рустикален саксии полни со здравец и каранфили, давање славна колорит на ова навистина посебен дел од градот. Заедно со своите тесни, калдрма кат, камени сводови, и секако прекрасниот wallиден декор, Катедрала Mezquita е во погледот од меѓу ѕидовите на одлуки за совршен прилог на веќе совршена фотографија.

Calleja de Las Flores, Cordoba, Spain

 

5. Најубавата улица во Европа: плоштад Chalcot, Лондон, Англија

Заглавен во а мал квадрат во близина на Примроуз Хил, ќе најдете една од најубавите улици во Европа, како и повеќето Instagrammable! Слика ред на прилично пастелни townhouses, кои стојат високо, кривули низ мал, зелен парк, кој е плоштад Chalcot. Тоа е камен фрлаат од Regents Park и познатиот Камден пазар.

 

 

6. Розенхоедкаи, Искористени, Белгија

Ако сте го гледале филмот, Во Бриж со Колин Фарел. Тогаш ќе се знае точно она што се зборува за. Ова е веројатно една од најпознатите идилична места за кои разгледница момент! Rozenhoedkaai може да биде улица како помалку од другите места на оваа листа, сепак, мислевме дека се уште заслужува посебно се споменуваат. Без оглед на време од годината, Rozenhoedkaai свети за своите посетители. Има нешто толку волшебно за бајка архитектура и billowing дрво, што речиси се спушта во канал со вода.

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Хали два воза Бриж

Гент во Бриж возови

Rozenhoedkaai, Bruges, Belgium

 

7. Најубавата улица во Европа: Викторија Стрит, Единбург, Шкотска

Уживаат во прошетка по Единбург калдрма Викторија Стрит исполнети со забава, уникатен продавници, и ресторани. Викторија Стрит е солидна парче од историјата на градот со своите камени ѕидови и возраст-стариот шарм привлекува посетители од целиот. Бидете сигурни дека ќе одам во Grassmarket кој потекнува од 14 век и ги продава сите видови на локални производи и делови да ги собереш.

Victoria Street, Edinburgh, Scotland

 

8. Ново пристаниште, Копенхаген, Данска

Нихавн ја штиклира кутијата затоа што е совршена слика за пристаништата, која пука од боја, со идилична јарболи брод, слатки кафулиња, и елегантни ресторани кои се наредени од двете страни. Овој град може да се пофали чудат атмосфера и битник атмосфера во Копенхаген, како и најживописните улица во градот. Не патување во Копенхаген е комплетен без прошетка и слика тука, секако.

Nyhavn, Copenhagen, Denmark

 

9. Најубавата улица во Европа: Бурано, Венеција, Италија

Прошетка (или брод возење) одредување на оваа прекрасна улица во Венеција е како земање на турнеја на виножитото. Burano е остров во услови на Венецијанската лагуна, но ако сте некогаш доволно среќни да го посетите ќе ви бидат грабање вашиот фото апарат (мобилен телефон) веднаш. Куќи со убава канал работи директно преку неа да ја направат така волшебно. Тоа е тип на место што може да го подигне расположението на секого за момент.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

Burano, Venice, Italy

 

10. Ист Сајд галерија, Берлин, Германија

Се прошета одредување на светски познати Ист Сајд галерија. А улица со вистински отворен галерија малтерисани сите заедно со остатоците од Берлинскиот ѕид. Постојат можности Insta galore одредување на оваа улица како уметнички дела е неверојатно, but it is also a chilling reminder of Berlin’s history and the Cold War.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

East Side Gallery, Berlin, Germany

 

подготвени да одат и да ја посетите најубавите улици Во Европа Дали сте? Бидете сигурни дека ќе книга со Зачувај воз Без дополнителни трошоци, без гужва, само забава!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Најубавите улици во Европа да се истражуваат” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-beautiful-streets-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.