Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 11/06/2021)

Ако долго да видите некои од Европа мора да ја посетите дестинации, неколку од најпознатите велосипед пријателски градови сигурно ќе го направат вашиот список. Овие градови се големи за да се истражуваат со велосипед, што ги прави идеални за патуваат на буџетот. И може да се дојде со воз. Еве десет повеќето велосипед пријателски градови во Европа:

 

1. Велосипеди Пријателски Амстердам, Холандија

Амстердам постојано е меѓу повеќето велосипед пријателски градови во Европа. Таа има одвоени циклус песни, наместо на ленти, овозможувајќи ви да оди секаде без автомобили. Можете лесно може да се постигне од страна на воз од Париз, Брисел, Копенхаген и другите големи европски дестинации.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

2. Велосипеди Пријателски Копенхаген, Данска

Копенхаген инвестирано над 134 милиони € во развојот на своите возење велосипед мрежа преку годините. Тоа придонесе за правење на нивниот пат велосипедска мрежа импресивен и започна во Копенхаген да биде меѓу најзелените европски дестинации.

Хамбург во Копенхаген возови

Хановер во Копенхаген возови

Берлин во Копенхаген возови

 

3. Велосипеди Пријателски Берлин, Германија

Take a bike in Berlin in the summer

Берлин се труди да стане една од најпознатите велосипед пријателски градови во Европа за некое време. Тие конечно го направи, благодарение на елаборат кампања на велосипедизмот заедница. Како еден од европските центри на железничкиот сообраќај, Берлин е сосема лесно да се дојде до.

Бремен во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

4. Утрехт, Холандија

Градови во Холандија сакаат своите велосипеди. Утрехт вложува многу во својот велосипед инфраструктура. Долго улиците велосипед и огромен паркинг прават да биде лесно да се користи велосипеди таму.

Брисел во Утрехт возови

Антверпен во Утрехт возови

Берлин во Утрехт возови

Париз во Утрехт возови

 

5. Антверпен, Белгија

Антверпен е најстариот велосипед-пријателски град на Белгија, со развиена мрежа на велосипедски патеки. Со големи проекти во насока на подобрување на него понатаму, Антверпен сигурно ќе остане меѓу првите дестинации велосипедизам во Европа.

Брисел во Антверпен возови

Амстердам во Антверпен возови

Лил во Антверпен возови

Париз во Антверпен возови

 

 

6. Виена, Австрија

Виена може да се пофали спроведувањето на Европа прв карго велосипед системот за изнајмување. Меѓу другите иницијативи кои градот великодушно спонзориран да се направи повеќе Виена велосипед-пријателски е изградба на 1300-км на велосипедски патеки мрежа.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

7. Базел, Швајцарија

Basel is scenic and among the Most Bike Friendly Cities

Базел е познат по неколку работи, и да бидат велосипед-пријателски е еден од нив. Во било кој временски или сезона, можете да видите на жителите на Базел со користење на нивните велосипеди за да се движите низ лесно. Можете да стигнете до Базел од Амстердам со воз директно.

Минхен Базел возови

Цирих до Базел возови

Берн во Базел возови

Женева Базел возови

 

8. Манстер, Германија

Меѓу германија повеќето велосипед пријателски градови, Munster држи постојано добар пласман. Градот се работи напорно за да се обезбеди велосипедисти се задоволни со својот велосипед инфраструктура и безбедност.

Есен на Манстер возови

Bielefeld да Munster возови

Келн на Манстер возови

Хановер на Манстер возови

 

9. Верона, Италија

Италијански градови обично не се меѓу повеќето велосипед пријателски градови во Европа, но Верона стои доста добро. Тоа е одличен град за Истражува од страна на велосипед, и возот вози од Рим Верона само додава на убавината на вашата патување.

Римини на Верона возови

Рим во Верона возови

Фиренца во Верона возови

Венеција во Верона возови

 

10. Минхен, Германија

Минхен има јасен план да се изгради огромна мрежа велосипед зона и подобрување на велосипедската инфраструктура. Крајната цел е да се постигне а 30% модално учество за велосипеди. Ако сакате да пробате добивање околу Минхен на велосипед, можете да патуваат таму со воз од Берлин, Виена, и Цирих, меѓу другите градови.

Берлин во Минхен возови

Франкфурт Минхен возови

Виена во Минхен возови

Штутгарт во Минхен возови

 

Дали сте подготвени да посетите некои од најдобрите дестинации во Европа користејќи го само вашиот велосипед и воз? Подгответе се за авантура на својот живот, и книга вашиот билети за воз почетокот!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-bike-friendly-cities%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml и можете да го промените / pl да / де / или тоа и на повеќе јазици.