Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 29/10/2021)

Скриен далеку од толпата туристи, овие 10 најшарените места во светот, се навистина инспиративни. Уметниците и писателите најдоа инспирација во овие шарени дестинации. Значи, бајките се остваруваат, а посетата на некое од овие места сигурно ќе биде искуство што ќе го промени животот и за вас.

 

1. Најшарените места во светот: Пет земји, Италија

Сив зимски ден или сино-скијачки летен ден, Cinque Terre е шарен во секое време. Прекрасните куќи имаат поглед на синото море и создаваат најживописна слика. Згора на тоа, секое село што го посетувате во Чинкве Тере е пошарено од другото, со куќи обоени во жолта боја, розова, црвено, и портокалови тонови.

Значи, заедно со синото море и зелените ридови, регионот Cinque Terre во Италија е едно од најшарените места во светот. Ова колоритно патување всушност започнува во градот Ла Специја, одличен пристанишен град и појдовна точка на возот Cinque Terre. Патување низ Цинк Тере со воз е најдобро бидејќи возот поминува низ секое село, за да можете да одите и да се вратите на кое било место кога сакате во текот на денот.

Ла Специја до Риомаџоре со воз

Фиренца до Риомаџоре со воз

Модена до Риомаџоре со воз

Ливорно до Риомаџоре со воз

 

1 of the Most Colorful Places In The World is Cinque Terre Italy

 

2. Полиња со лалиња, Холандија

Пинк, бела, портокал, виолетова, Холандските полиња со лалиња се магични во сите бои на виножитото. Најдоброто место за да ги видите неверојатните полиња со лалиња е во Кеукенхоф и можете бесплатно да се восхитувате на убавината. Чудесните полиња се петнаесет минути пешачење од Кеукенхоф. Сепак, навистина ретка убавина продолжува уште петнаесет минути до уште поубави лалиња.

Можете да уживате во овој шарен поглед помеѓу април и средината на мај, за време на лалињата’ цвет. Големите полиња со лалиња се кратко патување од Амстердам, така што ќе биде прекрасно ден патување до Холандија’ село. во прилог, можете да изнајмите велосипед како локалното население за да им се восхитувате на цвеќињата што го одземаат здивот.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Colorful Red Tulip Fields, The Netherlands

 

3. Најшарените места во светот: Ментон Азурниот брег, Франција

На прекрасните брегови на француската ривиера, но далеку од папараците во Монте Карло, Ментон е прекрасен живописен крајбрежен град. Пастелните куќи во Бел Епок, додадете ја убавината на ова сонливо село и хипнотизирајте го секој посетител што првпат доаѓа.

Можете да стигнете до Ментон од која било точка во Франција или Италија, бидејќи е многу блиску до границата со Италија. Азурниот брег е прекрасен регион во Франција и претставува одлична дестинација за релаксирачка дестинација. Значи, покрај тоа што прави одлични фотографии во позадина на шарениот град, одењето на крстарење се одлични начини да поминете неверојатен одмор во Ментон.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

The Most Colorful Place In The World is Menton Cote D’Azur, France

 

4. Пелурињо, Салвадор

Наречен градот во град, на стариот центар на градот Пелурињо во Салвадор е едно од најшарените места низ светот. Некогашната локација за аукција на робови е денес најживописното и најживото место во Салвадор. Областа може да се пофали со шарени фасади на колонијални згради и е дом на уметници, музичари, и одличен ноќен живот.

Згора на тоа, шарениот Пелурињо е мултикултурен центар каде што можете да научите за бразилското и африканското наследство. На одлични ресторани во Пело нудат фантастични јадења од двете кујни. Значи, откако ќе завршите со купување сувенири во многуте продавници за рачна изработка наоколу, можете да ги вкусите прекрасна храна од африканските и бразилските кујни.

 

Pelourinho, Salvador

 

5. Најшарените места во светот: Вроцлав, Полска

Најголемиот град во Западна Полска, Вроцлав е еден од скриените скапоцени камења на Полска. Вроцлав е шармантен дестинација надвор од претепаниот пат во Европа, и неговата колоритна архитектура го прави еден од убави градови во Европа. Најживописното место на средновековниот пазар на плоштадот, каде што можете да уживате во живата атмосфера во еден од рестораните наоколу.

Значи, не заборавајте да го земете вашиот фотоапарат и добрите чевли за пешачење за вашата прошетка по шарените патеки и стариот град. Од зима до лето, шарениот Вроцлав ќе ве поздрави со топло добредојде, и полски пиероги полнети со компири, сирење, или овошје.

 

Colorful Wroclaw rooftops In Poland

 

6. Островот Бурано, Италија

Еден од трите познати острови во близина на Венеција, Бурано е шарениот помеѓу трите прекрасни италијански острови. А патување со брод далеку од копното, Светло обоените куќи на Бурано се одлични вонсезонска дестинација за одмор. Додека можете да го опкружите островот во 2 часови, ќе завршите да поминете цел ден, само фотографирање.

Шармантните рибарски куќи покрај мостовите заедно со многуте канали ја додаваат убавината на Бурано. Ова ја додава сликата слична на разгледницата на еден од горните 5 шарени места во Европа. Посетата на Бурано е одлично дневно патување од Венеција, одлично за купување чипка и попладневни пијалоци од Аперол со поглед на венецијанската лагуна.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

 

7. Најшарените места во светот: Ново пристаниште, Копенхаген

Живописното пристаниште некогаш го инспирирало еден од најголемите автори на книги за деца да ги напише Принцезата и грашокот. Да, не. 20 Куќа во град некогаш била дом на Данецот Ханс Кристијан Андерсен. Шарениот Нихавн беше живо централно пристаниште, каде што можеше да се слушнат морнари’ повици на речиси секој јазик.

Денеска, реновираниот Nyhavn е местото каде што локалните жители доаѓаат да се релаксираат на крајот од денот. Вечера со џез музика, гледајќи го зајдисонцето над чамците и шарените градски куќи, е извонредно искуство.

 

Colorful Houses by the canal In Copenhagen

 

8. Гуатапе, Колумбија

Со врати, ѕидови, а покривите се во различни бои, Градот Гуатапе е најживописниот град во Колумбија. Овој шарен град е туристички град во Колумбија, со прекрасен поглед и планини. Затоа, за неверојатен поглед на целиот град и неговите бои, можете да се искачите до La Piedra del Penon, и на врвот на 740 чекори ви се отвора чудесната глетка на најживописното место на светот.

Сепак, најсветлите делови на градот се во Зокалос, долните делови на куќите. Зокалосите се рачно насликани украси, некои слики од животни или цвеќиња, а други се едноставно шарени украси. Да заклучи, планирајте барем неколку дена’ патување во Гуатапе за да можете да ги истражите најсветлите и најшарените улици во светот.

 

Downhill in Guatape, Colombia

 

9. Најшарените места во светот: Колмар, Франција

Шарени полудрвени куќи, канали украсени со цвеќиња, Колмар е прекрасен француски град во кој оживуваат бајките. Прекрасните канали ќе ве водат низ шармантни улички на отворени плоштади. тука, рибарите седеа и зборуваа за дневните авантури и приказни за морето.

Можете да стигнете до Колмар од Базел во Швајцарија или од кој било поголем град во Франција, со воз. Значи, спуштете ја посетата на Колмар во вашата европска маршрута за одмор. Друга одлична опција е да го поминете целиот одмор само во Колмар. Како и да е, има многу работи што треба да се направат во Колмар, освен да се фотографираат најшарените места во Франција. На пример, крстарење по каналот, пазарување во покриениот пазар, и дегустација на вино од Алзас.

Париз до Колмар со воз

Цирих до Колмар со воз

Штутгарт до Колмар со воз

Луксембург до Колмар со воз

Colorful Colmar In France

 

10. Шефшауен, Мароко

Скриен во зелена долина, само 2 часа од Тангер, е најсиниот и најскапоцениот скапоцен камен Шефшауен. Обоена во сина и бела боја, со шарени украси, Шефшауен е најсветлото место во Мароко. Слично на грчкиот остров Санторини, чудните улици и архитектурата го воодушевуваат најсериозниот патник.

Легендите велат дека уникатниот избор на боја датира од 15 век кога еврејскиот народ живеел во овој мал град.. Затоа, сината боја го симболизира небото и врската со богот. Додека Евреите повеќе не се жители на овој мал град, сепак, местото ја зачувало својата убавина низ годините. Денеска, овој мал град привлекува илјадници туристи, затоа подгответе се да се сретнете со возбудени толпи околу секој син агол.

 

Blue & White Houses in Chefchaouen, Morocco

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до 10 најшарените места во светот.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 најшарени места во светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-colorful-places-world%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.