Време на читање: 9 минути
(Последно освежено на: 07/08/2021)

Импресивно во архитектурата, богата со историја, во најубавите градови во светот, на 10 најпознатите знаменитости за посета со железница што треба да бидат на ваша страна кофа листа. Од Европа до Кина, преку најпознатата порта на Берлин, и до Забранетиот град, еве прикриен поглед на обележјата што ќе ве остави воодушевени.

 

1. Ајфеловата кула Париз

Навистина е тешко да се пропушти оваа спектакуларна одредница, 300 метри висока железна кула. Без разлика дали шетате во Ле Мара, Богородица, или латински кварт, оваа масивна икона на Париз ќе биде на повидок во секое време.

така, ако патувате во Париз за прв пат, дефинитивно ќе ја посетите Ајфеловата кула на дневна светлина и навечер за поглед на Ајфел сите осветлени. Затоа, треба да бидете добро подготвени за вашата посета и да знаете дека најдобар начин да патувате до Ајфеловата кула во Париз, или каде било во Европа.

Како да стигнете до Ајфеловата кула со железница?

Најдоброто за патување до Ајфеловата кула е со воз. на јавен превоз системот во Париз е многу ефикасен и удобен. Патувањето низ арондисмани и знаменитости е супер лесно, и централната локација на Ајфеловата кула во градот значи дека е добро поврзана со француската шина.

Шампион Марс / Турнејата Ајфел е најблиската железничка станица, и Ајфеловата кула е само 2 минути пешачење од станицата. Сепак, излегувањето на станицата Трокадеро ќе понуди повеќе магичен поглед на кулата и Сена. Можете да ја однесете RER линијата Ц до Ајфеловата кула на секои неколку минути, а билетот за метро за едно патување е € 1.9.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Ајфеловата кула во Париз ноќе

 

2. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: Кинескиот Wallид

Најголемата светска обележје вештачки, го презеде Кинескиот Wallид 2000 години да се изградат. Првата constructionидна конструкција започнала на почетокот на VII век, а подоцна беа додадени и дополнителни wallsидови за зајакнување и претворање на Кинескиот Wallид во една од огромните и обесхрабрувачки знаменитости во светот.

Бидејќи Кинескиот Wallид е толку огромен, можете да му се восхитувате на многумина места низ Кина, и може да потрае до 175 денови за да го поминеме во целост. Сепак, најдоброто место за восхит на Кинескиот Wallид е Пекинг, предградијата на Пекинг, и градови како Бадалинг. Да заклучи, Големиот Wallид на Кина, историско значење, и дизајнот надвор од овој свет го прави еден од 10 најпознати знаменитости за посета со железница.

Како да стигнете до Кинескиот Wallид од Пекинг?

Треба да патувате до станицата Хујоинг со метро или да ја однесете линијата Аеродром експрес. Потоа, од железничката станица Хуангтудијан, одете со возот С2 до железничката станица Бадалинг. Theе го видите влезот во Големиот Wallид на 20 минути пешачење од железничката станица.

 

Познат обележје за посета со железница: Кинескиот Wallид

 

3. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: Сикстинска капела, град Ватикан

Прекрасните фрески на Микеланџело ги воодушевуваа посетителите со векови. Сикстинската капела во Ватикан најдобро е да се посети во петок навечер и ноќ во лето кога е помалку гужва. Најголемото уметничко дело на светот е достапно преку музеите во Ватикан, и не треба да резервирате време за да го внесете.

Сикстинската капела е именувана по шестиот папа, кој го изградил во 15 век. Така, фреските што го красат таванот во Сикстинската капела ги прикажуваат приказните од книгата Битие. Во извонредни потези со бои и бои, фреските се добро сочувани, и лесно можете да поминете цел ден воодушевувајќи се на сцените.

Како да стигнете до Сикстинската капела од Рим?

Сикстинскиот храм е во градот Ватикан, надвор од Рим. затоа,, ако сте во посета од Милано, Фиренца или друга дестинација во Европа, прво треба да земете А. брз воз во Рим. потоа, земете го возот од Рома Тибуртина до Ром Св. Станица Пјетро, и тоа е 14 минути пешачење до Сикстинската капела.

 

Сикстинската капела, градот Ватикан Топ поглед

 

4. Карловиот мост Прага

Од Будимпешта или Виена, никогаш не било полесно да се патува до мостот Чарлс од која било точка во Европа. Тоа не е изненадувачки, со оглед на фактот дека мостот Чарлс во Прага е едно од најпознатите обележја што може да се посети со воз. Готички камен мост, статуи, централна локација помеѓу Мала Страна и стариот град, се само неколку од причините за нејзината слава.

Исто така, Мостот Чарлс е еден од најубавите и најстарите мостови во Европа. Затоа, ќе наидете на стотици туристи кои го бараат најдоброто Инстаграм слика место на Мостот. Да, во кое било време од денот и годината, ќе им се придружите на многуте посетители во Прага за да му се восхитуваат на едно од најпознатите места во светот.

Како да се стигне до мостот Чарлс со железница?

воз патуваат во Европа е многу удобно и брзо, за да можете да патувате на мостот Чарлс од која било од соседните земји. Од главната железничка станица (На локален јазик: Централна станица), тоа е за 13 неколку минути со метро до мостот Чарлс. Може да стигнете и пеш, тоа е 25 минути пешачење до мостот Чарлс од железничката станица, но помалку препорачливо ако пристигнувате од Дрезден, Будимпешта, или Зермат.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Одбележан мост Чарлс, Прага

 

5. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: St. Василијска катедрала Москва

Еден од повеќето спектакуларни квадрати во светот, Црвениот плоштад во Москва е дом на катедралата што го одзема здивот. St. Катедралата Василиј е прекрасна, со 6 капели, убаво и уметнички насликано во геометриски обрасци. Прекрасната катедрала е прекрасна по фасада и ентериери, со секоја капела украсена со гравури и слики.

St. Василијската катедрала е една од главните икони во Москва и била изградена како симбол на победата за поразот на Страшниот Иван, хан од Казан. Така, од 1561 привлекува милиони туристи секоја година за поглед 1 од најзначајните знаменитости во Русија.

Како да стигнете до Св. Катедрала Василиј?

Катедралата Свети Василиј е на Црвениот плоштад, и можете да тргнете со метро од станицата Ленинградски до Охотни Рјад. Ако сакате да го видите најдоброто од Русија, потоа брз воз од Св. Петербург е идеален начин за патување.

 

Познат обележје за посета со железница: St. Basil's Cathedral Moscow Russia

 

6. Палатата Петерхоф во Св. Петербург

Рускиот Версај бил изграден од Петар Велики како свој имот. На твоето патување до палатата Петерхоф, ќе го посетите долниот парк, Горна градина, Морски канал, и две мали палати – Монплаисир и палатата Марли. Петар Велики во посета на Версај во 1770-тите и го реализира француското ремек-дело во една од најпознатите знаменитости во Русија денес.

Царската палата е најпозната по фонтаните, Големи реки, библиски статуи, и градини. Германците ја уништија оваа прекрасна палата во Втора светска војна, но успешно ја обновија за да стане А. Светското наследство на УНЕСКО сајт.

Како да стигнете до Петерхоф?

Палатата Петерхоф е една од најдобрите обележја за посета на Св. Петербург. Можете да патувате до Петерхоф со воз од станицата Балтиски до станицата Нови Петерхоф.

 

Златна одредница, Палатата Петерхоф во Св. Петербург

 

7. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: Колосеум Рим

Колосеумот е едно од седумте чуда на современиот свет, затоа,, најдобро е да го посетите Колосеум со обиколка. Инаку, на целата богата историја на оваа голема конструкција ќе се изгуби за вас. Флависките императори го изградиле ова ремек-дело како амфитеатар, со идеја за заштита на народот од дожд и ветер, во умот.

Денес можете да ги посетите сите нивоа на Колосеум, или восхитувајте се од многуте ресторани и кафулиња во близина. во прилог, најголемиот колосеум некогаш изграден, денес се користи како музичко одржување во живо. тука, ќе ги видите најголемите имиња во музичкиот свет, како што е Елтон Johnон.

Како да стигнете до Колосеумот?

До Колосеумот можете да стигнете од двата аеродрома во Рим, со воз. Возови заминуваат од секој 15 минути до станицата Тибуртина, а потоа со метро директно до оваа италијанска икона. Очигледно, многу е лесно да се стигне до Колосеум од историскиот центар во Рим.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

 

Познат обележје од горе: Колосеумот во Рома

 

8. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: Палатата Вестминстер во Лондон

Најпознатото обележје во Англија е палатата Вестминстер и кулата Биг Бен. Домовите на парламентот. Кулата Викторија и најпознатата кула на светот, Биг Бен, ја формираат најпознатата знаменитост во Англија.

Со поглед кон реката Темза, со атракција Лондонско око во близина, амбиентот околу палатата Вестминстер е врвен. За неверојатни панорамски погледи, посетете го Лондонското око во текот на целата година, бидејќи влезот во Вестминстер е можен само во сабота, во текот на јули и август.

Како да стигнете до палатата Вестминстер и Биг Бен?

Одете по цевководната линија до станиците Вестминстер или Трафалгар. Ако пристигнувате од предградијата на Лондон, каде било во Велика Британија или Европа, тогаш железницата Југозападна ќе биде најдобриот начин за патување.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Палата Вестминстер, Лондон, Велика Британија

 

9. Забранетиот град Кина

Во срцето на Пекинг, ќе го најдете влезот во најголемата империјална палата во светот. Поголем од Петерхоф, Лувр, Кремlin, и Ватикан, забранетата градска палата има 980 згради на палатата за истражување. За разлика од другите обележја во светот, овој е направен од дрво. со 25 Кинеските императори живееле во палатата во минатото, забранетиот град е најголемиот музеј во светот.

Извонредната обележје со право го заслужи своето име дури и во денешно време. Ова се должи на фактот дека 40% на палатата се уште е забрането за посетителите. Сепак, сè уште можете да го видите целиот комплекс од врвот на ридот во паркот ingsингшан. Забранетиот град можеби не е еден од најшарени и најубави палати во Европа, но е најфасцинантно.

Како да дојдам до забранетиот град?

Шангај до Пекинг е околу 5 часа со воз, но во Пекинг, можете да одите со метро до Забранетиот град.

 

 

10. Најпознати обележја што можат да се посетат со железница: Бранденбуршка порта Берлин

Бранденбуршката порта е најважната знаменитост во Берлин, бидејќи е симбол на Ironелезната завеса и некогаш беше поделен Берлин. Портата првично ја изгради прускиот крал Фредерик Вилијам Втори, во 18 век. Така, најдобар начин да дознаете за историјата што стои зад оваа икона, накратко и додека се среќаваме со други патници, е со тура за водење.

Попладне и за време на викендите, Pariser Platz станува сцена за многу локални уметници и музичари. Можете исто така да бидете сведоци на локалното население како велосипедираат низ портата и само седат, разговор, чекајќи ги сончевите зраци да гледаат низ портата.

Како да стигнам до Бранденбуршката порта?

Најпогоден начин за патување до Бранденбуршката порта е со линиите на S-Bahn, системот на метрото. Појдете од која било линија што оди до станицата Бранденбургер Тор.

Да заклучи, локацијата, историско значење, архитектура, и големината на многу од овие обележја привлекува милиони туристи секоја година. Како што стоите пред секоја обележје, во Европа, Русија, или Кина, едноставно сте изненадени од убавината и создавањето на секоја страница.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Бранденбуршката порта Берлин на облачен ден

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланирате едно од овие 10 најпознати обележја во светот со железница.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најпознати знаменитости што треба да се посетат со железница“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-famous-landmarks-visit-rail%2F - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.