Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 21/04/2023)

Ангели, свежо, обоени со стакло шарени светли прозорци, се неколку од елементите во 12 најфасцинантните катедрали во Европа. Секоја катедрала е повисока, поголем, и повеќе волшебна од другата, секој со елементи на другиот.

 

1. Катедрала Дуомо, Милано

Милано привлекува милиони туристи секоја година. Милановата катедрала, Миланска катедрала е единственото обележје што ќе ве запрепасти на прв поглед. Беше потребно 600 години за изградба на најголемата катедрала во Италија, елегантен, грациозен, и зачудувачки во светло розев мермер.

Витражи, готски елементи, и златната статуа на Мадонина на врвот се само неколку од елементите што ќе ве фасцинираат. Значи, ако навистина сакате да се восхитувате на фасцинантната готска миланска катедрала, тогаш можете да одите по покривот. Значи, Миланската катедрала е единствената катедрала во светот, каде што можете да шетате по покривот.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Duomo Milan Cathedral is a must sightseeing

 

2. Катедралата Саграда Фамилија, Барселона

Единствената катедрала која с still уште е во тек оттогаш 1882, Катедралата Гауди Саграда Фамилија, е уметничко дело. Катедралата Саграда е мешавина од шпанска доцна готика, Арт Нову, и архитектура на каталонскиот модернизам. Дизајнот на Гауди беше од 18 пајаци, да го претставува 12 апостоли, девица Марија, четворицата евангелисти, и највисокиот Исус Христос.

во прилог, секоја од трите фасади има сосема различна надворешност: фасадата на страста, Слава, и фасада на Рождество Христово. Значи, со толку многу да се види и открие, добро испланирајте го патувањето во Барселона, за да не ја пропуштите оваа неверојатна катедрала.

 

Sagrada Familia from above picture

 

3. Најфасцинантните катедрали во Европа: Катедрала Колнер, Келн

Изградена над 7 со векови, катедралата во Келн е неверојатен симбол на готската архитектура. Згора на тоа, Катедралата во Келн е седиште на Архиепископот во Келн и највисоката пролетна црква во цела Европа.

Интересно, ова величествено обележје беше стабилна и сена за време на Француската револуција. Денеска, нема да видите реликвии од оваа фаза во историјата на катедралата. Внатрешноста е исто толку убава како и надворешноста со витражи и богатства. Колнер Дом особено го одзема здивот навечер и зајдисонце.

Берлин до Ахен со воз

Франкфурт до Келн со воз

Дрезден до Келн со воз

Ахен до Келн со воз

 

Kolner Cathedral Cologne at night time

 

4. Базилика Санта Марија Дел Фиоре, Фиренца

Пинк, светло зелено, и бела мермерна фасада, и мозаични подови внатре, Базиликата ди Санта Марија во Фиренца е извонредна ренесансна катедрала. дополнително, Fresубителите на уметноста не треба да ги пропуштат фреските на Giorgорџо Васари од доцниот суд на таванот.

Катедралата во Фиренца е повеќе од обележје. Дури и ако не сте заинтересирани за уметност, оваа катедрала ќе ве фасцинира и ќе ве воодушевува со прекрасните уметнички дела со часови. Ако ви треба свеж воздух, потоа се искачи на Куполата Брунелески за поглед на магичната Фиренца.

Римини до Фиренца со воз

Рим до Фиренца со воз

Пиза до Фиренца со воз

Венеција до Фиренца со воз

 

 

5. Најфасцинантните катедрали во Европа: Шарлс Катедрала, Виена

Симбол на Виена, Св. Карловата катедрала е неверојатна со својата бела фасада и светло зелените куполи. Дизајнирано во барокен стил, Св. Карловата катедрала ги плени посетителите уште од 19ти век. Катедралата е дизајнирана во чест на светецот -заштитник Чарлс Боромео, фидер, и министер за страдањата во европските чуми во 16ти век.

Сепак, најфасцинантната карактеристика на Св. Базиликата Чарлс е 1250 квадратни метри фрески во купулата. За разлика од другите европски катедрали, овде можете да се качите на панорамски лифт за да се восхитувате на фреските одблизу. Значи, да заклучи, Св. Катедралата Чарлс во Виена не смеете да ја пропуштите градски одмор во Европа.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Scenic Charles Cathedral in Vienna

 

6. Катедралата Ле Ман, Франција

Посветено на Свети Јулијан, првиот епископ на Ле Ман, Катедралата Ле Ман, е прекрасна архитектонска мешавина од француски готски стил и романескниот наос. Една од фасцинантните карактеристики што ќе го привлечат вашето внимание се потпорите што ја поддржуваат надворешноста во прекрасен дизајн. Така, фасадата на катедралата Ле Ман е една од најубавите во Европа.

Згора на тоа, витражот и ангелите насликани на таванот на катедралата додаваат на Ле Ман’ архитектура која го одзема здивот и остави многу богатства за откривање во оваа 500-годишна катедрала.

Дижон до Прованса со воз

Париз до Прованса со воз

Лион до Прованса со воз

Марсеј до Прованса со воз

 

A Rainbow over Le Mans Cathedral

 

7. Најфасцинантните катедрали во Европа: Св. Катедралата Павле, Лондон

Доминира во хоризонтот на Лондон, но однадвор, Катедралата Свети Павле не е едно од најзначајните знаменитости. Убавината на Св. Катедралата Павле ќе се открие ако одвоите време да влезете. потоа, ќе бидете изненадени од играта на бел и црн декор. Згора на тоа, куќите на катедралата повеќе од 300 споменици на најдобрите во Британија, како што е самиот Врен кој ја дизајнираше величествената катедрала.

Сепак, еден од најфасцинантните елементи во Св. Павлевата катедрала е галерија што шепоти. Да, ако шепотите на едната страна од галеријата, theидовите ќе го носат до другиот крај.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Crowds outside St. Paul's Cathedral, London, UK

 

8. Берлинска катедрала

И покрај тоа што беше сериозно оштетена во Втората светска војна, Берлинската катедрала е прекрасна катедрала со фонтана и зелена трева однапред. Берлинската катедрала е изградена како дел од градската палата во Берлин, но архитектот Јулиј Карл Рашдорф го трансформирал за да ја одрази славата и величината на Св. Катедралата Павле во Лондон. Само во 1993, реставрацијата беше завршена, по падот на големиот Берлински ѕид.

Најфасцинантните елементи во катедралата во Берлин се фреските, златни украси, и статуи. во прилог, органот Саусер со својата романтична музика што го топи срцето е последниот и најголем романтичен орган во Германија и вреди да се посвети време на седење и само набројување. Така, одете на платформата за гледање на градските глетки во Берлин за да ја завршите турнејата во една од 12 најфасцинантните катедрали во Европа.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Beautiful day in Berlin Cathedral

 

9. Најфасцинантните катедрали во Европа: Светец Катедрала Василиј, Москва

Еден од најфасцинантните места за посета во Русија е катедралата Свети Василиј во Москва. Не можете да ја пропуштите оваа неверојатна катедрала и ќе ја видите од која било точка на Црвениот плоштад и пошироко. Како што се приближуваш, централна црква со девет други цркви околу неа.

Најфасцинантната карактеристика е што овие храмови се меѓусебно поврзани со специјални засводни премини. Иван Грозни беше мозокот зад катедралата Свети Василиј, и разнобојните куполи се мистерија до денес. Додека овој тип на дизајн се појави во 17 век, но изборот на бои е непознат.

 

The Famous Saint Basil's Cathedral at the heart of Moscow

 

10. Катедралата Нотр Дам, Париз

Гаргојлите се кренаа и витражите се 2 од карактеристиките што ќе ве привлечат, како и милиони други посетители на катедралата Нотр Дам во Париз. Прекрасно однадвор, и прекрасно внатре, ризницата на катедралата ќе ве однесе над најромантичниот град во светот, за Панорама.

Богородица стои во Иле де ла Сите и е посветена на Пресвета Богородица. во прилог, катедралата беше место за големи настани како крунисувањето на Наполеон Бонапарта, и блаженството на anоан Арк. Така, твоите очи ќе се восхитуваат на убавината на архитектурата на катедралата, и твоите уши се восхитуваа на приказните за славата.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Notre-Dame Cathedral and the Paris Canal

 

11. Најфасцинантните катедрали во Европа: Базилика Свети Марко, Венеција

Таа е една од најубавите базилики во Европа, но тоа е тајна реликвија во која се сместени базиликата Свети Марко, што ја прави најфасцинантната катедрала во Европа. Според легендите, Базиликата Свети Марко е изградена за сместување на моштите на евангелистот Марко, еден од четворицата апостоли, откако трговците украле од Египет. Оваа приказна го прикажува 13 -тиот мозаик од век, над левата врата кога влегувате во базиликата.

дополнително, Во базиликата Свети Марко се наоѓа скапоцено богатство од накитот на кралското семејство - палатата Доро. Палата е византиска алтернатива, преполн со повеќе од 2000 скапоцени камења. Да заклучи, ако планирате да посетите едно обележје во Венеција, Базиликата Свети Марко е таа, за curубопитни, убавина и патници кои сакаат историја.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Colorful people out Saint Mark's Basilica in Venice Italy

 

12. Св. Катедрала Витус, Прага

Преку реките, и мостови, во легендарниот Прашки замок, ќе бидете маѓепсани од катедралата Свети Вит. Беше потребно блиску до 6 векови за да се заврши готската катедрала, до највпечатливото и најзабележливото обележје во Прага. Колку време беше потребно за изградба на катедралата Свети Вит се рефлектира во архитектонската мешавина на стилови.

Катедралата Свети Вит има ренесанса, Готски, и барокни елементи: како шпицот на јужната кула и големиот орган во северниот дел. Витражите се извонредна карактеристика во секоја катедрала и Св. Прозорците на Витус не паѓаат во убавина од другите фасцинантни катедрали во Европа.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Prague's Saint Vitus Cathedral

 

Вдраго ќе ви помогне да планирате незаборавно патување до овие 12 фасцинантни катедрали во Европа со воз, Влезете во светот на Зачувај воз.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „ 12 Најфасцинантните катедрали во Европа “на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-fascinating-cathedrals-europe%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.