Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 13/08/2021)

Повеќето патници пиво-љуби-сè треба Минхен високо на нивните to-do листа. Тоа е поради тоа што Октоберфест ќе биде таму, но Nockherberg Starkbierfest – Минхен Силен фестивал на пивото носи нешто екстра. Не, не на народот. ќе искуство половина како многу. Но пивото е двојно сила! Звучи како совршен начин да се започне март и пролет, на нас!

 

истражување МИНХЕН:

munich skyline

 

Минхен, главниот град на Баварија, е дом на многу векови старите згради и бројни музеи. Градот е познат по својот годишен Октоберфест прослава и пиво сали, вклучувајќи го и познатиот Hofbräuhaus, основана во 1589. Во Altstadt (стариот град), централен Мариенплац квадрат содржи знаменитости како што се нео-готски Neues Rathaus (градското собрание), со популарна glockenspiel покажуваат дека камбани и reenacts приказни од 16-от век.

Дали сте прв пат во посета на Минхен? Ќе бидат среќни да знаете дека тоа е многу посетител-пријателски град, во речиси секој аспект. Таа има високо функционални инфраструктура, Тој нуди широк спектар на двете внатрешни и надворешни атракции, климата е поблага од северните делови на Германија и тоа е супер лесно да се добие околу и стигнете до Нокхерберг Старкбиерфест – силна фестивал на пивото во Минхен.

Берлин во Минхен возови

Франкфурт Минхен возови

Виена во Минхен возови

Штутгарт во Минхен возови

 

ШТО бариера ЈАЗИК?

Не зборувајте германски или баварски? Нема проблем! Повеќето од помладата генерација зборува англиски, но да се биде во можност да користат малку на германски (или дури и баварската, ако се осмелуваш) е високо ценет од страна на локалното население. Земјата има репутација на непријателски, но тоа е далеку од вистината. Минхен домородци се пријателски и корисен еднаш ќе почнете да успеат да ги знаете. Еден од можните елементи на “културен шок” може да биде како и во центарот на најпрометните области, се уште може да се добие многу тивок на делничен ден зимска ноќ или недела; Минхен може да понуди многу добрите на градскиот живот (одлични ресторани, убави згради, многу од нешта да се направи) минус многу метежот, вревата, и стрес. Овој град е опремен најдоброто од многу светови: урбана животната средина, убава природна околина, разновидна и меѓународните култури помеша со многу традиционални Баварската начини на живот. И тоа се подразбира дека пивото е светски позната по причина!

Хамбург во Минхен возови

Лајпциг во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Гент во Минхен возови

 

https://www.youtube.com/watch?v = GwBfUzPCiaw

 

ЛОКАЛНО ТАЈНА

people drinking during Munich Strong Beer Festival

 

За околу три недели, во рана пролет, пиварници низ цела Минхен постави нивните пиво сали.

силна фестивал на пивото припаѓа на Минхен како пиво градини и Октоберфест. Всушност, овој фестивал на пиво можеби е градски најдобро чувана тајна. Тоа е всушност постар и од Октоберфест, започна во средината на 1600-тите, од страна на Paulaner монасите во Минхен и Paulaner Nockherberg е оригиналот место за силна фестивал на пивото во Минхен!

Лукавите монаси измислени пиво пијалок да ги одржи во текот на Великиот пост брзо, и ги повика своите пик-ми-up "благословен татко пиво" или "елеј на Свети. Францис. конечно, тие се населиле на "Салватор" - Латински спасител.

Салцбург во Минхен возови

Дизелдорф во Минхен возови

Келн во Минхен возови

Бремен до Минхен возови

 

А каде точно се во Минхен Силен фестивал на пивото доаѓаат од?

starkbier

Најчесто раскажана приказна за потеклото на старкбиер е едноставна приказна за гладните монаси. Принудени да брзо време на Великиот пост, монасите почна да пијалак starkbier како дупка начин да се добие нивните пополни на калории. повторно, благодарение на повисоките растворени цврсти содржина (познат како кантарион), starkbier препознатлива течна храна.

Но надвор од тоа, Starkbier прави, секако, имаат повисока содржина на алкохол (кои се движат од 7.5%-9%). Во смисла на вкус, тоа е malty и изненадувачки (можеби и јас треба да се каже deceivingly) мазна и нејзините ефекти сигурно ќе 1000% лази на вас. Допаѓа, "Ве молам, госпоѓо, престанат да играат на маса - сте одбивајќи децата "лази на вас. Сте биле предупредени.

Да ги сумира нештата: starkbier е силен пиво, посилно е во содржина на алкохол но и во растворени цврсти материи, тоа ќе ви се пополни и хаос ќе се. Сте биле предупредени!

 

Брзи совети за фестивалот на силно пиво во Минхен

носат пари!

Додека големите ланци на супермаркети и трговски места се најверојатно ќе ја прифати вашата кредитна картичка, повеќето ресторани и продавници во Минхен ќе прифаќаат само готовина или ЕК картички (кои се како дебитни картички). Осигурајте се дека имате доволно евра со вас за секојдневна употреба.

 

силен пиво прислушување

Munich Strong Beer Festival beer glasses

На Starkbieranstich однесува на прислушување на силен пиво (т.е.. допирање на барут) - тоа е вид на голема работа во Минхен и го означува почетокот на Starkbierfest. На Paulaner сум Nockherberg, тие ја слават прислушување на нивните Салватор силно пиво со музички политички печено.

Луѓето буквално ги пополни нивните пиво сала со локалните политичари и се забавуваат на нив преку песна и драматика. Ако фенси одјавувањето она што настанот е како, тука е клип од минатата година YouTube.

Нирнберг во Минхен возови

Цирих во Минхен возови

Мајнц во Минхен возови

Аугсбург во Минхен возови

 

Доколку сакате да резервирате билет за воз во Минхен? Потоа главата на над да SaveATrain каде што ќе добие вашиот билет во минути, без peaky, дополнителни, и скриени такси!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fnockherberg-starkbierfest-munich-beer-festival%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.