Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Во дивината, или до најголемиот корален гребен во светот, под Северната светлина, овие се 10 дестинации што се случуваат еднаш во животот. Значи, ако барате незаборавна авантура во Кенија, или каде било помеѓу Монголија и Москва, тогаш треба да ги проверите овие места.

 

1. Национален резерват Масаи Мара, Кенија

Едно од последните диви и епски места ширум светот, Национален резерват Масаи Мара е дестинација што се случува еднаш во животот. Недопрена од цивилизацијата, Масаи Мара е одлична дестинација за сафари. Згора на тоа, на природен резерват е дом на најголемата миграција во светот, оставајќи белег на секој посетител. Значи, сведок на големата преселба; диви мачки, зебри, и многу други диви ѕверови на само неколку метри во нивното природно прекрасно живеалиште е искуство што го менува животот.

Значи, ако сакате да одите во авантура која ќе ви го промени животот во еден од најневеројатните природни резервати во светот, можете да изберете помеѓу патување на небото со балон со топол воздух или со 4X4. Сепак, треба да го планирате вашиот сафари одмор помеѓу јули и септември, да бидат сведоци на најспектакуларните стада на диви ѕверови кои владеат по патиштата и земјите во Кенија, за време на миграцијата.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Maasai Mara National Reserve, Kenya

 

2. Дестинации еднаш во животот: Мачу Пикчу

Скриен во планините Андите, напуштен, но не заборавен градот Мачу Пикчу. Прекрасните мошти на империјата на Инките стојат силни низ вековите на дива клима, подготвен да ги сподели мистериите на перуанската империја со илјадниците посетители кои пристигнуваат секој ден, пешки, автобус, и тренирајте.

При посета на Мачу Пикчу, ќе бидете збунети од големината и локацијата на античкиот град. Како овој голем град бил изграден и зачуван среде никаде во Перу, останува мистерија. Сепак, најголемата мистерија е причината зошто жителите го напуштиле Мачу Пикчу. Значи, добредојдени сте да се придружите на многуте тури низ просториите и да се обидете да откриете. Згора на тоа, ќе имате увид во една од најфасцинантните култури и места во светот. Така, не заборавајте да резервирате патување до Мачу Пикчу што е можно побрзо во животот 2022.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Once In A Lifetime Destinations: Machu Picchu

 

3. Трансмонголски воз од Москва до Монголија

Две од најневеројатните дестинации ширум светот се Сибир и Монголија. Благодарение на модерниот железнички транспорт, денес може да се патува и до двете во едно патување, преку трансмонголскиот воз. Заминување од Москва, преку Св. Петербург и Бајкалското Езеро, Пустината Гоби, и пристигнување во Пекинг, Трансмонголскиот е неверојатно патување.

Не само што ќе имате неверојатни погледи од вашиот прозорец во возот, но ќе имате ретка шанса да преминете 6 временски зони. Иако ова е едно од најдолгите возења со воз во светот, трансмонголскиот Вреди да се оди со воз. Значи, ако барате авантура што ќе ви го промени животот, тогаш треба да започнете да го планирате вашето патување до оваа дестинација што се случува еднаш во животот за следното лето.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

 

4. Дестинации еднаш во животот: Тромсо, Норвешка

Средбата со Аурора е искуство што го менува животот и најдоброто место за оваа епска средба е во градот Тромсо.. Во срцето на зоната на поларната светлина, во норвешкиот Арктик, можете да го видите најспектакуларното шоу на поларните светла во светот. Спирали, зраци, завеси, а треперењето на природната светлина се манифестации на поларните светла, видливи само на места на висока надморска височина, како регионите на Арктикот и Антарктикот.

Само 5.5 часови од Лондон со воз, оваа дестинација што се случува еднаш во животот е многу лесно да се стигне. Неговата неверојатна централна локација, одлични пабови, и рестораните привлекуваат патници од целиот свет. Најдобро време да го остварите вашиот сон во реалност е декември до март за најдобри погледи на северната светлина во Норвешка.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Once In A Lifetime Destination: Tromso, Norway

 

5. Бали, Индонезија

Тропски, зелена, спокоен, Бали е рај на земјата и еден од врвните 5 дестинации што се случуваат еднаш во животот. Дом на антички храмови, Балиска култура, зачудувачки еколошки одмор закупнини, и сместување, со поглед кој го одзема здивот, Бали е незаборавна дестинација за патување.

Така, патниците на Бали ги доживуваат најволшебните глетки и атмосфера во светот, да не зборуваме за пејзажи кои оставаат без зборови и стравопочит пред славната природа. во прилог, бујни зелени долини, и спектакуларни водопади, создадете слика слична на разгледница и место каде што сите сакаат да одат, барем еднаш во животот.

Минхен во Hallstatt возови

Инсбрук до Hallstatt возови

Пасау да Hallstatt возови

Rosenheim да Hallstatt возови

 

Bali, Indonesia

 

6. Дестинации еднаш во животот: Голем корален гребен, Австралија

Истегнување над 900 острови и повеќе од 2000 км, големиот корален гребен во Австралија е сонлива дестинација за секој нуркач и ентузијаст за нуркање. Неверојатниот корален гребен е во Квинсленд, каде што можете да видите 1500 видови риби, неверојатна фауна, и прекрасни корали.

Големиот корален гребен е земја на чудата под морето. Значи, ако имаш среќа, сè уште можевте да видите некои праисториски суштества како пливаат веднаш до вас. Затоа, спакуваат куферите, опрема за нуркање или нуркање, за патување еднаш во животот на Големиот корален гребен во Австралија.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Once In A Lifetime Destinations: Great Barrier Reef, Australia

 

7. Кападокија, Турција

Возењето со балон на топол воздух над Кападокија во Турција е воодушевувачка авантура. Згора на тоа, додека сте во воздух, ќе видите други шарени балони на топол воздух и вулканскиот пејзаж на Кападокија. Сепак, ако се плашите од височини, потоа гледајќи ги балоните со топол воздух од вашата хотелска соба или кафуле на отворено, ќе биде незаборавно искуство.

Покрај напливот на адреналин да се биде во облаци, ќе ја видите величественоста на уникатната земја на Кападокија. На пример, долината Монкс е полна со карпести формации во облик на оџак кои се подигнуваат низ земјата. Згора на тоа, домовите и црквите од бронзеното време врежани во планините, се извонредни места за посета во Кападокија. Да го сумираме, Кападокија е дом на места што нема да ги видите никаде на друго место на земјината топка.

Римини на Верона возови

Рим во Верона возови

Фиренца во Верона возови

Венеција во Верона возови

 

Hot Air Balloons In Cappadocia, Turkey

 

8. Дестинации еднаш во животот: Швајцарските Алпи на

Швајцарските Алпи на се незаборавна дестинација во секое време од годината, но во зима тие се особено убави. Додека во пролет и лето можете да уживате во пешачење и спортови на отворено, во зима, треба да се обидете со чевли за снег. Да, Возењето по снег е уникатен зимски спорт, и со соодветни обувки, можете повеќе да го истражите алпскиот пејзаж.

Уникатниот зимски спорт започна наоколу 6,000 пред години и стана многу популарен во снежните швајцарски Алпи. Од Шамони и Мон Блан до Екринс национален парк, можете да уживате во најубавите планински погледи додека се вози за снег. Да ги сумира нештата, швајцарските Алпи се познати како дестинација со листа на кофа, но снежните чевли го направија тоа еден од 10 дестинации што се случуваат еднаш во животот.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

9. Патагонија, Аргентина

Глечерите, живописни планински врвови, шуми, недопрени лагуни, Патагонија во Аргентина е планинарски рај. Понатаму, полн со патеки и спектакуларни погледи, националниот глечерски парк Патагонија е дестинација која се случува еднаш во животот во Северна Америка.

Како додаток на класични пешачки патеки, многу авантуристички патници можат да се качат на глечерот Рио Негро, на пример. Со други зборови, може да се најдете како се качувате на замрзнато место, снежна планина за адреналин и неповторливо искуство. Ова е само една од извонредните работи што можете да ги направите во неверојатната Патагонија.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Hiking in Patagonia, Argentina

 

10. Дестинации еднаш во животот: Јапонија

Некаде помеѓу средината на март и април, Јапонија цвета во прекрасни розови и бели цветови од цреша. Цветот на Сакура го бои Кјото, Токио, и други градови во магична атмосфера и среќа. Несомнено волшебно, за време на цветањето на Сакура, Јапонија паѓа во поспаност, посебна спокојство го покрива брзиот живот во Јапонија. Оваа уникатна атмосфера привлекува милиони посетители кои патуваат во Јапонија на пролетен одмор.

Така, ако некогаш добиете шанса да патувате далеку за магично време, тогаш пролетта во Јапонија е идеално време за посета. Покрај обидот локална кујна, посета на златни храмови, и воодушевувачки облакодери во Токио, Пикник под дрвјата Сакура е искуство кое се случува еднаш во животот.

Милан во Торино возови

Езерото Комо во Торино возови

Џенова во Торино возови

Парма во Торино возови

 

Cherry Blossom In Japan

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие 10 Дестинации еднаш во животот ширум светот.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 еднаш во животот дестинации“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fonce-lifetime-destinations%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.