Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 28/08/2021)

Замислете седнува да уживате во вашето утринско кафе среде традиционални италијански архитектура додека гледа во пенливи сина вода и претрупан зелени планини. Иако ова може да звучи како само сон, тоа е реалност за оние кои го посетуваат неверојатното езеро Комо. Ова прекрасен дестинација се наоѓа на листата на желби на многу патници. Тој има дури и го направи својот пат кон екранот сребро со холивудски хитови и странски филмови! Езерото Комо се наоѓа во северозападниот дел на Италија, веднаш до швајцарските Алпи. По должината на брегот на ова фантастично природно чудо се бројни градови кои сигурно ќе воодушеват. Сепак, Бране кои од нив да посета може да биде тешка задача ако се со помал распоред. Ако се кратки на време и сакаат да направат најголем дел од вашиот патување, тука се 5 живописни градови за посета на езерото Комо.

 

1. Живописни градови за посета на езерото Комо: Што

Градот Комо е веројатно најпосетените на сите градови во областа, бидејќи на железничка станица. Тоа е почетна точка за многу посетители од една возење со воз е најдобар и најлесен начин да се постигне Комо. Додека некои сметаат дека е мал застој во своето патување за посета и доживување на остатокот од Комо, други го гледаат како составен дел од искуството. Причината за измешани чувства се должи на популарноста на градот. Тоа е меѓу поголемите градови во близина, и тоа целосно да се прифати нејзините туристички жалба. Некои луѓе сакаат оваа и одвојте време за да впие до сите знаменитости и туристички атракции на овој прекрасен град. Сепак, други сакаат да се дојде до помалите градови да се доживее она што тие сметаат недопрена и автентичен италијански градови.

Додека некои туристи сметаат Комо туристичка замка, тие имаат тенденција да ја занемаруваат оригиналната убавина на ова антички град. Можете да потрошите цела недела истражување Комо и се уште се најдат работи кои треба да биде во стравопочит на. Всушност, голем број на туристи кои се заљуби во градот се преземат на време да се шетаат низ градот. Може да има многу кафулиња и ресторани во насока на прилив на туристи. Сепак, исто така има скриени скапоцени камења. Локации, како што се Музејот на свилата, на 15катедралата-ти век, на Порта Преторија, и на средновековниот центар чекаат повеќе авантуристички души.

Фиренца на Комо возови

Милан на Комо возови

Торино на Комо возови

Џенова Како да возови

Towns to Visit on Lake Como

 

2. Белаџо

Bellagio е само ферибот патување далеку од Комо. Тоа е симбол за нејзината локација и убавина. Таа седи на врвот на триаголен парче земја што се дели на езерото на две половини. Градот се наоѓа на еден стрмен рид и нуди величествен поглед на оние кои пешачат до калдрма и кривулести улички. Многу локални жители и туристи се јавите Bellagio круната скапоцен камен на езерото Комо. Всушност, тоа беше прогласен како еден од најубавите градови во Европа. Тоа е несомнено од најпопуларните и најпосетени во областа. Откако ќе пристигнете, ќе се разбере зошто. Ако ја посетите Bellagio, бидете сигурни дека да се донесе камерата со вас. Ако има место кое ќе ви даде совршена слика, тоа е дефинитивно Bellagio.

Падова на езерото Комо возови

Венеција до езерото Комо возови

Бергамо Како да возови

Верона на Комо возови

 

3. Живописни градови за посета на езерото Комо: Варена

На источниот брег на езерото Комо лежи Varenna. И покрај тоа што не може да се спореди со големина на поголемите градови, тоа е уште локација мора да се посети. Овој живописен традиционални италијански рибарското село е мора да се види за секој кој сака да добие далеку од метежот и вревата на големиот град живот. Се чини дека времето стои како седиш на доковите и зјапа во сина вода и лебди планините. Откако ќе преземе се што е во, се шетаат да се доживее со калдрма ленти, живописен цркви, и спектакуларен вили на Varenna. Бидете сигурни да се марка Вила Monastero на вашиот место за да ја видите. Тоа не е секогаш отворена за јавноста, но ако имате среќа, ќе ги видите традиционалните италијански фасади и ентериери на вилата. Прошетајте низ долги и тенки градини преполни со егзотични флора, а ќе се погледне во езерото.

Милан да Varenna возови

Фиренца во Varenna возови

Торино за Varenna возови

Џенова во Varenna возови

Varenna Italy

 

4. Менаџо

На западниот брегот на езерото Комо, можете да го посетиме прекрасниот град Menaggio. Menaggio е поголем град, кој привлекува многу за своите прекрасни погледи и прекрасна архитектура. Смесата на околните мешавини природна убавина со традиционалните италијански град. Градот има многу објекти кои датираат од 19 век. Плоштадот Гарибалди е суштина на централно собиралиште за сите локални жители и туристи. Има плетеница кафулиња и ресторани кои зрачат со возбуда и живот. Menaggio е, исто така, мора да се посети за љубителите на историјата. Градот одигра важна улога во Првата и Втората светска војна. Во денешно време, бројни тури можат да ве одведат до значајните околни знаменитости во областа.

Павија Како да возови

Бреша Како да возови

Болоња Како да возови

Модена на Комо возови

Menaggio Visit on Lake Como

 

5. Живописни градови за посета на езерото Комо: Тремецо

Ако сакате да се доживее езерото Комо, заедно со сите луксузот и естетиката на голем хотел, а потоа посета Tremezzo. Tremezzo е град што го прифаќа популарноста на езерото и одлучи да создаде уникатен и луксузни искуство за посетителите. И покрај нејзините скршнуваат далеку од повеќе традиционални изглед и чувство, Tremezzo се уште е прекрасен град во посета. Тоа е сосема блиску до Bellagio и е станица за многу луѓе кои сакаат да се види на тивко место дека се уште има некои зуи да го. Додека хотели и вили во градот се вози многу посетители, градот се уште има некои неверојатни глетки. Црквата Свети. Марија, на пример, е многу популарна за неговата неверојатна статуа на Богородица Нера. За разлика од тоа, има прекрасни градини за шетање низ и уживајте во глетките и звуците на езерото Комо.

Tortona Како да возови

Мантуа Како да возови

Пјаченца на Комо возови

Ливорно на Комо возови

Tremezzo Italy

 

Овие се само 5 живописни градови за посета на езерото Комо. Сепак, езерото има многу повеќе да понуди од прекрасни предели и убави градови. Посетете езерото Комо и да уживаат во активности на забава на вода, прекрасни зајдисонца, и возбудливи скокање. Книгата Воз и да се истражуваат езерото Комо и околните чуда што ја држи.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Живописни градови за посета на езерото Комо” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fpicturesque-towns-lake-como%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.