Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 19/08/2022)

Зимата е совршено време за да се изгради гуши пожари, безбедно удри на падините, изгради snowmen и притискам со убав чаша чај. За жал, тоа не е сите забава и игри. Зимски исто така создава некои од најпознатите предавничка патот Услови. Бидејќи повеќето од нас не можат да хибернираат сè додека пролет, тука се советите ви треба за тоа како да се биде безбеден додека возите во текот на зимата.

 

безбедно возење? Бројките не лажат

How to stay safe while driving

 

Мислам дека ние се премногу претпазливи ви дава совети за тоа како да се биде безбеден додека возите за време на Зимските? Според ААА, зимски бури, лоши временски услови, и невешт условите на патот се фактор во речиси половина милион се урна, а повеќе од 2,000 патот смртни случаи секоја зима.

Париз во Лил возови

Рим во Милано возови

Хамбург до Берлин возови

Женева во Париз возови

 

Спакуваат итни резерви за вашиот автомобил Патување

 

Понекогаш, вашата намера да се биде безбеден додека возите во текот на зима не е доволно. Ние сакаме да се живее со мотото, "Се надеваме на најдоброто, подгответе се за најлошото. Бидете сигурни дека вашиот автомобил е опремени со материјали во случај на вонредна состојба. Вклучуваат ќебе, топла облека, прва помош комплет, фенерче или одблесокот, скокач кабли, гребач за мраз, лопата, песок или писе тоалети за да ви даде влечење, и снег синџири. Можете исто така треба да носат вода, снабдувањето со храна-како енергија барови или трага микс-и полнач за телефон!

Фиренца во Levanto возови

Фиренца во Ла Специја возови

Рим во Ла Специја возови

Рим за да Levanto возови

 

Проверете дали има мраз на вашите ретровизори за да останете безбедни додека возите

How to stay safe while driving

Ова е врвот на зимски услови кои професионално на долги релации возачите се користи за да се утврди дали условите на патот се подмрзнати. Проверете ги вашите ретровизори. Ако мразот почнува да се формира на огледала, тоа е добар показател дека мразот е, исто така, формирање на патиштата. Преземе дополнителни мерки на претпазливост за да се биде безбеден додека возите или да чекаат додека не се загрева за да се вози.

Брисел во Ротердам возови

Антверпен, Ротердам возови

Берлин до Ротердам возови

Париз во Ротердам возови

 

Се вози безбедно и си заминам рано!

Ова може да изгледа како очигледна, но ние знаеме дека сте зафатени и желни да се стигне до следната дестинација. Ние сме тука да ве потсетам да се земе тоа бавно! Еден од нашите главни совети за Како да се биде безбеден додека возите во текот на зимата овозможува дополнително време за да се дојде до вашата дестинација. патувања може да потрае подолго во текот на зимата од другите периоди од годината, особено ако се судрите со услови бура или замрзнати патишта. И возење во лошо време е многу стресен и без дополнителен притисок за да биде доцна, кои би можеле да се облака безбедно возење пресуда.

Бремен до Нирнберг возови

Лајпциг до Нирнберг возови

Хановер во Нирнберг возови

Хамбург до Нирнберг возови

 

Се вози безбедно и минимизира одвлекување на вниманието

How to stay safe while driving

Како да се биде безбеден додека возите за време на Зимските #1 Совет: Спушти го телефонот! Задржи на вашиот телефон е исклучен или поврзани со вашиот автомобил Bluetooth-и никогаш не ги тргате рацете од воланот или очи излета од патот за да се провери дека пораката WhatsApp.

 

Останете безбедни за време на возењето Средства Слушајте патот!

Не, не слушам твоето срце. Не овој пат во секој случај. Слушајте патот. буквално. Гуми се направат различните звуци кога се вози на снег и мраз, што е уште една причина да се задржи на вашиот обем радио надолу за зимски безбедноста при возењето. Снежните бучавата на патот треба да биде релативно силни, бидејќи снегот се нафатиле. Ако гласна бучава одеднаш запира, може да се пресели од снег на мраз. Останете вклучени во звук на гумите на патот за да се задржи на врвот на условите на патот, кои често се промени брзо, особено за време или веднаш по невремето.

Минхен Базел возови

Цирих до Базел возови

Берн во Базел возови

Женева Базел возови

 

Анти-фриз ако сакате да останете безбедни додека возите

Како да се биде безбеден за време на возењето за време на Зимските? Осигурајте се дека вашиот бришачите течност содржи антифриз, па спреј не замрзнува во ладно време. Размислете за купување на ножеви зима ексцентрик, кои ги спречуваат мраз и снег од стврднување на бришачите!

Го следев вашата совети и уште заглавил

 

 

Понекогаш, овие работи не може да се избегне. Ако ви се заглавени во снегот тука се и некои брзи совети:

  • Остани со вашето возило: Вашето возило обезбедува привремено засолниште и го прави полесно за спасувачите да го лоцирате. Не се обиде да оди во тешка бура. Тоа е лесно да се изгуби од вид на вашето возило во дува снег и да стане изгубени.
  • Не overexert себе: Кога Откопување на Вашето возило, слушате вашето тело и да престане ако стане уморен.
  • бидете Видливи: Врзете светло обоена ткаенина на антената на вашето возило или ставете крпа на врвот на навиваниот прозорец за да сигнализирате вознемиреност. Ноќе, Чувајте светлината на купола, ако е можно. Се користи само мала количина на електрична енергија и ќе се направи полесно за спасувачите да те најдат.
  • Бришење на издувната цевка: Осигурајте се дека издувна цевка не е покриено со снег, мраз, или кал. Блокирана издувната цевка може да предизвика смртоносна јаглерод моноксид гас да излегуваат во јавноста во патничкиот простор на возилото додека моторот работи.
  • Остани топол: Го користите она што е на располагање за да се изолира на вашето тело од студот. Ова може да вклучува патосници, весници, или хартиени мапи. Пред-пакет ќебиња и тешка конфекција се користи во случај на вонредна состојба.
  • Штедете гориво: Ако е можно, само ја стартувате моторот и грејач доволно долго за да се отстрани студ. Ова ќе ви помогне да се штеди горивото.

Патување со автомобил? Игнорирај се што ние едноставно се рече

Што ако постоеше начин да ги избегнете сите горенаведени проблеми за да останете безбедни додека возите? Ако само имаше еден вид на транспорт што ќе може да скокаат врз, и стигнете до вашата дестинација брзо и патуваат безбедно. Ох почекај, ете го! Таа се вика воз!

Точно е дека автомобилите им понуди на слобода што неколку други начини на транспорт направи. Може да се патува заедно поинаку достапни крајбрежните патишта, глава до оддалечените села, и не грижете се за распоредот или седишта продаваат. Тие не се без своите недостатоци, сепак. Види бројните причини погоре!

 

Возови се побезбедно и побрзо! Па нема потреба да се биде безбеден додека возите ако Воз патуваат, исто така возови се повеќе достапни, особено ако сте со користење на Зачувај воз да книга вашиот билети за воз. Треба поубедливо? Ние напишал целиот блог на зошто воз патување е супериорен во однос на патот патување.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsafe-driving-during-winter%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

 • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / tr да / де / или тоа и на повеќе јазици.