Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 16/07/2021)

Нема подобро чувство од заспијам на нежно се движи возот и се буди следното утро во вашата дестинација, само неколку минути од патеките. Во Европа, ние се расипуваме по избор кога ги бараме најдобрите ски-центри за посета со воз. Тоа не е само во текот на ноќта патувања кои се добри опции за скијачите, сепак. Постојат низа на одморалишта може да се постигне од страна на дневната железнички патување со патувања кои, врата до врата, се за брзо како летање.

 

Еве нашиот избор на некои од најдобрите ски-центри за посета со воз:

Ски одморалишта да ја посетите со воз 1 – Венген, Швајцарија

Швајцарија ски летувалишта да ја посетите со воз

 

Во основата на впечатлива Девица планински масив е Венген, згодна алпски село во Bernese Oberland. Чекор во она што се чувствува како минатото кога престојуваат во селото. Ова е совршено место да се донесе на деца со својата семејна-пријателски чувствуваат и ниско-клуч ноќен живот. Не во скијање? Нема проблем! Не-ски активности вклучуваат "лет на гледање" со хеликоптер, Хели--ски, како и 20 километри на зимата патеки, осум виткање rinks, и милји на тобоган работи.

три одморалишта, Гринделвалд, Венген, и Murren, се покриени од страна на регионалните лифт помине Jungfrau. Тоа е зима искуство сон!

Со воз: Иако може да се патува со воз од ски St Лондон. Панкрас со Еуростар до Венген има голем број промени. Ако патувате со вашето семејство, ние препорачувам добивање на летот за Цирих и Берн. Од таму, преземе директна железничка врска преку Берн да Интерлакен Ost и натаму да Lauterbrunnen. И последната трошка на патувањето е достапно само со железница од Lauterbrunnen и трае само 15 минути.

Ски одморалишта да ја посетите со воз 2 – треба, Австрија

Како можеме да се спомене скијање без вклучувајќи Австрија? На регионот SkiWelt, особено, е неверојатен! Селото Söll може да се пофали 284km скијачки патеки украсени со 77 рустикален алпски колиби и изгубила барови. Уживаат пијалок со поглед на планинскиот венец Вајлдер Кајзер, откако една ноќ ски. Да, ќе прочитате тоа право. Уживајте во некои од најдолгите floodlit тобоган работи во Европа на Hexenritt и Монд премногу!

Патувањето

Одете Лондон St Pancras на 15:04 Еуростар во Брисел, пристигнуваат 18:05; преземе 18:25 ICE од Брисел до Келн, пристигнуваат 20:15; а потоа преземаат 21:21 NightJet спанко воз за Worgl, пристигнуваат 08:36; од таму тоа е за 20 минути со автобус или такси.

Вкупно време на патување: 16 часови 22 минути.

Грац да Worgl возови

Салцбург за Wörgl возови

Виена во Wörgl возови

Келн со Worgl возови

 

Нашиот последен воз идеја – Sauze d'Oulx, Италија

Италија, ски летувалишта да ја посетите со воз

 

Ако се искусни во скијање, тогаш најдобрите скијачки центри за посета со воз ќе биде Sauze d'Oulx област. Кога паѓа снег полиња на прав помеѓу дрвјата навистина дојде во свои. Атмосферата во селото е забавно и добредојде и шарм на старата калдрма навистина додава убава допир на авантурата.

Како да одам таму

Одете Лондон Свети Панкрас на 9:24 сум Еуростар до Париз Норд, смени станица со такси, и земи го 2:41 часот ТГВ од Париз-Lyon да Oulx, пристигнување во 7:23 часот. Од таму тоа е 15 минути со автобус или такси.

патување врв

Поглед на огромно пространство на Lac du Бурже, еден од најголемите во Франција езера.

Милан да Oulx возови

Торино за Oulx возови

Џенова во Oulx возови

Парма да Oulx возови

 

 

веќе имаш спакувани вашата торба? добар! затоа што тоа е најтешкиот дел од патот решат. Вашата резервација воз ќе се земе само неколку минути, без admin такси! Што е задоволство! Посетете Зачувај воз сега и резервирајте го празникот на целиот живот.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fski-resorts-visit-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.