Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 21/04/2023)

Европа е убава во пролет. Античките улици со калдрма без туристи, Швајцарски зелени долини, и интимните кафулиња се неколку од работите за кои вреди да се патува во Европа на почетокот на април и мај. Откријте го 7 неверојатни дестинации за пролетниот одмор во Европа кои нудат прекрасни погледи, извонредни кулинарски искуства, и за љубителите на забавата – фантастични клубови. Значи, ако барате викенд одмор или подолг одмор во претстојната пролет, ова се идеални опции и за соло патници и за групни патувања.

1. Пролетна пауза во Амстердам

Возење велосипед низ паркот, и запирање на маркетот Albert Cuyp за ужина, се неколку од работите кои го прават Амстердам совршена дестинација за пролетниот одмор. Кога температурите растат, прекрасните канали на Амстердам се украсени со шарени цветови. Згора на тоа, Локалните жители излегуваат на пијачка од своите прекрасни холандски домови, ладно сварено кафе, покрај каналите, а туристите го преплавуваат градот, означувајќи го почетокот на најубавото време во Холандија.

Иако сите овие се неверојатни работи што треба да се направат во април во Амстердам, месец мај е уште подобар. Патувањето во Амстердам во мај е суштинска пролетна пауза. Лалињата се во полн цут во Лисе во мај, а времето е многу убаво за пикник во Заансе Шанс покрај старите ветерници. Амстердам го одзема здивот во текот на месеците од април до мај и е една од најдобрите причини за патување Европа за време на пролетната сезона.

Најдобрите работи што треба да ги направите во Амстердам на пролетниот распуст:

Уживајте во лалињата во а целодневна посета на градината Кеукенхоф.

Возете до Волендам и Заансе Шанс, холандското село.

Одете на прошетка со брод низ градските канали.

конечно, земете воз за Утрехт.

Просечна априлска температура: 7°C до 16 °C

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

The Tulip Fields In The Netherlands

 

2. Пролетна пауза во Берлин

Со ноќниот живот, културата, и вибрациите на слободниот дух, Берлин е крајната дестинација за пролетен одмор во Европа. Младите возрасни луѓе го сакаат Берлин во текот на целата година, но откако ќе се стопи снегот, атмосферата е возбудлива, додавајќи на тоа, на најдобрите клубови за забави во Европа, Берлин ја освои титулата најдобра дестинација за пролетен одмор во Европа.

Ергенски и ергенски патувања, забавно викенд одмор со пријателите – Берлин е идеален и за оние кои сакаат да рокаат & ролна, и за порелаксиран тип на патување. Берлин е полн со чудни кафулиња, барови, и културни активности. Значи, не можете да погрешите избирајќи го Берлин како дестинација за пролетниот одмор во Европа.

Најдобрите работи што треба да ги направите во Берлин на пролетниот распуст:

Направете прошетка со брод околу реката Спри.

Одете на велосипедска обиколка на градот.

Одете на турнеја за улична уметност.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Spring Holiday In Berlin

 

3. 7 Неверојатна пролетна дестинација за одмор во Европа: Будимпешта

Месеците април и мај се совршени во Будимпешта. Додека Будимпешта има една од најкул климата меѓу градовите на нашата неверојатна листа на дестинации за пролетен одмор, градот нуди термални бањи, одлична храна, и културна сцена, одлична за кратка пролетна пауза во Европа.

Впивањето во релаксирачките води во термална бања е задолжително на крајот од денот на истражување пеш. Термалните бањи во Будимпешта се познати низ Европа. Чили времето на априлските попладневни часови е идеално за поминување на вечерта во термални бањи. Да се ​​доживее најдоброто од Будимпешта, подобро е да планирате 3-дневно патување. На овој начин, можете да уживате во врвните знаменитости на Будимпешта од турнеја со брод, кујна, и пробајте ги термалните бањи.

Најдобри работи за правење во Будимпешта на пролетниот распуст:

Уживајте во живописниот отворен базен на 101-годишната бања на Гелерт.

Одете на крстарење по реката Дунав.

Посетете ја кралската палата Годоло.

Просечна априлска температура: 10°C до 19 °C

Возови од Виена до Будимпешта

Возови од Прага до Будимпешта

Возови од Минхен до Будимпешта

Возови од Грац до Будимпешта

 

 

4. Пролет во Лондон

Лондон е фантастична дестинација за пролетен одмор. Полн со пазари за храна, барови, модни бутици, и винтиџ продавници, има по нешто за секого. во прилог, познат по Хајд Парк и Кенсингтон Гарденс, пролет е кога Лондон е најубав. Така, да се има пикник во паркот е една од најдобрите работи во Лондон.

Згора на тоа, времето во Лондон е малку незгодно. Наутро дождливо, а напладне сончево, времето во Лондон е непредвидливо. Сепак, во Мај, времето се стабилизира, сонцето сјае над реката Темза, а времето е убаво. За сето горенаведено и многу повеќе, Лондон е еден од 7 најневеројатните дестинации за пролетниот одмор во Европа.

Најдобрите работи што треба да ги направите во Лондон на пролетниот распуст:

Пијте коктели во The Shard.

Придружете се на Тајната прошетка во Лондон.

Одете на пазарот Брик Лејн за најдобра улична храна и гроздобер.

Просечна температура април-мај: 7°C до 18 °C

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

7 Most Amazing Spring Holiday Destinations In Europe

 

5. Неверојатни пролетни дестинации: Амалфи Коска

Медитеранско време, прекрасни плажи, одлична италијанска кујна, и древни улици за талкање наоколу - брегот на Амалфи е најсонувачката пролетна дестинација за одмор. Брегот Амалфи е еден од најубавите региони во Италија, со шарени куќи со поглед на прекрасните брегови. Капри, Соренто, и Позитано се 3 од најдобрите места за посета на пролетниот распуст, па дури и почетокот на летото.

Пролетниот распуст е идеално време за уживање во магијата на брегот Амалфи. Пред плажите да бидат преплавени со туристи кои се сончаат, и тесните улички со фотографи. На Италијанските села се шармантни, и лесно можете да се изгубите талкајќи наоколу. Најдобар начин да уживате во регионот е со автомобил, возење по крајбрежјето, и застанување на секое село.

Брегот на Амалфи е достапен со воз од Неапол. Значи, може да пристигнете во Неапол со воз, изнајмување на автомобили, и започнете ја вашата пролетна пауза на брегот на Амалфи.

Најдобрите работи што треба да ги направите во Амалфи на пролетниот распуст:

Посетете ги вилите во Равело.

Пешачете по Патот на боговите.

Посетете го островот Капри.

Просечна температура април-мај: 15°C до 22 °C

 

6. Цутот на црешата во Швајцарија

Друга одлична дестинација за љубителите на цвеќиња е Швајцарија. Повеќето луѓе не се свесни за цветовите на црешата на југот на Швајцарија, бидејќи алпските паркови и долини се симболи на оваа извонредна земја. Можете да му се восхитувате на почетокот на цветањето на црешата од крајот на март до почетокот на април. За најубав цвет, треба да патувате во Аскона или Лозана, ридски град на брегот на Женевското Езеро. Ако имате повеќе од една недела, потоа потроши 2-3 денови во Лозана, а остатокот во Женевското Езеро.

Има 7 прекрасни места каде што можете да видите цветови од цреши. Лозана, Парк Аријана, или Jardin des Alps во Женева се неколку од местата со најубави цветови од цреша во Швајцарија. Одличен начин да ги посетите сите овие места е да земете воз и да застанете 1-2 ноќи во секоја од нив.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Where To See Spring Blossoms In Europe

7. Неверојатни дестинации за пролетни одмори во Европа: Девица, Швајцарија

За разлика од другите места во нашата 7 неверојатни пролетни дестинации за одмор во Европа, Алпската долина Јунгфрау е прилично чили во април. сепак, Свежото време на Јунгфрау, магливи ридови, и планината со снежна покривка му донесоа место на врвните места во Европа за незаборавен пролетен одмор.

Кога сте во Јунгфрау, можете да останете во дрвена кабина, со поглед на ливадите и ридовите. потоа да му се восхитувам на раното цутење, можете да одите во прекрасните пејзажи на Јунгфрау, истражете ги пукнатините и водопадите, и планинарете по планините. Додека времето во Јунгфрау е најдобро од јуни до август, овие месеци се сезона. Затоа, ако сакате да ги имате планините само за себе, април – Мај е најдобро време за одење во Јунгфрау.

Најдобри работи што треба да се направат во регионот Јунгфрау:

Земете патување со воз до долината Лаутербрунен.

Одете на параглајдерство.

Пешачење од Schynige Platte до Faulhorn.

 

7 Most Amazing Spring Break Destinations In Europe

 

Да заклучи, овие 7 неверојатни дестинации за пролетен одмор во Европа се а патување со воз далеку. Бујните зелени долини на Швајцарија, Унгарски палати, локална храна во Лондон, а кул вибрациите на Берлин ќе ја направат кратката пролет најдоброто што сте го имале досега.

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз да го направи вашиот пролетен одмор незаборавен.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „7 најневеројатни дестинации за пролетен одмор во Европа“ на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/spring-break-destinations-europe/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /de во /pl или /es и повеќе јазици.