Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 06/08/2021)

Светло обоени фасади, на срцето на големите градови во Европа, и дом на најимпресивните обележја во светот, овие 10 неверојатно зачудувачки плоштади привлекуваат патници од сите страни на светот. Најубавите улици во Париз, Лондон, Москва, и Минхен ќе ве доведе до овие спектакуларни стари градски плоштади.

 

1. Стар плоштад во Прага

Рококо, Барок, готска архитектонска мешавина, и тротоарот од камен создаваат најневеројатно прекрасните плоштади во Европа. Плоштадот Стариот град во Прага, доминира на листата на најзначајните и најстарите плоштади во Европа, од 12 век.

Како што стоите во центарот на плоштадот, ќе бидете изненадени од убавината, споменици, и обележја наоколу. Секој од прекрасните страници ќе ви каже приказна од Прага богата историја. Плоштадот е навистина еден од најубавите места во Прага и лесно можеше да посветиш цел ден сам на плоштадот: во посета на црквата Богородица пред Таин, Црква Свети Никола, Палата Кински, и повеќе.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Prague's Old Town Square

 

2. Неверојатно зачудувачки плоштад во Белгија: Гранд Плас Брисел

Готски хотел де Вил, градско собрание, и нејзината камбанарија доминираат во погледот на убавината на Гранд Плас во Брисел. Оваа зграда владее со секоја слика и разгледница, заедно со Кралскиот дом, куќата на кралот.

Така, Гранд Местото е зачудувачки пример за богатството на градот, величие, и сјај низ вековите. Овој неверојатен плоштад е добро зачуван, и а Светско наследство на УНЕСКО бидејќи 1998. Затоа, тој е центар за многу фестивали во Брисел во текот на целата година: познатиот фестивал на цветни теписи во август, елката, и концерти.

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен до Брисел со воз

Амстердам до Брисел со воз

Париз до Брисел со воз

 

Grand Place Brussels is a beauty

 

3. Плоштад Сан Марко, Венеција

Најниската точка во Венеција, единствената плоштад во Венеција, прекрасниот плоштад Сан Марко е првиот што се поплавува кога има Acqua alta. Затоа, ако не сте го посетиле овој неверојатно зачудувачки плоштад во Италија - побрзајте и најдобро за време на летната сезона.

Плоштадот Сан Марко има правоаголна форма, со кафулиња од сите страни, и стотици туристи кои фотографираат и селфи со Св. Базилика на Марк, палатата на Доџ, Кампаниски, и Музејот Корер во позадина. Поплочениот под, украси на базиликата, или неколку од најубавите карактеристики, а да не зборуваме за големината на плоштадот. Иако е прекрасно на дневна светлина, атмосферата и светлината на зајдисонцето го прават плоштадот Сан Марко уште поубав.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Piazza San Marco In Venice

 

4. Неверојатно зачудувачки плоштад во Русија: Црвениот плоштад Москва

На руски јазик „Црвениот плоштад“ се преведува во „Прекрасен плоштад“, затоа не е изненадувачки што најголемиот плоштад во Москва, е исто така најневеројатно убавиот плоштад. Црвениот плоштад е зачудувачки по големина, и ќе видите дека познатите обележја се уште поголеми по големина и убавина.

Цветно насликаниот Св. Катедрала Василиј, црвено-карпестата зграда на Кремlin, Државниот историски музеј, сите го прават Црвениот плоштад да изгледа како слика преземена од стара детска бајка. Боите, и фасади, го одзема здивот во лето, а уште повеќе на белата снежна позадина во зима.

 

The Red Square In Moscow Russia

 

5. Место на ла Конкорд, Париз

Најголемиот плоштад во Париз е еден од 10 неверојатно зачудувачки плоштади во Европа. Местото де ла Конкорд е почетната точка до прошетката долж Елисејските полиња, и дом на златниот обелиск со поглед кон градот. во прилог, на плоштадот Ла Конкорд може да се восхитувате 3 од прекрасни фонтани во Европа, како Фонтана на морињата.

Плоштадот Конкорд имал многу имиња низ вековите, од Место Луис XV до Плас де ла Револушн, каде што беа гилотинирани Марија Антоанета и Луј XVI. Во 1839 архитектот Луис Филип ја прифатив работата да го направам плоштадот, па затоа станува место за убавина отколку за политика. Затоа, денес ќе видите две од најубавите фонтани, Фонтејн де Мерс и Фонтене де Флер.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Fountain in Place De La Concorde, Paris

 

6. Трафалгар Сквер Лондон

Се наоѓа во градот Вестминстер, пред Националната галерија, Плоштадот Трафалгар е најубавиот плоштад во Лондон. Колоната Нелсон е истакнат споменик на плоштадот, статуа што ја претставува битката во Трафалгар во 1805. Покрај скулптурите на лавот, и зачудувачка фонтана.

Плоштадот Трафалгар привлекува милиони туристи секоја година и е централно место за концерти, културни настани, и места за дружење за лондончани.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

 

7. Мариенплац Плоштад Минхен

Сите прекрасни улици водат кон срцето на Минхен, Плоштад Мариенплац. Бидејќи 1158, овој прекрасен плоштад беше местото каде што можете да уживате во секој голем настан во Минхен и прекрасни архитектура. Почнувајќи од златната статуа на баварскиот патрон, Девица Мари, и не заборавајќи ги збунувачки новите и старите сали.

Двете сали го симболизираат плоштадот како точка каде што се наоѓа новата и античка историја, културата, и животот оживува. Кога ќе зачекорите во неверојатно зачудувачката Мариенплац, восхитени сте од славата и убавината на баварското ремек-дело.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

Above view on Marienplatz Square In Munich

 

8. Пјаца Навона Рим

Некогаш стадионот Домицијан, Плоштадот Навона е најубавиот плоштад во Рим. Во Центар, ќе ја најдете зачудувачката фонтана, со скулптури од Бернини, и исценираа борби со гладијатори. Постојат три фонтани долж Пјаца: фонтаната на четири реки, Фонтана дел Моро и Фонтана дел Неттуно.

Сепак, името на италијанскиот плоштад, Навона, се преведува како „голем брод“ бидејќи во минатото бил поплавен. Плоштадот некогаш беше место за потсмевани поморски битки. Денеска, Бернини е Фонтана ди Кватро Фјуми привлекува патници секој ден за слика со прекрасната фонтана. Фонтаната е приказ на точката на средба на четирите реки: Ганг, Нил, Дунав, и Рио де ла Плата. Црквата Света Агнес во агон е уште една знаменитост што ќе ве воодушеви од посетата на Пјаца Навона. Фонтаната Четири реки Бернини е пред црквата.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Венеција до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

Piazza Navona, Rome, Italy

 

9. Плоштад Палас Св. Петербург

Огромна, огромна, и со поглед кон зимската палата, плоштадот Палас во Св. Петербург е еден од неверојатно убавите плоштади во Европа. Додека можете да посетите многу палати во Европа, оваа зимска палата е извонредна по убавина благодарение на светлите бои на нејзината фасада.

Истакнатиот објект има 1500 простории, зафаќа 9 хектари, затоа е тешко да се пропушти, и се восхитувам на сето тоа. Ермитаж, зграда на генералштаб, и колоната Александар се симболи на националните и историските настани и земени 8 години да се изградат. Првата зграда стана дом на руските императори, но денес тој е главниот јавен плоштад во Св. Петербург.

 

A horse and carriage in Palace Square St. Petersburg

 

1О. Неверојатно зачудувачки плоштади во Европа: Плоштадот на катедралата, Фиренца

Мермерни фасади во разнобојна боја, катедралата Санта ди Марија дел Фиоре доминира на Пјаца дел Дуомо. Дуомо доминира во хоризонтот на Фиренца и стариот центар на градот, и величествената архитектура ќе ве воодушеви од прв поглед. Во близина се наоѓа Крстилницата Св. Џон, и камбанаријата на otото е во центарот на најневеројатно прекрасните плоштади во Европа.

Значи, главната работа што ја прави оваа италијанска плоштад една од прекрасните во светот, е архитектурата. Плоштадот е опкружен со кафулиња и прекрасни згради. Со многу места за седење и воодушевување на погледите на еден од најубавите градови во Италија, од секој агол.

Римини до Фиренца со воз

Рим до Фиренца со воз

Пиза до Фиренца со воз

Венеција до Фиренца со воз

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланирате едно од овие 10 неверојатно зачудувачки плоштади во Европа. Можете лесно да патувате со воз до кој било од овие градови во Европа, од повеќето ако не и од сите железнички станици во Европа.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 неверојатно зачудувачки плоштади во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fstunning-squares-europe%2F– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru во / fr или / и повеќе јазици.