Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 19/09/2020)

Италија има некои прекрасни воз патувања. Тој има голем број на убави и возови Исклучителна станици низ целата земја, но каде што беше прв пат со воз некогаш направени во Италија?

 

првиот воз патување некогаш направени во Италија

Првиот воз Пат Уште Изработени во Италија – Почетокот

На првиот воз патување некогаш направени во Италија воведени железници беше кога Италија беше поделена земја. Тоа траеше неколку години да се поврзат и да се поврзете на постоечките железнички линии по Италија обединети. Првата железничка линија што ја изгради Италија беше линијата Неапол до Портичи, која се наоѓаше во тогашното Кралство на двата Сицилија. Линијата беше 7.25 километарски. Линијата инаугуриран на 3то октомври во 1839. Ова беше 9 години по првата "модерниот" внатрешно-град линија беше изградена кој беше Ливерпул и Манчестер железница.

Почетната линија е двојна песна и истрча од сегашните местото на Корзо Гарибалди во Неапол на Кралската палата во Portici. Кралската палата беше во подножјето на познатиот Везув. Луѓето прво го направи патувањето воз во Италија тука, и оваа линија сега е дел од железничката пруга во Неапол Салерно.

Наполи на Салерно возови

Фиренца на Салерно возови

Бари на Салерно возови

Рим на Салерно возови

 

модерни ден

железничка линија во Неапол Салерно е главна железничка линија во Италијанската железничка мрежа денес и има место во Првиот воз со патување направено во Италија. Тоа претставува една од алките во главниот багажникот линија на јужна Италија. првиот километар линијата е првата железничка линија. Луѓе го користат возот за една од најпознатите познати дестинации, познат крајбрежен град наречен Амалфи во регионот на Кампанија. Тоа е спектакуларен крајбрежниот град. Тоа е безбедно да се каже дека патување со воз да одам таму по должината на крајбрежјето е иста. Размислете кристално води, бел песок и бујна зеленило во и меѓу некои убави стари и нови архитектура. Вие ќе бидете на вашиот начин да си ги замислува вашиот патување со воз од Неапол да Салерно, каде што потоа ќе го фати автобусот или другите организирани превозни средства во Amalfi.

Значи она што се случило на линија Неапол Portici? На Факултетот за земјоделство на Универзитетот Неапол Федерико II е главниот корисник на оваа линија се должи на нејзиниот лесен пристап до Везув. На првиот воз патување пат во Италија се уште постои и денес.

Џенова Милан возови

Рим во Милано возови

Болоња во Милан возови

Верона во Милано возови

 

Првите железнички линии во Италија го отворија патот за тоа иднината на патувањето со воз во земјата. Некои од најубавите воз патувања се тука. Гледајќи назад на првото патување со воз некогаш направени во Италија, можеме да бидеме сигурни дека иако многу работи се променија. Сценографијата остана само како волшебна, а не како што е сега.

 

патување природата воз

 

Сега, кога дознавте за Првото патување со воз направено во Италија, дали мислиш Резервација на билет за воз за европско патување со воз? Зошто да не се 3 минути на нашиот сајт да се најде најевтините билети за вашиот правци. Пријавете се на нашиот сајт сега да книга возови.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fthe-first-train-trip-ever-made-in-italy%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу за да ја видите Вградување.

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ja да / де / или тоа и на повеќе јазици.