Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 13/05/2022)

Бризбејн е главен град на Квинсленд и е благословен од А-листа атракции како Море Светот, казната тревници и градини на Јужна банка, и Мост на приказната, и многу повеќе - Австралија најдолгиот конзола мост.

Тоа е, исто така, креативен градот, со уметност музеи и галерии и шик кафулиња изобилство, плус тоа е добра појдовна точка за Голд Коуст плажи, морето, и сурфање.

 

 

Ако сте делумно да се обучуваат за патување, железнички системи се во центарот на градот транспортната инфраструктура и културните историја.

Значи, ако сакате да се види Бризбејн со воз, тука се и пет Топ совети.

 

  1. централната станица

Се наоѓа на границата на северно крајбрежје, Централната станица е градот мрежата на главната станица и се наоѓа тресне во срцето на централната бизнис-област Бризбејн.

Отворен назад во 1889, својата класична фасада со поглед на плоштадот Anzac и тоа е главната артерија за правци служат Квинсленд и остатокот на Австралија.

Ако сакате конаци во близина, Oaks Шарлот кулите Хотелот е пик страшно - тоа не е премногу скапа и раскошни апартмани превиди Панорама на градот.

 

  1. Метро Бризбејн

Метро Бризбејн се уште не е во функција - но масовно брза транзитен систем е целосно финансиран, изградба започнува со полна пареа оваа година и тоа треба да се отвори на јавноста 2023.

На 21 километарски, тоа ќе послужи 18 станици низ градот, и жители и туристи така ќе бидат во можност да хоп и исклучување како што сакаат.

Се чини 944 милиони $, но придобивките вклучуваат намалување на застојот и помал притисок врз измачениот автобуси Бризбејн.

 

  1. Пареа воз недела

Ако сакате експлозијата од минатото (во повеќе погледи, отколку еден), глава до Бризбејн Ромите Улица станица за редовно Пареа воз недела настан.

Чекор во внатрешноста на моден дрвени вагони и веднаш ќе се транспортира назад во повеќе домот ера, како вас и вашето семејство chug заедно минатото Бризбејн најсликовитите места.

Тоа е забава за сите возрасти, но деца и постарите лица се особено плени со својата привлечност.

 

  1. Железнички музеј Работилници

Ипсвич се наоѓа југо-западно од метрополитенската област Бризбејн и токму таму ќе го најдете прекрасниот железнички музеј за работилници.

Тоа е интерактивна и инспиративно искуство наследство сместен во австралија е најстариот железничката работилници и е спакуван со ретки парни локомотиви, голем индустриски машини, и мулти-медијата експонати.

Кога сакате а едукативна и пријатна екскурзија за целото семејство, не гледам подалеку.

 

  1. Воздушен воз

Бризбејн аеродром е зафатен транспортен центар што е појачан со кафулиња како Fonzie Игумен, барови како Транзит таверна, и даватели на паркинг.

Но, за многу авантуристи кои пристигнуваат од воздух, најдоброто нешто во врска со тоа е Airtrain, на 13 километарска патничка железничка линија која оттогаш брзо ги возбудува патниците од аеродромот до Централната станица 2001.

По еден досаден лет, Airtrain ве носи до центарот на градот за само 20 минути - прилично импресивни.

Следете ги нашите пет совети за навигацијата Бризбејн со воз и ќе остане на вистинскиот пат за врвен одмор.

 

Дали имате совети за воз патување Бризбејн? Да ги споделите во делот за коментари и ако треба воз Зачувај Железничка.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само дајте ни кредит со врска на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-brisbane-train%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / FR / или де и на повеќе јазици.